RAHİMDEN ET PARÇASI GELMESİ

Rahimden kadının hangi döneminde olursa olsun, koyu kırmızı yada beyaz renkli et parçası yada benzer kıvamda yapıların gelmesi endişe nedeni olmuştur. Rahim bilindiği üzere, dünyaya gelecek olan bebeğin büyüyüp geliştiği bir yerdir.

Adet dönemi sonrasında üçgen konik yapılı bu kısım, hormonların da etkisi ile şişerek ileride bebeği meydana getirecek olan zigot yada diğer tabiri ile sperm ile döllenmiş olan yumurtanın bebeğin tutunmasına zemin hazırlar. Kadın yumurtasının sperm ile döllenmesi durumunda oluşan zigot, rahime (uterus=dölyatağı) yerleşerek doğuma kadar burada gelişimini tamamlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Fakat, spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyecek herhangi bir korunma yöntemi yada kadının bekareti durumunda döllenme olmadığından rahimde bebek için oluşturulan özel yapı yada doku adet dönemi sonunda bozularak vajinadan dışarı atılmak zorundadır.

İşte, bu noktada kadınların incelemeye dahi fırsat bulamadan gördükleri şey aslında, ya rahimdeki doku parçaları olabilir yada daha büyük ihtimalle de yoğunlaşmış ve koyulaşmış kan pıhtısıdır. Bu genellikle adet döneminin ilk saatleri yada günlerinde fark edilir. Bu durum, kişiden kişiye değişkenlik gösterir ve genellikle sancılı olarak gelen dönemde daha sıklıkla fark edilir ve normaldir.

Bir diğer durumdan da söz etmek gerekmektedir. Bu da, adet sonrası kadının yumurtlama döneminde girilen düzenli ilişki sonucu meydana gelen gebeliktir. Döllenme sonrasının yaklaşık 20-25 gün kadar sonunda et parçası gibi vakalara rastlanabiliyor. Böyle durumlarda parçanın alınarak alanında uzman bir doktora gösterilmesi gerekmektedir. Bu tür et parçası, erken gelen düşük olabileceği gibi daha farklı patolojik bir durum olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Unutmayınız ki, ilk durumun dışındaki yani kan pıhtısı olmadığından emin olduğunuz durumlar rahimsel bir sorun, kist yada daha farklı bir şikayetten kaynaklanabiliyor olacağından, ihmal etmeden bir jinekologa muayene olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  emm

  14 yaaşındayım ve ilk defa adet oldum bendede koyukırmızı bir şey geldi top şeekkinde bu ne olabilir

  mine

  Iliskiye girdikten sonra bi soru isareti oldu kafamda yinede ertesi gun hapi kullanmadim daha sonraki iliskimde ertesi gun hapi kullanmak mecburiyetinde kaldim adet oldugum zaman et parcasi kan pihtisi gibi asiri bi kanamam oldu acaba dusukmu yaptim?

  Bazan kullandığınız ilaçlar bu tür aşırı ve koyu akıntılara neden olabiliyor. Düşük yapıp yapmadığınız ancak detaylı tahliller sonucunda öğrenilebilir.

  Gizem

  6 aylık evliyim adetim 15 gün gecikti bu ay gebelik testi yaptırdım kan testi yaptım negatif çıktı adetimin 4.gününde idrarimı yaparken kanlı et parcasi düştü adetliyken normal mi yoksa düşük mü

  Beyza

  Ben 1 aylık gebeliğimde düşürdüm cytetec ile. ve sonrasında kan gelmeye başladı. 20 güne yakındır devam ediyor kahverengimsiydi gelen kan pıhtı . Kasıklarımda agrılar var şu an da kan adet gibi geliyor. Ama bugün birden içimden yarın işaret parmağı şeklinde bir parça düştü içimden duya tuttuğumda kan gibi değildi et parçası gibiydi ama o da degil delmeye çalıştığımda şeffaf bir tabakayı yırttım ve içinden değişik bi sıvı geldi neler oluyor acaba yardım edermisiniz?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer
Siyah Vajinal Akıntı Nedenleri
Vajinizim
Bıyık Kıllarının Alınması ( Kızlar İçin)
Parlak (Açık) Kırmızı Adet Kanaması
Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.