Cinsel birleşme sırasında dölyolu kaslarının erkek organının girişi­ni olanaksız hale getirecek şekilde kasılması anlamına gelen bir cinsel bozukluktur. Kasların hareketi öylesine şiddetlidir ki, dölyolünun hekim tarafın­dan muayenesi için bile bölgenin uyuşturulması gerekir . Bu fiziksel durumun yanısıra vajinizm çeken hasta­lar genellikle cinsel birleşmeye karşı “fobi” olarak tanımlanabilecek usdışı bir korku duyarlar. Yalnız ilginç olan nokta, bu sorunun etkilediği kadınların cinsel tepkilerinde genellikle bir noksan­lık olmamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu, aslında oldukça ender karşılaşılan bir cinsel bozukluktur. Fakat orgazm güçlüğü, soğukluk gibi diğer bozukluk­lardan farklı olarak karşılaşıldığı yerde üzerinde durulmadan Seçilebilen bir rahatsızlık değildir.Çünkü sadece kadın açısından değil, eşi için de büyük sorunlar yaratır. Kadın çoğunlukla bir yandan sorununa yardım ararken diğer yandan korkular içinde bocalar. Eşinin ısrarlı birleşme- deneyleri yüzünden fiziksel acı çekerken aynı zamanda terk edilme kaygısı, aşağılanma, utanç vb. duyular içindedir. Erkeğin durum karşı­sındaki tepkileri öfke, kızgınlık şeklin­deyse, bu sorunu daha da güçleştirir. Vajinizm sorununun kökeninde bir takım fizyolojik nedenler yatabilir. Kalın bir kızlık zarı, havsalanın belli yerlerinde iltihaplanmalar, urlar, doğumdan ileri gelen bozukluklar, hemoroidler, idrar yolu rahatsızlıkları penisin dölyoluna girişi sırasında acı vererek dolaylı olarak dölyolünun kasılmasına ve içeriye girişi olanaksız kılmasına yol açabilirler. Vajinizm tedavisinde ilk önce. bu tür kadın hastalıklarının iyileştirilmesi gere­kir. Ancak bu hastalıklar giderildikten sonra da vajinizm devam edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dölyolu kasılmasının ruhsal kökenli bir nedene dayanması olasılığı genellikle daha ağır basar. Bu konuda yapılan en son araştırmalarda vajinizm sorunu olan kadınların büyük bir çoğuluğunun ya­şamalarında bir kez şiddet kullanılarak ırzlarına geçilmiş olduğu görülmüştür. Bu ya da buna benzer korkulu, acılı cinsel deneyler, ayrıca korku vebilgisizlik kadında.derin bir ruhsal iz bırakabilmektedir. Oysa psikanaliz okulu vajinizmi erkek düşmanlığı olarak yo­rumlamaktaydı ve dölyolu kasılmasını bilinçaltında erkeği hadım etme güdüsü taşımayla özdeş tutuyordu.

Bu sorunun tedavisinde uygulanan yöntemlerin ba­şında dölyatağı girişinin ameliyatla genişletilmesi gibi ilkel sayılabilecek bir yöntem geliyordu. Günümüzde artık vajinizm rahatsızlığı . çeken kadınlar üzerinde yukarıda sözü edilen araştırma­ların ışığı altında çok daha basit ve etkili tedavi yöntemleri uygulanmaktadır

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Görme
Doğum Sonrası ilişki
Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
Yüz Kaslarına Nasıl Egzersiz Yapılır
Muz Maskesi İle Kırışıklık Giderme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.