VAJİNAL AKINTI NEDEN OLUR?
Vajina akıntısına genelde mantarlar neden olur. Bunun dışında vajina florasında yer alan faydalı bakteri popülasyonunun azalması da akıntı nedeni olabilir. Bunun dışında hamilelik kolaylaştırıcı etkenler, doğum kontrol hapı kullanımı, antibiyotik kullanımı ve uzak bir ihtimal olmasına rağmen şeker hastalığı da diğer bir etkendir.

Bakteriyel enfeksiyonlar genelde hijyen bozukluğundandır. Hijyen bozukluğundan şu anlaşılmalıdır. Çok eşli cinsel yaşamı olan bir erkekle birlikte olan bir kadın, hijyen bozukluğu kategorisine girmektedir. Çünkü erkek korunmasız bir şekilde başka kadınlarla birlikte olduğunda, onlardan bulaştırdığı nbakterileri diğer bir kadına iletiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer bir neden ise ortak kullanılan iç çamaşırları olabilir, hijyeni bozuk olan bir ortamda yaşam söz konusu olabilir, beslenme bozukluğu olabilir. Bu faktörler sürekli kadının o bölgedeki direncini düşürerek bu tür enfeksiyona neden oluyor. En sık görülen etken erkek tarafından getirilen enfeksiyondur.

HANGİ DURUMDA DOKTORA GİDİLMELİDİR?
Fizyolojik olduğu(kadının doğası gereği olan) yani bedenin kendinden meydana gelen akıntılarda doktora gidilmesine gerek yoktur. Bu akıntılar önceden beri var olan ve şikayete neden olmayan akıntılardır. Sadece kontrol amaçlı gidilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun aksine aniden beliren, beraberinde kötü koku olan, kaşıntı olan ve de rengi garip olan -örneğin sarı, kahverengi, yeşil-  akıntılar enfeksiyona işaret edebiliyor. Bu tür durumlarda veya ilişki sonrası olan kanamalarda, bir akıntı olarak kabul edilirse bu tür durumlarda mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir. Çünkü bunun altında bir mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyon, rahim ağzında bir yara yada rahim ağzında herhangi bir oluşum ortaya çıkabilir. Bu tür söz konusu olabileceği için gecikmeden doktora başvurması gerekir.

Doktor, muayenesinde çok basit bir test yapacak, gerekirse bir vajinal kültürü alacak ve gözle muayenede de eğer numune alıp ta mikroskop altında incelerse belki tanı koyulabilir.

VAJİNA AKINTISINDA GÜNLÜK BAKIM
Akıntısı yoğun olan ve doktor tarafından fizyolojik akıntı tanısı konulmuş olan kadınların yapacağı şey günlük ped kullanınmasıdır. Onun dışında bu akıntıyı azaltacak bir müdahale yoktur. Belki değişiklikler yapmak için, biraz daha akıntıyı azalatmak için doğum kontrol hapı kullanılabilir.

Yanlış bir uygulama vajina içini temizlemeye yönelik ürünler olabilir. Bu ürünler belki işe yarayabilir ama akıntı fizyolojik bir akıntı olduğu sürece doktor tarafından bu tanı koyulduğu sürece ne yaparsa yapsın onlar geri dönecektir.

Bazı kadınlar fizyolojik akıntıdan şi,kayet etmezken, bazıları da aynı miktardaki akıntıya çok şikayetçi olabiliyor. Burada tıbbi anlamda yapılabilecek hiçbir şey yoktur. O bölgeye sürülebilecek herhangi bir şey, ağızdan alınabilecek herhangi tablet bu fizyolojik akıntıyı azaltmayabilir.

Vajinal akıntıya karşı uzman önerisi bir takım şifalı bitkiler de yer almaktadır. bu konu ile ilgili yazımız http://www.saglikvakti.com/vajinal-akintiya-sifali-bitkiler/ adresinde yer almaktadır. Faydalı olacağını umuyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    NAAZ

    Rahimimin icinde sigile benzer kucuk parcalar var beyaz sarimsi bi akinti var bir hafta once cok kasiniyordu hastaligin ismi nedir ? ÇOK ACİL YARDIM EDİNİZ LÜTFEN CVPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER !!

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rahim Kanseri
Kandida (Candida albicans) Mantar Enfeksiyonu
vajinal akıntı
Kadın Hastalıkları
Meme kanseri tesbiti
Selülit Sorunları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.