VAJİNAL DUŞVajinal Duş

Vajinal duş nedir?

Su veya başka sıvılar ile vajinanın yıkanması için yapılan bir uygulamadır. Vajinal duşlar en yaygın sirke, karbonat ya da iyot ile karıştırılmış su içeren paketlenmiş karışımları şeklinde mevcuttur. Eczanelerde ve süpermarketlerde bulunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal duş gerekli mi?

Kadın hastalıkları uzmanları ve jinekologların çoğu vajinal duşu önermemektedir. Çünkü vajinadaki bakteri dengesini bozarak vajinanın normal pH değerini değiştirebilir. Vajinadaki normal pH dengesinin bozulması ise bakteri artışına bağlı olarak enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Eğer zaten mevcut bir enfeksiyon varsa, üreme kanalının içine daha yukarı zararlı bakterilerin yayılmasına neden olabilir.

Vajinal duş kullanan kadınlar vajina temizliği, adet dönemi sonrası kanın temizlenmesi, kokunun önlenmesi ve hamileliğin veya enfeksiyonların önlenmesi gibi sağlık yararları açısından kullandıklarını belirtmektedir. Ancak bu düşünceler yanlıştır ve vajina için temizlik yapılmasına gerek yoktur. Gebeliğe karşı ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) karşı da koruma sağlamaz.

Vajinal duş zararlı olabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce ele alındığı gibi, vajinal duş bazı kadınlarda enfeksiyonların yayılmasına ve bazılarında ise normal bakteri dengesi bozulduğu için yeni enfeksiyonların gelişmesine neden olabilir. Bakteriyel vajinozis ve cinsel yolla bulaşan hastalık riski artabilir. Ayrıca vajinal tahrişe de neden olabilir.

Vajina temizlemenin en iyi yolu nedir?

Vajinanın doğal olarak ürettiği mukus kan, semen ve vajinal akıntıyı temizleyecek özelliktedir. Bu nedenle sadece banyoda yumuşak bir sabun ve su ile vajina dışının yıkanması hijyen için yeterlidir.

Vajinal duş akıntı, koku, ağrı, kaşıntı ya da yanma şikayetlerini hafifletmeye yardımcı olabilir mi?

Anormal vajinal koku, akıntı ya da rahatsızlık bir enfeksiyonun varlığına işarettir. Dolayısıyla vajinal duş yapılması görünürdeki bazı şikayetleri azaltıyor gibi görünse de aslında altta yatan sebebine yönelik bir çözüm sağlamaz. Bu yüzden enfeksiyonun kötüleşmesine bile yol açabilir. Eğer anormal vajinal koku, akıntı, ağrı, yanma veya kaşıntı varsa tanı ve tedavi için bir uzmana görünmeniz gerekir. Doktor ziyareti öncesinde vajinal duş yapılması sorunun teşhis edilmesini güçleştirebilir.

Vajinal Duş YARARLI MI ZARARLI MISeks sonrası vajinal duş gebeliğin önlenmesinde etkili olabilir mi?

Hayır, cinsel ilişkiden sonra vajinal duş gebeliği engellemez ve bir doğum kontrol yöntemi olarak asla kullanılmamalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korur mu?

Cinsel ilişki sonrası veya herhangi bir zamanda vajinal duş yapılması cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde etkili değildir.

Doğurganlığı veya gebeliği etkileyebilir mi?

Bazı çalışmalar düzenli vajinal duş yapanların gebe kalma sürelerinin diğerlerine göre daha uzun sürdüğünü göstermiştir. Diğer başka araştırmalar ise fallop tüplerine zarar verebileceğini ektopik gebelik (rahim dışında gebelik) riskinin artmasına yol açabileceğini göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Kanserleri
Orjin krem şikayet yorumları
Cinsel Organ Siğilleri
Erkekler Bunları Mutlaka Yapmalı !
Omuz Ağrısı Ve Nedenleri
Ağrılardan Nasıl Kurtulabilirim
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.