VAJİNA TEMİZLİĞİ
Asıl konuya geçmeden önce “Vajinayı temzilemek gerekir mi?” sorusunun cevabını vermek istiyoruz. İnsan vücudu kendi kendini temizleme mekanizmasına sahiptir. Özellikle vücudun dışarıya bakan her organı ya da bölgesinde kendini temizleme mekanizması vardır. Burundaki mukus yada kulak kiri bunlara birer örnektir.

Vajinanın da içerisinde sürekli olarak bir salgı vardır. Ve bu salgı içinde bakterileri öldüren lokosit denilen savunma hücrelerini içermektedir. Buna ilave olarak bazı iyi huylu bakteriler içerir ve bu sayede vajinanın hiçbirşey yapılmazsa temiz kalacak bir biçimde kalması sağlanır. Vajina kendi ekosistemi ile dengede olan bir organdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer uygunsuz bir temizleme yapılırsa, vajinanın sağlam bariyerleri kırlııp durum aleyhine çevrilir. O yüzden vajina temizliğine dikkat etmek gerekir. Genel olarak vajinanın içi ekstradan bir durum yoksa temizlemek uygun değildir.

VAJİNANIN TEMİZ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
Cinsel yaşamı olmayan bir kadın, henüz kızlık zarı bozulmamışsa vajinanın içerisine bakteriler ulaşmamıştır. Çünkü cinsel yaşamı başlamamıştır. Cinsel yaşam başladıktan sonra kadınlar vajinanın temizliğini kendi kendilerine test etmek gerekirse vajina salgısının kokusuna bakabilirler. Bazen de, normalde koku yokken ilişki sonrasında çok kötü koku çıkabilir. Bu tür durumlarda bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Mevcut koku kişinin partneri tarafından anlaşılabilir ya da kadının kendisi de hisseder. Bu tür durumlarda bakteriyal vajinos denilen enfeksiyon türü vardır ve tedavisi çok kolaydır. Eğer vajinal hijyeninden şüphe ediyorsa mesela bu koku olabilir, salgıların artması olur, o salgıların renginin koyu olmasıdır. Böyle durumda doktora başvurulduğunda sinir testi, vajinal kültür veya sadece bakma şeklinde olur. Tedaviden sonra vajina tekrar eski temizliğine döner.

Sponsorlu Bağlantılar

VAJİNA SABUNLA YIKANIR MI?
Vajina sabunla yıkanmamalıdır. Nedeni vajinanın içinde asit bir ortam vardır. Sabun kullanılırsa asit ortamı bozma ihtimali çok yüksektir. Fakat dış genital bölge yıkanabilir. Vajina denilen olay dış genital bölgenin ilerisinde olan, rahimle dış genital bölge arasında kalan bölgedir. Sabunla yıkanması çok ciddi anlamda yanmaya sebep olur.

Diğer bir konu ise vajinanın sabunla yıkanması orada bulunan vücut savunma bakterilerinin yok olmasına neden olur. Bu da ciddi şekilde enfeksiyona sebep olur. Sabunla yıkamadaki olay vajina içi yıkama sıvısını bayanlar vajina içi temizleyici olarak algılarlar, halbuki vajina yıkama sıvıları dış genital bölge için üretilmiştir.

CİNSEL İLİŞKİDEN SONRA VAJİNA NASIL TEMİZLENİR?
Cinsel ilişki sonrası vajina yıkanmasına çok sık karşılaşılır. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi ilşikiden sonra içeride spermleri yıkayarak gebelikten korunabilme fikri diğeri ise  eğer karşıdakinden bir şey bulaşma ihtimali var ise bunda kurtulabilirim fikri.

Bu iki düşünce de yanlıştır ve hiçbir şekilde sonuca ulaşılamaz. Çünkü spermler kuyrukları çok hızlı hareket ettikleri için çoktan ulaşacağı yerlere ulaşmışlardır. Enfeksiyon riski açısından ise bundada fazla sonuç alınmaz. Çünkü enfeksiyon yapacak olan bakterilier, virüsler veya mantarlar gibi bulaşıcı olanları sıvı yok etmez. Vajinal duş dediğimiz olay kesinlikle hiçbir şekilde önerilmez.

VAJİNA TEMİZLİĞİNDE KOZMETİK ÜRÜN KULLANABİLİR MİYİM?
Vajina temizliğinde kozmetik ürün kullanılması, içerisindeki çok fazla kimyasal maddeden dolayı önerilmez. Bu kimyasal maddelerden herhangi birine kişinin alerjisi varsa ciddi bir şekilde vajina enfeksiyonları veya iltihapları söz konusu olabilir. Doğal bakterisi olan vajinanın, kimyasal maddeleri kullanılması sonucunda ortamı bozulursa sık sık enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bunun için kozmetik ürün kullanımı kesinlikle önerilemez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Aysu Kezer

    Vajina en iyi LAKTOSİD içeren bir jole ile yikanır,fakat ne yazıkkı Türkiyede hiç bir tane böyle jole bulmak mumkun değil!!!Neden acaba?Dünyada her yerde satıyorlar bizim suçu nedir biz kullanmiyoruz? Vajinanın içi de LAKTOSİD tabletler suya dayanıp bir pompa ile vajinal duş yapıp zararsız ve iyi geliyor.O da yok. İnşallah bir gün her eczane den alanbiliriz…

    Ali

    Aysu Kezer hanfendi vajina için en uygun yıkama ürünü laktosid içeren bır jole olduğunu söylemiş.Bu jolelerden nasıl bulabilirim? Teşekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Dokunmaya Duyarlı Bölgeler
Düşük Sonrası İlk Adet
KOLTUK ALTINDA BEZE, ŞİŞLİK, KİTLE, YUMRU
Tüylenmeye Neden Olan Hastalıklar
Kahverengi Akıntının Sebepleri
Menopoz döneminde beslenme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.