VAJİNA YARASI NEDEN OLURVajina Yarası Neden Olur

Vajina yarasında kişi genital bölgede ağrı ve rahatsızlık hissi yaşar. Bazı kadınlar ise vajinadaki bu ağrıyı yanma, kaşıntı ya da batma hissi olarak tarif ederler. Bu problemin belirtileri kadından kadına ve hafif dereceden yoğun belirtilere kadar değişebilir. Aynı zamanda ilişki yada hareket ile kötüleşebilir yada oluşabilir. Bir yaralanma sonucu meydana gelen vajina yaraları genellikle aniden ortaya çıkar fakat bulaşıcı bir hastalık nedeni ile ise belirtiler nispeten yavaş gelişir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal yaralar iç ve dış labia, vajina, vajinal açıklığı veya vajinanın kendisi de dahil olmak üzere vulvanın (kısaca dış genital bölge, görünen vajina) herhangi bir yapısının hasar veya yaralanması sonucu ortaya çıkabilir. Bazen, vajinal ağrı aslında vulvadaki başka bir bölgedeki yaralanma, hastalık veya enfeksiyondan kaynaklanan ağrıdan yansıyan ağrı olabilir.

Vulvadaki ağrı ve rahatsızlık vajinal yaraların sık görülen bir nedenidir. Buna kimyasallardan kaynaklanan cilt tahrişleri, yinelenen enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da neden olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları, vücudun veya rahim, yumurtalık ve komşu organları gibi diğer bölgeleri etkileyen altta yatan kronik hastalıklar da vajinada yara oluşumuna neden olabilir.

Tek başına vajina yarası nadiren ciddi bir duruma işaret eder. Fakat buna ani ateş yükselmesi, şiddetli ağrı, titreme ya da hızlı kalp hızı (taşikardi) gibi belirtiler de eşlik ediyorsa derhal bir acil servisten yardım alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi edilmeyen vajina yaraları size daha da ağır şikayetlere neden olacaktır. Bu nedenle altta yatan neden her ne ise belirlenmeli ve tedavi başlatılmalıdır. Tedavi yapılmaması ve yetersizlik apse, kısırlık, kan zehirlenmesi, cinsel işlev bozukluğu, kanserin yayılması ve enfeksiyon yayılımı gibi kalıcı sorunlara yol açabilir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Altta yatan nedene göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Sadece vajina etkilenebileceği gibi vücudun farklı bölümlerinde de çeşitli belirtiler oluşabilir.

Kadın vajinadaki yara ile birlikte vulvada (kısaca dış genital alan= büyük ve küçük dudak, klitoris ve vajina girişi) kanama, yanma, kaşıntı, sızlama ve zonklama belirtileri yaşayabilir.

Bunun dışında kanlı veya pembe renkli idrar yapma, zor ya da ağrılı idrara çıkma, idrar yaparken yanma, ateş ve titreme, uyuşma veya karıncalanma, ilişki sırasında ağrı ve vücudun diğer bölgelerinde döküntü gibi vücudun diğer bölümlerinde belirtiler görülebilir.

Daha ciddi olarak vajinada bir yaraya ek olarak şiddetli karın, pelvik veya bel ağrısı, titreme, yüksek ateş ve hızlı kalp hızı gibi belirtiler derhal doktora bildirilmesi ve tedavi edilmesi gereken durumlardır.

VAJİNA YARASI NEDENLERİ

Yukarıda bazılarına değinilmiş olsa da vajina yarası daha farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Doktora göründüğünüzde vajina yarasına yaygın olarak;

 • Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları
 • Vulva bölgesindeki yapıların herhangi birindeki hastalık veya yaralanma
 • Lateks veya köpük gibi doğum kontrol ürünlerine karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar
 • Vulva bölgesinden cerrahi operasyon geçirilmesi
 • Cinsel istismardan sakatlanma
 • Vulva bölge sinirlerde tahriş
 • Vulva bölgesinde meydana gelen döküntü
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Deterjan, sabun ve kadınlar hijyen ürünleri gibi kimyasal maddelerin neden olduğu cilt tahrişi
 • Menopoz sonrası oluşan vajinal kuruluk
 • Vajinismus (vajinal duvarında istemsiz meydana gelen kas spazmları)Vajina Yarası Nedenleri
 • Maya enfeksiyonları neden olmaktadır.

Jinekolojik nedenler

Endometriozis (Çikolata Kisti) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ciddi veya yaşamı tehdit eden nedenler

Bazı durumlarda, vajina yarası hayatı tehdit edebilecek kadar ciddi nedenlerden kaynaklanabilir. Vajina, rahim, serviks ya da diğer komşu organların kanserleri ve pelvik inflamatuar hastalık (kadının üreme organındaki bir enfeksiyon) derhal değerlendirilmesi gereken vakalardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İlişki Sonrası Kanama
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
Menopozda Sıcak Basması Tedavisi
Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?
Spiral
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.