Varikosel nedir?
Varikosel erkeklere özel bir rahatsızlıktır. Kısırlıktan dolayı bir şikayetle doktora başvuranların %40’ ını varikosel rahatsızlığı olan kişiler oluşturur. Tedavisi yapılmadığında kısırlığa kadar ulaşan sonuçlara ulaşır. Varikosel, kısaca testis damarlarında genişleme veya varisleşmeye verilen isimdir.

Varikosel, testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa geri akımı sonucu meydana gelir. Bu da testislerdeki kan dolaşımını etkileyerek sperm kalitesini (sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapı) dölleme kapasitesini azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ
En belirgin özelliği testislerden bacağa doğru yayılan bir ağrıdır. Bunun yanı sıra testislerde küçülme ve dolgunluk hissi görülür. İkincil olarak da elle ve gözle yapılan kontrolde testis torbasında yer alan kıvrımlı damarlardır. Bu kıvrımlar sıcak ortamda daha da belirginleşir.

NEDENLERİ
Testilerde bululan toplardamarlardaki kapakçıkların tam olarak görevlerini yapamaması sonucu toplardamarlar genişler. Kan, testislerden tam olarak boşalamaz ve ters akım oluşturur. Bu da testisin fonksiyonlarının bozulmasını sağlayarak ısı artışına ve dokunun oksijensiz kalmasına neden olur.

Varikosel ergenlik yaşlarında ortaya çıkmaya başlayan, genetik yapısı uygun olan ve ayakta fazlaca duranlarda daha fazla ortaya çıkar. %98 sol tarafta ve %2 ise her iki tarafta görülür.

HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?
Varikosel tek başına bir sağlık sorunu oluşturmaz. Sperm hücrelerini etkileyerek kısırlık sebebi olması ve bazen de ağrıya neden olması nedeni ile tedavisi gerekir. Ağrı sorunu olmayan ve kısırlığın sorun oluşturmadığı kişilerde herhangi bir tedavi yapılmasına gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİSİ
Bütün varikoselli hastalara 3 günlük cinsel perhizden sonra sperm tahlili (spermiogram) yapılır. Bu tahlillerde sperm sayısı, hareketliliği ve şekilleri araştırılır. Varikosel tanısı konulan kişiye mikrocerrahi varikosel ameliyatı yapılır. Ameliyatı kasık bölgesinden yapılan küçük bir kesik ile gerçekleşir. Basit bir ameliyattır ve genellikle hastanede yatmayı gerektirmez. Yaklaşık 30–60 dk. sürer. Ameliyattan 3 ay sonra sperm üretiminde düzelme görülmeye başlar. Varikoselin ameliyattan sonra tekrar ortaya çıkması mümkün değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    halil

    merhaba bende solda varikosel var ama ameliyat oldu ileşmedim şimdi yine tekrarlaşmiş ama ağırlarım yok daha önce gençken bir hafta kadar olmuştu ağrılarım yedi sene oldu cocuğum yok çaresine acaba tşk

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Varikosel
Testosteron Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Orta Yaş Krizi
Düşük Libidoya Son
PENİS UCU AĞRISI VE NEDENLERİ
Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.