VAJİNAL MANTAR
Vajinal mantar tüm kadınların hayatlarında bir kere olsun ortaya çıkan ve Candida albicans olarak nitelendirilen bir organizmanın neden olduğu yaygın bir rahatsızlıktır. Vajinal mantar hastalığına neden olan çok sayıda organizma vardır fakat olayların yaklaşık 3/4’ünden bu organizma sorumludur.

VAJİNAL MANTARDA ŞİKAYETLER

 • GENİTAL BÖLGEDE KIZARIKLIK
 • GENİTAL ALANDA KAŞINTI
 • GENİTAL BÖLGEDE AKINTI

Vajinal mantar enfeksiyonunda bayanlardan gelen en sık şikayetler bunlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

VAİNAL MANTAR BELİRTİLERİ
Vajinal mantar enfeksiyonunun hiçbir belirtisi olmayabilir. En sık görülen iki belirti ise peynir kesiği şeklinde akıntı ve genital bölgede kaşıntıdır. Bunun dışında akıntının rengi kayverengi, yeşil ve kötü kokulu bir akıntı varsa bu mantar enfeksiyonu olamaz. Mantar enfeksiyonunun belirtisi bellidir. Kaşıntı, peynir kesiği akıntı şeklindedir. Genital bölgede kızarıklık, ödem gibi belirtilerde olabilir.

Hamilelikte en sık görülen şeydir mantar enfeksiyonu. Çünkü hamilelik döneminde oluşan ortam vajina koruyucusu olan laktobasil bakteriyi azalttığı için sık mantar enfeksiyonu görülür. Hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler vajinal mantarların ön plana geçerek laktobasillerin azalmasına sebep olur. Hamilelikteki oluşan vajina enfeksiyonlarının % 80 mantarlar tarafından oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

VAJİNAL MANTARIN NEDENLERİ NELERDİR?
Vajinal mantarın sebebi rahim içi ortamın canlı dengesinin bozulmasıdır. Laktobasiller denilen bakteri vajinal bölgeyi mantarlardan  koruyor. Eğer herhangi bir nedenlerle oradaki laktobasil ortamı dengesizleşirse veya azalırsa hemen diğer bakteriler ve mantarlar çoğalmaya başlar. Bunlar doğum kontrol hapı, şeker hastalığı, hijyen bozukluğu, sık sık havuza girmek ve ıslak mayo ile durmak gibi durumlarda laktobasil azalır ve mantarın üremesine neden olur. Normalde mantar o bölgede vardır fakat üreyemez çünkü laktobasil buna izin vermez. Ama yukarıda saydığımız maddeler olursa ve de sık antibiyotik kullanımı da olursa mantar o bölgede üreyebilir. Bunların dışında;

  • Gebelik
  • Bağışıklık(immün) sisteminin bozulması
  • Naylon iç çamaşırı kullanımı
  • Spiral ile korunma
  • Sürekli hijyenik ped kullanımı
  • Cinsel organ parfümleri
  • Parfümlü prezervatif kullanımı
  • Vajinal tampon kullanımı
  • Birtakım tuvalet kağıtları
  • Şişmanlık
  • Rahim ağzı yaraları
  • AIDS
  • Yoğun stres
  • Kortizon türü ilaç kullanımı
  • Sık cinsel ilişki
  • Zorlu cinsel ilişkiler
  • Radyasyona maruziyet

HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?
Vajina mantarı çoğunlukla doğurgan çağdaki kadınları tehdit eder. Bu dönemde görülme nedeni Candida albicans mantarının bu dönemden itibaren vajinada yaşamaya elverişli ortam bulmasından kaynaklanır. Buluğ çağından önce ve menopoz sonrası dönemde başka bie neden olmadıkça mantar enfeksiyonları görülmez.

VAJİNAL MANTAR CİNSEL YOLLA BULAŞIR MI?
Cinsel yolla karşı tarafa geçebilir. Mesela bir erkekte varsa kadına bulaşır ve enfeksiyon yapar ama bu kadının genital bölgesinin iyi korunmasına da bağlıdır. Kolaylaştırıcı bir faktör olmadığı sürece bunlar antibiyotik kullanımı, hamilelik, yaz dönemi ki enfeksiyon daha sık görülür, bu tür durumlarda mantarın kadında enfeksiyon yapması daha kolaydır.

Tersine olduğu zaman kadındaki mantar erkeğe geçerse aynı şekilde enfeksiyon yapması kolay değildir. Çünkü mantar vücuttaki doğal bakteri  ortamından kolaylıkla uzaklaştırılan bir mikroorganizmadır. Eğer bölgesel olarak koruyucu etkenler laktobasiller bozulmuşsa o zaman mantar enfeksiyonu kolaylıkla oluşabilir. Yine de ilk atakta olmasa da ikinci atakta hem kadın hem erkek tedavi edilir -ki sürekli mantar alışverişi olmasın.

VAJİNAL MANTAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tedavide uygulanan tablet şeklinde alınan, vajinaya uygulanan ve dış genital bölgeye sürülen ilaçlar vardır. Itrakonazol ve Flukanozol türü ilaçlar en sık olarak reçete edilen mantar ilaçlarıdır. Başarı olasılığı oldukça fazladır. Bazı kişilerde nüksedebilmektedir. Bu gibi durumlarda çok uzun süreli tedavi uygulanabilir.

Ağızdan alınan ilaçların vajinal ilaçlarla desteklenmesi yerinde olacaktır. Vajinal ilaçlar arasında krem, fitil ve ovül yer almaktadır. Şayet dış organda tahriş mevcutsa bu ilaçlara antimikotik cilt kremleri de eklenebilir.

Mantar enfeksiyonu basit görülebilir. Bazı durumlarda tek kullanımlık tabletlere direnç geliştiği zaman günde iki defa alınan ve 20 günden fazla devam eden tedaviler uygulanır. Bu şekilde olan hastalarda karaciğer  fonksiyonlarının da test edilmesi gerekiyor. Bu kısım %10’ luk bir kesimde devam eden enfeksiyona karşı kullanılıyor.

ŞİFALI BİTKİLER: Vajinal mantara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren Aloe vera, Ekinezya ve Sarımsak gibi şifalı bitkileri de kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  tmm ne dmeli bilmemki allah acil şifa versin rahatsız olan kardeşlerime geçmiş olsun

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 5 Ortak Nedeni
Yumurtalık Hastalıkları
Ağrılı Adet
Kemik Erimesini Önlemek Sizin Elinizde
Genital Vaginal Akıntı
Adet Döneminde Şişkinlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.