VAJİNAL HİSTOREKTOMİ

Vajinal histerektomi, vajina yoluyla rahmi kaldırmak için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Vajinal histerektomi sırasında cerrah rahim bölgesini yumurtalıklar, fallop tüpleri, vajinanın üst kısmı, kan damarları ve bağ dokusundan ayırır. Rahim daha sonra vajina yoluyla kaldırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal histerektomi hastanede daha kısa süre kalmanızı ve daha hızlı iyileşmenizi sağlar. Ayrıca daha düşük maliyet gerektirir. Abdominal historektomide olduğu gibi karnınızın alt kısmında bir kesi açılmasını da gerektirmez. Eğer rahminiz aşırı derecede büyümüşse, vajinal histerektomi mümkün olmayabilmektedir.

Histerektomi işlemi sırasında sıklıkla serviksin de (rahim ağzı) kaldırılması gerekebilir. Cerrah ayrıca, bir veya her iki yumurtalıkları ve fallop tüplerini de kaldırmak zorunda kalabilir. Bu işleme salpingo-ooferektomi ile total histerektomi denir. Pelvis bölgesinde bulunan tüm bu organlar üreme sisteminin bir parçasıdır.

İŞLEM NİÇİN YAPILIR?

Vajinal histerektomi ameliyatı birçok farklı jinekolojik sorunları tedavi etmek üzere kullanılır:

Myomlar. Sürekli kanama, anemi, pelvik ağrı, ilişki esnasında ağrı ve mesanede basınca neden olabilen rahim içindeki iyi huylu tümörlerin(miyom) kalıcı tedavisi için histerektomi işlemi yapılır. Ameliyatla karnınızın alt kısmında bir kesi ile rahim kaldırılır. Eğer büyük myomlar varsa, abdominal histerektomi gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Endometriozis. Rahim astarını oluşturan dokunun (endometrium) yumurtalıklar, fallop tüpleri ve diğer organları içerecek şekilde rahim dışına doğru büyümesi sonucu endometriozis oluşur. Endometriozis durumunda olan kadınların çoğuna abdominal histerektomi uygulanmaktadır, ancak bazen vajinal histerektomi de mümkün olabilmektedir.

• Jinekolojik kanser. Eğer hastada rahim, serviks (rahim ağzı), endometrium veya yumurtalık kanseri varsa, tedavi için histerektomi önerebilir. Çoğu zaman, yumurtalık kanseri tedavisi için abdominal histerektomi yapılır, ancak bazen rahim ağzı kanseri veya endometrium kanseri olan kadınlar için vajinal histerektomi uygun görülmektedir.

Rahim sarkması. Pelvik bölgeye destek sağlayan dokular ve bağlarda meydana gelen zayıflama veya gerilme durumu, rahmin vajinal bölgeye doğru inmesine sebep olur. Bu durum üriner kanalda idrar kaçırmalarına, pelvik basınca ya da dışkılamada zorluk yaşanmasına sebep olur, vajina içine düşebilir veya sarkma olabilir. Histerektomi ile rahim çıkarılması ve pelvik relaksasyon işlemi bu belirtilerden kurtulmanızı sağlamaktadır.

Anormal vajinal kanama. Eğer ilaç ya da daha az cerrahi işlem içeren prosedürler düzensiz, ağır veya çok uzun süren kanamaların kontrol edilmesinde işe yaramazsa, histerektomi ameliyatı yapılabilir.

Kronik pelvik ağrı. Eğer rahimden kaynaklandığı kesin olarak bilinen pelvik ağrılarınız varsa, son çare olarak histerektomi işlemi kullanılabilir. Kronik pelvik ağrının çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenle historektomi işleminden önce pelvik ağrının nedenine yönelik kesin tanını konmuş olması gerekir.

Yukarıda sayılan çoğu durum için (kanserler hariç) historektomi, uygulanabilecek etkili tedavi yöntemlerinden yalnızca biridir. İlaçlar ve daha az invaziv jinekolojik prosedürler başarısız olmadığı sürece histerektomi yapılması gerekmez.

Historektomi ameliyatından sonra hamile kalamazsınız. Eğer doğurganlığınızı kaybetmek istemiyorsanız, diğer tedavi seçeneklerine başvurulması gerekir.

RİSKLER

Vajinal histerektomi genellikle güvenli bir işlem olmasına rağmen, herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi burada da değişik riskleri vardır. Vajinal histerektomi aşağıdaki riskleri içerebilir:

• Ağır kanama,
• Bacaklar veya akciğerlerde kan pıhtıları oluşumu,
• Enfeksiyon,
• Çevre organlarda hasar oluşumu,
• Anesteziye karşı olumsuz tepki.

Sayılan cerrahi riskler obez olan veya diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan kadınlarda daha yüksektir. Mesane, üreter veya bağırsak gibi diğer çevre organlarda vajinal veya abdominal histerektomi sırasında yaralanma oluşması riski vardır.

NASIL HAZIRLANMALI?

Histerektomi ameliyatı olacak kadınlarda endişe oluşması normaldir. Aşağıda ameliyata hazırlanmanız için göz önünde bulunduracağınız bazı öneriler yer almaktadır:

• Bilgi toplayın. Ameliyattan önce, histerektomi işlemi hakkında gereken tüm bilgileri toplayınız. Doktor ve cerrahınıza sorular sorunuz. Eğer daha rahat hissettirecekse işlem ile ilgili tüm adımlar dahil, prosedür hakkında genişçe bilgi edinin.
İlaç konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun. Histerektomiye gireceğiniz gün her zamanki rutin ilaçlarınızın kullanımında bir değişiklik yapmanızın gerekip gerekmediğini öğreniniz. Kullandığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçlar ile bitkisel takviyeleri doktorunuza bildiriniz. Çünkü ameliyat sırasında kanama ile ilgili komplikasyon yaşanmaması için bazı kan sulandırıcı ilaçları ameliyattan önce kesmeniz gerekebilir.
Ne tür anestezi olacağınızı öğrenin. Histerektomi ameliyatı sırasında genel anestezi olmanız gerekir ve bilinçsiz hale gelirsiniz.

Hastanede ne kadar süre kalacağınızı sorunuz. Eğer ameliyattan sonra hastanede kalacaksanız, ne kadar süre kalmanızın tavsiye edildiğini öğrenebilirsiniz. Bu süre henellikle ne tür historektomi olduğunuza bağlıdır. Genellikle en az 1-2 gün hastanede kalmanız gerekir.
Evde yardımcı ayarlayın. Tam iyileşme birkaç hafta sürebileceğinden dolayı, doktorunuz ağır nesneleri kaldırmaktan ve yorucu faaliyetlere katılmaktan kaçınmanızı isteyebilir. Bu tür işleri yapmak zorunda kalırsanız etrafınızdaki birilerinden yardım talep etmeniz iyi olacaktır.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR?

Fiziksel ve duygusal etkileri dahil olmak üzere, ameliyat sırasında ve sonrasında nelerle karşılaşacağınız konusunda doktorunuzla konuşunuz.

Vajinal histerektomi sırasında:

Historektomi işlemi çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat esnasında uyur halde hiçbir şey hissetmezsiniz. Alternatif olarak, sizi uykulu yapan ya da işlem sırasında uyanık olacağınız spinal blok (bölgesel anestezi) de olabilirsiniz.

Ameliyat sırasında sırt üstü yatar vaziyette olacaksınız. Mesaneyi boşaltmak için idrar yolunuza bir kateter takılacaktır. Sağlık personeli ameliyat yapılacak alanı steril bir sülüsyon ile temizleyecektir.

Histerektomi işlemini gerçekleştirmek için:

• Doktorunuz rahminizi almak üzere vajinanızın içine bir kesi oluşturur.
• Uzun aletler ve kelepçeler kullanılarak rahminiz etrafındaki kan damarları, bağ dokuları, fallop tüpleri ve yumurtalıklardan ayrılmaya çalışılır.
• Rahminiz vajinal açıklıktan kaldırılır ve pelvis içinde oluşabilecek herhangi bir kanamayı engellemek için emilebilir dikişler kullanılır.

Şüpheli rahim kanseri gibi durumların dışında, cerrah genellikle genişlemiş olan rahmi küçük parçalar ve bölümler (morselasyon) haline getirdikten sonra çıkarır.

Şiddetli endometriozis veya pelvik adezyonlar doktorunuzun abdominal histerektomi ameliyatı sırasında vajinadan geçmesini zorlaştırabilir. Bu ihtimali ve risk durumunu doktorunuzla konuşunuz.

Laparoskopik veya robotik histerektomi:

Laparoskopik yardımlı vajinal histerektomi (LAVH) veya robotik histerektomi için aday bir hasta olabilirsiziniz. Her iki işlemde de doktorunuz incecik bir görüntüleme cihazı olan laparoskop sayesinde pelvik organlarınızı görebilir. Bu şekilde rahmin alınması daha kolay olmaktadır. Doktorunuz kesilerden açtığı yolla uzun, ince cerrahi aletler kullanarak prosedürü gerçekleştirir. Daha sonra vajinaya yapılan bir kesi yoluyla da rahmi çıkarır. Eğer önceki ameliyatlardan pelvik organlarınız üzerinde yara izleri ve yapışıklıklar kalmışsa, doktorunuz laparoskobik veya robotik histerektomi işlemlerini önerebilir.

Vajinal histerektomi sonrası:

Ameliyattan sonra, muhtemelen birkaç saat boyunca yoğun bakım şartlarında tutulursunuz. Daha sonra birkaç gün boyunca hastanede kalmanız da gerekebilir. Bu esnada gözetim altında tutularak vücut fonksiyonlarındaki değişimler izlenir. Enfeksiyon oluşmasını engellemek için antibiyotik almanız sağlanacaktır. En kısa sürede hareket kabiliyetine kavuşmanız için hastane personeli de yardımcı olacaktır. Bir histerektomi ameliyatı sonrasında ilk birkaç gün veya bir hafta boyunca kanlı akıntı olması normaldir, bu nedenle hijyenik ped kullanılması önerilir.

Histerektominin fiziksel etkileri:

Histerektomi sonrasında artık adet dönemleri yaşayamayacak ve hamile kalamayacaksınız. Eğer ameliyat sırasında yumurtalıklarınız kaldırılmadıysa ve ameliyat öncesinde yumurta üretimi varsa, menopoz dönemine ulaşana kadar hormon ve yumurta üretimi devam edecektir. Ancak eğer yumurtalıklar da ameliyat esnasında kaldırıldıysa, ameliyat sonrası menopoz başlayacaktır. Bu duruma paralel olarak vajinal kuruluk ve sıcak basması gibi belirtilerle de karşılaşılabilir. Eğer ihtiyacınız varsa doktorunuz bu belirtilerin tedavisi için önerilerde bulunacaktır.

Vajinal histerektomi sonrası iyileşme süreci abdominal historektomiye göre daha kısa sürmekte ve daha az ağrılı olmaktadır. Tam iyileşme için üç ila dört hafta geçmesi gerekebilir. Kendinizi eskisi kadar iyi hissetmeyene kadar 20 kg’dan daha ağır yükler kaldırmayınız ve altı hafta boyunca vajinal ilişkiye de girmeyiniz. Eğer ağrılarınız kötüleşirse veya bulantı, kusma ve adet döneminden daha yoğun bir kanama oluşursa derhal doktorunuza başvurunuz.

Histerektominin duygusal etkileri:

Histerektomi sonrası, düzelmiş bir ruh hali ve artan bir esenlik duygusu yaşayabilirsiniz. Çünkü artık ağır kanama veya pelvik ağrı gibi belirtilerden kurtulmuşsunuzdur. Çoğu kadın için, histerektomi sonrası cinsel fonksiyonlarda herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Ancak bazı kadınlar için, histerektomi sonrası cinsel tatmin duygusunda artış gözlenebilir. Bu duygular belki de artık gebe kalma korkusunun gitmiş olması veya ilişki sırasında artık ağrı oluşmamasından kaynaklanmaktadır.

Normal olarak, histerektomi sonrası kayıp ve keder duygusu da yaşayabilirsiniz. Ya da gelecekte çocuk sahibi olamama ve gebe kalamama durumundan dolayı depresyona da girebilirsiniz. Eğer çektiğiniz üzüntü ya da olumsuz duygular gündelik hayattan zevk almanızı engelleyecek derecede fazla ise doktorunuzla konuşunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    ndal

    Vajinal histerektomi ile rahim ve yumurtalıklar mı alınıyor. dogru mu anladım acaba ?

    Evet doğrudur. Histerektomi ameliyatları ilgili dokuların alınması şeklinde uygulanır. Yukarıdaki konuda rahim, yumurta kanalı veya yumurtaların alınması işlenmektedir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
Kadınlar Bu Yöntemle de Korunabiliyor!!!!!
Östrojen Eksikliği yada Düşüklüğü
Yumurtalık Kisti
Adet Döneminde Baş Ağrısı (Menstrüel Migren)
Cilt Rengine Göre Saç Rengi Nasıl Seçilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.