VAJİNAL KURULUK

Vajinal kuruluk kadınlar için her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olmasın rağmen, yaygın olarak menopoz sonrasında görülür. Vajinal kuruluk aynı zamanda vajinal Atrofi (atrofik vajinit) belirtisi olabilir. Atrofik vajinit, östrojen hormonundaki azalma nedeniyle vajinal duvarların incelmesi ve iltihaplanması durumudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajina girişinde yer alan “Bartholin” ve “Skene” adı verilen özel salgı bezleri kaygan, şeffaf ve sümüksü kıvamda bir sıvı salgılayarak vajinanın kayganlığını sağlarlar.

Vajina etrafındaki ince kas katmanlarında yer alan bezler vajinayı nemlendirir. Sağlıklı ve ağrısız bir cinsel ilişki için vajina iyice nemlenmiş ve kayganlaşmış olmalıdır. Kadın cinsel olarak uyarıldığı zaman, vajinal kaslara daha fazla kan akar ve vajinayı nemlendiren şeffaf, kaygan sıvı salgılanması artar. Ancak adet döngüsü, yaşlılık, menopoz, doğum ve emzirme ile ilgili hormonal değişiklikler nem miktarında değişikliklere yol açarlar.

BELİRTİLER NELERDİR?

Vajinal kuruluk belirtileri şunlardır:

• Vajinal açıklık ve vajinanın alt kısmının çevresinde kaşıntı veya batma,
• Yanma,
• İlişki sırasında ağrı veya hafif kanama,
• Acil idrar yapma dürtüsü,
• Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Vajinal kuruluk pek çok kadını etkileyen bir problem olmasına rağmen genellikle doktora danışmaya gerek görülmemektedir. Eğer vajinal kuruluk yaşam tarzınızı ve cinsel yaşamınızı olumsuz şekilde etkilerse bir doktora görünmeniz önerilir. Vajinal kuruluk yaşlanma ile birlikte katlanılması gereken bir rahatsızlık olarak görülmemelidir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Vajinal kuruluğa neden olan faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Östrojen düzeylerinin Azalması:

Östrojen düzeylerinin azalması, vajinal kuruluğun ana nedenidir. Bir kadınlık hormonu olan östrojen; normal vajinal yağlanmayı, doku elastikiyetini ve asitlik derecesini sürdürerek vajinal dokuların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sayılan faktörler vajinal ve üriner sistem enfeksiyonlarına karşı doğal bir savunma oluşturur. Ancak eğer östrojen düzeylerinde azalma yaşanırsa, doğal savunma ortadan kaybolur, vajinal astarlar incelir ve kaslar daha az elastikiyet gösterir. Dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski de artar.

Östrojen düzeyleri bir dizi nedenden dolayı düşebilir:

• Menopoz veya menopoz öncesi geçiş döneminde (peri menopoz) olma,
• Doğum yapma,
• Emzirme,
• Yumurtalıklara yönelik radyoterapi, kemoterapi ve hormon tedavisi,
• Yumurtalıkların ameliyat ile çıkarılması,
• Bağışıklık sistemi bozuklukları,
• Sigara içilmesi

2. İlaçlar

Bazı alerji ve soğuk algınlığı ilaçları vajina bölgesi dâhil olmak üzere vücudun birçok yerinde nem azalmasına yol açabilirler. Meme kanserini tedavi etmek için kullanılan anti-östrojen ilaçlar da vajinal kuruluğa neden olabilirler.

3. Sjogren sendromu

Sjogren sendromu adı verilen hastalık durumunda, vücudun bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırır. Gözlerde ve ağızda kuruluğa neden olmasının yanı sıra vajinal kuruluğa da neden olabilir.

4. Vajinal Duş:

Vajinal bölgenin değişik malzemelerle temizlenmesi ya da duş aldırılması, vajinanın normal kimyasal dengesini bozabilir ve inflamasyona (vajinit) neden olabilir. Ayrıca ciltte kuruma veya tahriş hissine de yol açabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Vajinal kuruluk tanısı konması için aşağıdaki testler uygulanabilir:

Pelvik bölge muayenesi. Doktorunuz hastalık belirtilerini incelemek için vajina ve servikse bakar. Ayrıca gerekli görürse eldiven giydirilmiş parmağı ile vajina ve rektum içini de inceler.
Pap testi. Doktorunuz mikroskobik inceleme için servikal hücre örnekleri toplar. Ayrıca vajinal salgıdan da örnekler alarak vajina iltihabı (vajinit) belirtilerine bakabilir veya östrojen eksikliğine bağlı vajinal değişiklikleri inceleyebilir.
İdrar testi. İdrar yolları ile alakalı belirtiler varsa bunların analiz edilmesi için idrar tahlili yaptırmanız istenir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Vajinal kuruluğun nedeni belirlendikten sonra, uygulanacak tedavi bu nedene yönelik olarak yapılır. Eğer kuruluğun nedenleri eşe karşı cinsel istek ve ilgi azalması, depresyon yaşanması şeklinde psikolojik ise ya da ön sevişmenin yetersiz olması ve tatmin edici olmaması ise cinsel terapi önerilir.

Kandaki süt hormonu olan Prolaktin’ in yüksek düzeylerde olmasına hiperprolaktinemi adı verilir. Hiperprolaktinemi durumunda kandaki östrojen seviyesi düştüğünden dolayı vajinal kuruluk yaşanır. Bu nedenle östrojen hormon seviyesini arttırmak için süt hormonunu düşüren ilaçlar verilir. Eğer kadın emzirme yapıyorsa, prolaktin düşürücü ilaçlar verilmez. Bunun yerine vajinal nemlendirici ve kayganlaştırıcılar kullandırılır.

Vajinal kuruluk tedavisi için doğrudan uygulanan vajinal östrojenlerin kullanılması, ağız yoluyla ya da deriden alınan östrojenlerden daha etkili olmaktadır. Vajinaya uygulanan östrojen, az bir miktarda da olsa kan dolaşımına katılabilir.

Vajinal östrojenler sağlıklı bir cinsel fonksiyon için önemli olan testosteron düzeylerinde azalmaya yol açmaz. Bu şekilde östrojen tedavisi ayrıca idrar yolunda enfeksiyon oluşma riskini de azaltabilir.

Hangi ürünü hangi dozda almanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz. Vajinal östrojen tedavisi aşağıdaki şekillerde uygulanabilmektedir:

Vajinal bölgeye sürülen östrojenli kremler. Bu kremler genellikle yatmadan önce, bir aplikatör yardımıyla vajina içine doğrudan uygulanır. Miktarı ve kullanım sıklığını doktorunuza sorunuz.

Vajinal östrojen halkası. Yumuşak ve esnek olan halka vajinanın üst kısmına yerleştirilir. Yerleştirilen halka belli düzeyde östrojen dozu bırakır ve yaklaşık üç ayda bir değiştirilmesi gerekir.

Vajinal östrojen tabletleri. Tek kullanımlık aplikatör yardımıyla vajina içerisine östrojen tableti yerleştirilir.

Eğer vajinal kuruluk orta ya da şiddetli sıcak basması şeklinde belirtiler veren menopoz ile ilişkili ise ve rahim histerektomi ile alınmamışsa,  doktorunuz progestin ile birlikte sistemik östrojen kullanılmasını önerebilir. Sistemik östrojen hapları, cilt yamaları, jel ya da yüksek dozda östrojen halkası şeklinde alınabilir.

Hormon tedavisinin ve diğer tedavi seçeneklerinin durumunuz için uygun olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşunuz. Eğer meme, yumurtalık veya rahim kanseriniz varsa bile vajinal östrojen tedavisi bir tedavi seçeneği olarak görülebilir. Ancak yine de riskleri ve yararları konusunda doktorunuzla konuşunuz.

HAYATINIZDA YAPABİLECEĞİNİZ DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Vajinal kuruluk için evde uygulanabilecek çözümlerden birisi kayganlaştırıcı ya da nemlendirici ürünler kullanmaktır. Vajinal östrojen tedavisine geçmeden önce, evde kullanabileceğiniz reçetesiz ilaçların faydalı olup olmayacağını doktorunuza sorunuz. Evde kullanılabilecek ürünler şunlardır:

Kayganlaştırıcılar. Su bazlı kayganlaştırıcılar ile birkaç saat boyunca vajina kuruluğu giderilebilir. Gliserin içermeyen ürünler tercih ediniz. İlişki öncesi vajinal bölgeye ya da eşinizin penisine bu tür kayganlaştırıcılar sürülebilir.
Nemlendiriciler. Bu ürünler basit bir uygulama ile vajinanın yaklaşık üç gün boyunca nemli kalmasını sağlar. Nemlendirici ürünleri vajinayı kuruluktan ve tahrişten korumak için de kullanılabilir.

Vitamin ilaçları veya östrojen içeren diğer ürünleri tamamlayıcı ya da alternatif tedavi olarak kullanmadan önce bu tür ürünlerin güvenliği konusunda doktorunuzla konuşunuz.

Cinsel ihtiyaçlara dikkat

İlişki sırasında vajinanın kuru olması yeterince uyarılmadığınız anlamına gelebilir. Bu nedenle ilişkiye geçmeden önce vajinanın yeterince nemlenmesi ve cinsel ilişkiye hazır hale gelmesi için ön sevişmeyi uzun tutmaya çalışınız. Cinsel ilişkiye düzenli olarak devam edilmesi de vajinal ıslanmaya yardımcı olacaktır.

Bazı ürünlerden kaçının

Aşağıda yazılan ürünler vajina bölgesinde tahrişe yol açacağından dolayı kullanmaktan kaçınınız.

• Sirke veya yoğurt
• El losyonları
• Anti bakteriyel veya kokulu sabunlar
• Banyo köpüğü veya banyo yağları

Ayrıca tuvalet kâğıdı ve deterjan gibi kokulu veya parfümlü ürünleri kullanmaktan da kaçınınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda İdrar Kaçırma
Meme Kanseri
Menopoz Döneminde Kanama
Adet Düzensizlikleri
Polikistik Over Hastalığı
Meme Başı Akıntısı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.