Sponsorlu Bağlantılar

VAJİNAL AĞRI YADA VAJİNA AĞRISI
Vajinal ağrı bazen tüm genital bölgeye uzanan, vajinada ağrı veya rahatsızlığa verilen isimdir. Bazı kadınlar ise bu ağrıyı soğukluk hissi veya yanma, kaşıntı veya batma hissi olarak tarif ederler. Belirtilerin şiddeti ve yoğunluğu değişebilir, ilerleyici olabilir. Vajinal ağrılar iyileşebildiği gibi hareket ya da cinsel aktivite ile kötüleşebilir.
Vajinal ağrılara sıklıkla yaralanmalar neden olur ve belirtiler ona göre gelişir. Diğer belirtiler ise genellikle yavaş yavaş gelişir, devam eder ve zamanla kötüleşmeye başlar. Vajinada ağrının bu türü çoğu zaman vajinada meydana gelen bir bulaşıcı hastalığın habercisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal ağrı vajina, vajinal açıklık, iç ve dış dudaklar dahil olmak üzere vajinanın kendisinden kaynaklanabilir. Ayrıca vulvadaki (dış genital organlar) herhangi bir yapının yaralanma yada hasar sonucu ortaya çıkabilir. Bazen, vajinal ağrı aslında yaralanma, hastalık veya başka vulvar bölgede enfeksiyondan da kaynaklan ağrılardır.

Vulvadaki (vulvodini) ağrı ve rahatsızlık vajinal ağrının sık görülen bir nedenidir. Diğerleri nedenler arasında ev kimyasalları, tekrarlayan enfeksiyonlar ve bazı kanserler, cildin tahriş olması sayılabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinal ağrıya neden olabilir. Ayrıca, ağrı vücuttaki pelvik organlar ya da diğer bölgeleri etkileyen kronik bir altta yatan hastalık ile ilişkili olabilir.

KADINLAR BURAYA DİKKAT!!!!
Sadece vajinada ağrı görülmesi nadiren ciddi bir tıbbi durumdur. Ama yine de bu ağrı ciddi ve hayatı tehdit eden bir durum semptomları ile ilişkili olabilir. Eğer yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek), şiddetli ağrı, titreme ya da hızlı kalp atışı (taşikardi) varsa (112) derhal tıbbi yardım alın. Yine vajinal ağrı kalıcı ya da siz de endişeye neden olursa acil tıbbi bakım arayınız.


VAJİNAL AĞRI İLE ORTAYA ÇIKAN DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?
Vajinal ağrı altta yatan hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak değişebilir ve buna bağlı diğer belirtiler eşlik edebilir. Sık sık vajinayı etkileyen belirtiler aynı zamanda diğer vücut sistemlerini de etkileyebilir.

Vajinal ağrı ile birlikte oluşabilen ve vulvar belirtiler
Vajinal ağrıya vulva bölgesini etkileyen diğer belirtiler eşlik edebilir. Bunlar:
 • Kanama
 • Yanma
 • Kaşıntı
 • Hamlık hissi
 • Batma
 • Zonklama

Vajinal ağrı ile birlikte oluşabilir diğer belirtiler
Vajinal ağrıya diğer vücut sistemlerini etkileyen belirtiler eşlik edebilir. Bunlar:

 • Kanlı veya pembe renkli idrar (hematüri)
 • İdrara çıkmada sıkıntı, zor veya ağrılı idrara çıkma ya da idrarda yanma (dizüri)
 • Ateş ve titreme
 • Kısırlık
 • Uyuşukluk veya karıncalanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Vücudun diğer bölgelerinde döküntü

Ciddi bir durum gösterebilen belirtileri
Bazı durumlarda, vajinal ağrı hemen bir acil ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi bir durum gösterebilir. Eğer sizde yada sizinle olan birinde aşağıdaki belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir jinekolog doktora görününüz.

 • Şiddetli olabilen abdominal, pelvik veya bel ağrısı
 • Titreme
 • Yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek)
 • Hızlı kalp atışı (taşikardi)

NOT: VAJİNAL AĞRI SORUNLARI İLE İLGİLİ OLARAK HASTANELERİN KADIN DOĞUM BÖLÜMÜ YADA ÜROLOJİ (BEVLİYE) BÖLÜMLERİ BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLER. BU BÖLÜMLERE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

İLGİLİ DİĞER BAŞLIĞIMIZ… TIKLAYINIZ !!!!

VAJİNA AĞRISI NEDENLERİ VE NELERE YOL AÇAR? Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
emine
10 Eylül 2013

1 haftadan beri vajinamda yanma kaşıntı şişkinlik ve agrı var hastahaneye gittim intihap dedi ilaç yazdı aldım kullandım ama geçmedi tedavisi başka ne olabilir ve neden böyle oldu daha önce böyle bişey yaşamadım teşekkürler

Nargiz
23 Mayıs 2014

Yeni gelinim ben.yaklasik 2aydir ki evliyim.evliliyimin ikinci haftasindan itibaren cok siddetli vajinal agririm var. kasinma, yanma, batma, zonklama gibi.doktor tavsiyesiyle ilaclar aldim ama bi yarari olmuyor.aylik donemimde biraz rahatlamis gibiydim ama aylik donemim biter bitmez yeniden basladi.sizce bu kadar agrimamim sebebi ne ola bilir.ben onceleri boyle hic olmadim. onceden tesekkurler.

Bu durumlar zamanla geçecektir. İlişkilerinizi biraz daha yüzeysel yaşayarak durumu gözlemenizi tavsiye ediyorum. eğer ağrı ve zonklamalarda azalma hissederseniz. ilişki sırasındaki gerilmelerle alakalı bir rahatsızlığınız var demektir.

amelia
19 Temmuz 2014

Benim vajinamn sol tarafnda batma oldu ve bekarm 18 yasndaym herhangi bir iliski durumum olmadı bu beni biraz tddirgin etti sizce neden olabilir?

Bu durumlar ara sıra olabilen şeylerdir. Bu ağrıların sürekli hale gelmesi sıkıntılıdır. Bu durumda bir doktora görünmeniz çok önemlidir.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Adet Kanaması
Adet Düzensizliği
Menopoz döneminde beslenme
Memede Ağrı
vajinal akıntı
Cinsel isteksizlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.