VAJİNAL AĞRI YADA VAJİNA AĞRISI
Vajinal ağrı bazen tüm genital bölgeye uzanan, vajinada ağrı veya rahatsızlığa verilen isimdir. Bazı kadınlar ise bu ağrıyı soğukluk hissi veya yanma, kaşıntı veya batma hissi olarak tarif ederler. Belirtilerin şiddeti ve yoğunluğu değişebilir, ilerleyici olabilir. Vajinal ağrılar iyileşebildiği gibi hareket ya da cinsel aktivite ile kötüleşebilir.
Vajinal ağrılara sıklıkla yaralanmalar neden olur ve belirtiler ona göre gelişir. Diğer belirtiler ise genellikle yavaş yavaş gelişir, devam eder ve zamanla kötüleşmeye başlar. Vajinada ağrının bu türü çoğu zaman vajinada meydana gelen bir bulaşıcı hastalığın habercisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal ağrı vajina, vajinal açıklık, iç ve dış dudaklar dahil olmak üzere vajinanın kendisinden kaynaklanabilir. Ayrıca vulvadaki (dış genital organlar) herhangi bir yapının yaralanma yada hasar sonucu ortaya çıkabilir. Bazen, vajinal ağrı aslında yaralanma, hastalık veya başka vulvar bölgede enfeksiyondan da kaynaklan ağrılardır.

Vulvadaki (vulvodini) ağrı ve rahatsızlık vajinal ağrının sık görülen bir nedenidir. Diğerleri nedenler arasında ev kimyasalları, tekrarlayan enfeksiyonlar ve bazı kanserler, cildin tahriş olması sayılabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinal ağrıya neden olabilir. Ayrıca, ağrı vücuttaki pelvik organlar ya da diğer bölgeleri etkileyen kronik bir altta yatan hastalık ile ilişkili olabilir.

KADINLAR BURAYA DİKKAT!!!!
Sadece vajinada ağrı görülmesi nadiren ciddi bir tıbbi durumdur. Ama yine de bu ağrı ciddi ve hayatı tehdit eden bir durum semptomları ile ilişkili olabilir. Eğer yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek), şiddetli ağrı, titreme ya da hızlı kalp atışı (taşikardi) varsa (112) derhal tıbbi yardım alın. Yine vajinal ağrı kalıcı ya da siz de endişeye neden olursa acil tıbbi bakım arayınız.

Sponsorlu Bağlantılar


VAJİNAL AĞRI İLE ORTAYA ÇIKAN DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?
Vajinal ağrı altta yatan hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak değişebilir ve buna bağlı diğer belirtiler eşlik edebilir. Sık sık vajinayı etkileyen belirtiler aynı zamanda diğer vücut sistemlerini de etkileyebilir.

Vajinal ağrı ile birlikte oluşabilen ve vulvar belirtiler
Vajinal ağrıya vulva bölgesini etkileyen diğer belirtiler eşlik edebilir. Bunlar:
 • Kanama
 • Yanma
 • Kaşıntı
 • Hamlık hissi
 • Batma
 • Zonklama

Vajinal ağrı ile birlikte oluşabilir diğer belirtiler
Vajinal ağrıya diğer vücut sistemlerini etkileyen belirtiler eşlik edebilir. Bunlar:

 • Kanlı veya pembe renkli idrar (hematüri)
 • İdrara çıkmada sıkıntı, zor veya ağrılı idrara çıkma ya da idrarda yanma (dizüri)
 • Ateş ve titreme
 • Kısırlık
 • Uyuşukluk veya karıncalanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Vücudun diğer bölgelerinde döküntü

Ciddi bir durum gösterebilen belirtileri
Bazı durumlarda, vajinal ağrı hemen bir acil ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi bir durum gösterebilir. Eğer sizde yada sizinle olan birinde aşağıdaki belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir jinekolog doktora görününüz.

 • Şiddetli olabilen abdominal, pelvik veya bel ağrısı
 • Titreme
 • Yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek)
 • Hızlı kalp atışı (taşikardi)

NOT: VAJİNAL AĞRI SORUNLARI İLE İLGİLİ OLARAK HASTANELERİN KADIN DOĞUM BÖLÜMÜ YADA ÜROLOJİ (BEVLİYE) BÖLÜMLERİ BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRLER. BU BÖLÜMLERE GÖRÜNEBİLİRSİNİZ.

İLGİLİ DİĞER BAŞLIĞIMIZ… TIKLAYINIZ !!!!

VAJİNA AĞRISI NEDENLERİ VE NELERE YOL AÇAR?

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  merve

  22 yaşındayım ve bazı dönemler çok sıklıkla değil ama vajina bölgemde aşırı bi ağrı oluyor bazen yürütmüyor hareket ettirmiyor ve buda beni korkutuyor

  Ozgee

  Mrb adet donemlerimde oturamiyorum rahmimin battigini hissediyorum by surekli boyle.sebebi nedir

  Sema

  17 yasindayim vajinamda siyah yaralar var ve siddetli agri idrar yaparken cok acayip dercede yanma hic bir sekilde iliskim olmadi sebebi nedir lutfen cvp verin

  Nisan

  33haftalik hamileyim bir buçuk aydır idrarimi yaparken yanmam vajina ici ve disinda yanma bitmemislik hissi yürürken batmam oluyor doktorum bana sulcid antibiyotik verdi uc gündür kullanıyorum etkisini ne zaman gösterir bide gecermi doktor idrar tahlilinde iltihabim var dedi ama akintim ve kaşıntım oluyor

  Helin

  Merhaba, 18 yasima yeni girdim cinsel ilişki sirasinda bazen karin bolgeme yakin yerde agrilarim oluyor ve ilk defa ilişki sonrasi leke seklinde kan geldi sebebi nedir acil olarak yanitlarmisiniz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüste (Memede) Kırmızı Şişlik
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 5 Ortak Nedeni
Kandida (Candida albicans) Mantar Enfeksiyonu
Yumurtalık Hastalıkları
Düzensiz Kanama
Vajinal Kuruluk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.