VAJİNA KOKUSU
Aslında insanın her bölümünde koku olabilir. Özellikle de vajina gibi nemli olan bir organda koku olması son derece normaldir. Vajina içi belli bir floraya sahiptir. Oradaki mikroorganizmalar belirli bir denge içinde yaşarlar. Ayrıca vajina iç çeperinden vajinanın bakımının yapılması için bir salgı da üretilir.

Salgının olması demek vajinanın tamamen kokusuz olmasından ziyade bir miktar koku olabileceği anlamına gelmektedir. Buna verilecek belki de en güzel örnek ağız içidir. Ağız içi ne kadar temizlenirse temizlensin salgılanan tükrük nedeni ile bir miktar koku olacaktır. Bu da tükrük yapısından kaynaklanan bir kokudur.

Sponsorlu Bağlantılar

VAJİNANIN DOĞAL KOKUSU;
Vajina için de aynı durum geçerlidir. Vajina salgısı yada sıvısı da vajinaya özel olduğundan ve her daim salgılandığından vajinaya özel bir koku meydana getirecektir. Yani, vajinanın kokusu aslında salgının meydana getirdiği bir kokudur. Siz ne kadar vajinanızı yıkasanız yada vajinal duş yaptırsanız da salgı salgılandığı sürece koku tekrardan var olacaktır. Uzmanlar vajinanın yıkanmasının yada vajinal duş yaptırmayı önermemekte hatta bu salgının vajina içi bakım için gerekli olduğunu belirtmektedirler. Yani anatomik bir gereklilik….

Her kadının vajina kokusu kendine özeldir. Ama genel olarak bu koku çiğ balık kokusuna benzetilmektedir. Ayrıca her kadının kendi vajina kokusu bir gününki diğerini tutmayabilir. Yediği yiyecekler, içtiği sıvılar, aldığı ilaçlar, var olan rahatsızlıklar, stres ve kıyafetleri gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca kadının tahrik olup galeyana geldiği durumlarda da vajina salgısı artmaktadır. Hangi neden olursa olsun salgı artması durumunda, bu salgının iç çamaşırında beklemesi istenmeyen kokulara da yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

VAJİNADA KÖTÜ KOKU
Yukarıda da bir miktar değindiğimiz gibi, vajina içinde vajina içini dengede tutan mikroorganizmalar yaşamaktadır. Bu dengenin bozulması nedeni ile diğer türlü mikroorganizmalar (bakteri, mantar) baskın hale geçecek ve koku üretecektir. Genelde bakteri enfeksiyonları sonucu vajinada kokmuş balık kokusuna benzer bir koku meydana getirecektir. Bu durum da, bakteri enfeksiyonu için doktora görünüp antibiyotik tedavisi başlatılmalıdır. Mantar enfeksiyonlarında ise vajinada beyaz beyaz çökelek tarzı oluşumlar olacak ve buna kötü koku eşlik edecektir. Bu durumda da doktora görünüp krem, ilaç gibi tedaviler uygulanmalıdır.

Vajina içinden salgılanan sıvının iç çamaşırında bir gün dahi kalması gene kokulara neden olacaktır. Bu nedenle, çoğu kadın bunu önlemenin bir yolu olara tampon yada özel pedler kullanır. Benzer bir duruma regl döneminde de rastlanır. Aynen önceki durumda olduğu gibi, bu dönemde de sık değiştirilmeyen pedler itici kokulara yol açmaktadır. Kilolu olunması, bakteri ve mantar üremesine olanak sağladığı için traşın yada temizliğin zamanında yapılamaması, hele bir de buna aşırı terleme eşlik ediyorsa vajinada kokunun olması son derece normaldir.

Eşiniz yada partneriniz de size penis aracılığı ile bakteri yada enfeksiyon bulaştırabilir. Bu da siz de kokuya yol açabilir.

KOKU OLUŞUMU EN AZA NASIL İNDİRGENİR!!!!

  • ·       Pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Dar kıyafetlerden kaçının.
  • ·       Kendi kendinize ilaç kullanmayın. Mantar, kaşıntı yada vajinanız ile ilgili başka hastalığınız varsa tedavi olun.
  • ·       Kondom kullanın.
  • ·       Tamponlarınızı sık sık değiştirin.
  • ·       İlişki sonrası tuvaleti kullanın.
  • ·       Koku olduğu dönemlerde VAJİNA İÇİ SEYRELTİLMİŞ sirkeli su kullanın.
  • ·       Koku olduğu zamanlarda Ayran için ve ya yoğurt yiyin. Fazla şekerli gıdalar tüketmeyin.

BUNLARA DİKKAT!!!
Aşağıdaki durumların varlığında alanında uzman bir kadın doğum uzmanı yada bir jinekoloğa görününüz;

Vajinanızda ;

1.     Ağrı, acı

2.     Yanma

3.     Kaşıntı yada kaşıma hissi

4.     İtici koku gelmesi

5.     Tuvaletinizi yaparken yanma

6.     Beyaz yada daha farklı renklerde akıntı

7.     Sıra dışı durumlar

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadında Kısırlık Nedenleri
Meme başı problemleri
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik
Gebelikte Kasık Ağrısı
Şiddetli Adet Kanaması
Doğum Kontrol Haplarının Yararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.