VAJİNANIZDA SİVİLCE Mİ VAR?
Vajinal akne yada sivilce genellikle kıl folikülleri ve yağ bezlerindeki bir değişikliğin neden olduğu bir cilt sorunudur. Kadınlar arasında oldukça yaygın bir durumdur, ancak vajinal sivilce tahriş edici, utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Uzman dermatologlara göre bu sorun yani genital sivilce tehlikeli değildir ve doğal ilaçlar ile tedavi edilebilir. Tedavisini merak etmeden önce önlemek ve neden olduğuna dair bir göz atalım.

Sponsorlu Bağlantılar

GENİTAL SİVİLCE NEDENLERİ NELERDİR?
Akne, vajina gibi vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Hormonal değişiklikler, bazı deterjanlar, stres, diyet, vücut yağlarının aşırı üretimi, ilaçlar ve bazı sağlık koşulları sivilce oluşumunda rol oynayan birçok faktörden bazılarıdır. Buna ek olarak, ergenlik çağına gelen gençlerin çoğunda vajinal akne gelişebilir. Bazı aknelere ise cilt gözeneklerinin bakteriler tarafından istila edilmesi ile enfeksiyona neden olabilir.

GENİTAL SİVİLCE NASIL BELİRTİ VERİR?
Vajinal sivilce her sivilcede olduğu gibi benzer bir görünüme sahiptir. Çoğunlukla vajinal bölgede veya çevresinde kırmızı, hassas ve iltihaplı şişlikler halinde belirti vererek göze çarpar. Uçlanan sivilcelerde takılma hissi ve anlık sancılar, etkilenen alan üzerinde ağrı ve kaşıntı da eşlik edebilir.

GÖRÜNÜM NASILDIR?
Vajinal akne görünümü her birey için farklı olabilir. Akneler genelde kırmızı ve iltihaplı bir görünüme sahiptir. Sivilce başları beyaz veya siyah renkli olabilir. Yeni deri hücrelerinin oluşumu ve yağ birikimi ile gözeneklerin tıkanması nedeni ile siyah uçlu şeklinde görünür. Ayrıca, bazı alanlarda kuru cilt görünebilir. Deri altında derin bir şekilde gelişen yumrular, nodül olarak bilinir ve çok ağrılı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

VAJİNAL SİVİLCE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Vajinal sivilce tedavisi benzoil peroksit gibi reçete edilen akne ilaçları sayesinde yapılabilir. Akne tedavisinin amaçlarından biri cilt hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve iltihabı azaltarak bakteriyel enfeksiyon ile mücadele etmektir. Bu iki önemli faktör aknelerin yok edilmesinin iki temel prensibidir. Vajinadaki bir sivilcenin tedavisi sekiz hafta kadar sürebilir.

Vajinal akne tedavisinde kullanılan farklı alternatif ilaçlar olabilir. Özellikle anti- antiseptik olabilen lavanta özü yağı ve inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri taşıyan Azadirachta indica gibi bitkiler kullanılabilir. Kendi kendinizi herhangi bir cilt sorununa tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışın.

UYARI !!!
Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri vajinal sivilceye benzemektedir. Genital herpes, cinsel ilişki yoluyla edinilen ortak bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Genital herpes belirtileri, vajinal sivilceye görünüm olarak benzer. Benzer şekilde vajinal bölgede veya çevresinde yumrular, kabarcıklar ve sivilcelenmeler içerir. Ayrıca, genital siğiller cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilir ve karnabahar gibi bir görünümü vardır. Eğer vücudunuzda,  vajinal sivilce belirtileri gösteren bulgulara rastlıyorsanız, tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    esmerkiz

    bacaklarimin ust tarafida siyah noktalar var ve siktigimda ayni siyah nokta gibi cikiyo bu neden bacaklarimin arasinda cikiyo

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Menstrüel Kramp (Dismenore) ve Testleri
Vajina Gazları
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kadın Hastalıkları
İlişki Sonrası Vajinal Akıntı
Menopoz Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.