VARİS NEDİR?
Varis toplardamarların genişlemesi anlamına gelir. Varisler genel olarak 6 gruba kadar sınıflandırılabilir. Birinci derece varis ağ görünümünde olan varislerdir. Bu tür varislerin ilerlemesi damarların çatlamasına neden olur. Birincil derece varislerin çapı 4mm’ nin üstüne çıktığı zaman ikinci derece varis olur. En son aşamada da ayak bileğinde yaraya kadar gidebilir.

Varis en çok bacaklarda görülür. Ancak hemoroit veya basur olarak bilinen hastalıkta bir varis türüdür. Aynı zamanda bazen karaciğer hastalıklarında yemek borusunda da varisler ortaya çıkabilir. Hatta bunlar ciddi kanamalara yol açabilir. Halk arasında tanımlanan varis bacaklarda görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

TOPLARDAMARLARIN YAPISI
Akciğer toplardamarı hariç tüm toplardamarlar kirli kan taşır. Kirli kan demek oksijen yönünden fakir kan demektir. Tüm toplardamarlar, organlarımızdan topladıkları kirli kanı akciğerde temizlenmek üzere kalbe getirirler.

Toplardamarların yapısında kanın geri kamasını önleyen kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların işlevlerinin çeşitli nedenlerle bozulması kanın kalbe doğru yeteri kadar taşınamamasına neden olur. Kalbe yeteri kadar taşınamayan kan toplardamarlarda birikme yapar ve toplardamarlarda yüksek derecede basınca neden olur. Bu basınç etkisi ile bacak veya diğer toplardamarın yapısının bozulması kaçınılmaz olur ve varis meydana gelir. Varis önlemi alınabilir bir rahatsızlıktır. Oluştuktan sonra önleminin alınması fazla bir şey ifade etmez.

Sponsorlu Bağlantılar

VARİS BELİRTİLERİ
Varisler genellikle herhangi bir ağrıya neden olmaz. Varis belirtileri şunları içerebilir:

 • Renk, koyu mor ya da mavi damarlar
 • Bükülmüş ve şişkin görünen damarlar

Ağrılı belirti ve semptomlar ortaya çıktığında, yukarıdaki sıralananlara şunları da ekleyebiliriz:

 • Bacaklarda ağırılık hissi ve acıma
 • Yanma, zonklama, alt bacaklardaki kaslarda kramp ve şişlik
 • Uzun bir süre oturma veya ayakta durduktan sonra daha da kötüleşen ağrı
 • Bir veya daha fazla damarların etrafında kaşıntı
 • Cilt ülserleri, özellikle ayak bileği yakın tıbbi yardım gerektiren ciddi bir form olan vasküler hastalık anlamına gelebilir.

Kendi kendinize bakım olarak bir egzersiz gibi bacaklarınızı yukarı kaldırabilirsiniz. yada varis çorapları kullanabilirsiniz. Bu, varis ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir ve onların daha kötüye gitmesini önleyebilir. Ama damarlar, kötüleşen bir görünüme doğru yol alıyorsa ve endişeleniyorsanız bir damar hastalıkları doktorunu ziyaret ediniz.

VARİS NEDEN OLUR?
Varis, ayakta sabit pozisyonda durmakla oluşan bir hastalıktır. Varis genelde kadın hastalığı olarak bilinir. Aslında çok doğru olmayan bir bilgidir. Görüntü söz konusu olduğu için bayan hastalar daha fazladır. Diğer bir sebep bayanlarda hormonal nedenlerdir. Bayanlarda gebelik esnasında meydana gelen faktörler varisin artmasına neden olabilir. Gebelik, bebeğin damarda yaptığı baskıyı artırır. Bu varislerin iyi bir özelliği ise çoğunun gebelik sonrası kaybolmasıdır.

Gebelikte alınması gereken birtakım tedbirler varisten korunma sağlayabilir. Eğer bir bebek bekliyorsanız ayakta fazla durmamanız, hamileler için özel yapılmış varis çorapları kullanmanız, düzenli egzersiz yapmanız bir nebze olsun varisten korunmanızı sağlayabilir. Risk grubunu oluşturan meslekler arasında en sık sayılabilecekler;

 • Cerrahlar,
 • Diş hekimleri,
 • Öğretmenler,
 • Pazarcı esnafı
 • Çok fazla oturan insanlar varisin oluşmasında risk taşıyanlardır.

Bir insan elbette 12 saat ayakta duramaz ama bu kadar süre bilgisayar başında oturduğu zaman varis oluşumuna davetiye çıkarmış olacaktır. Diğer bir örnek ise bir askerin nöbet anında hiç kıpırdamadan bacaklarını hareket ettirmeden durması, ayaktaki toplardamarlarda basıncı o kadar artırır ki damarlara zarar verir ve varis olmasına sebep olur.

VARİS NASIL ÖNLENİR?
Tamamen varisli damarları önlemek için bir yol yoktur. Ancak, dolaşım ve kas tonusunun iyileştirilmesi varisli damarları iyileştirebilir veya riski azaltabilir. Evde varis rahatsızlığını tedavi etmek için bazı önlemler alabilir. Bunlar arasında;

  • Egzersiz
  • Kilonuza dikkat
  • Yüksek lifli, düşük tuz diyeti yemek
  • Yüksek topuklu ayakkabılar ve sıkı çoraplar giyinmekten kaçınmak
  • Bacaklarınızı yukarı kaldırma
  • Düzenli oturarak ya da ayaktaki pozisyonun değiştirilmesi

VARİS TEDAVİSİ
Varisli hastaların en sık yakınmaları şişlik ve ağrıdır. Şayet kişi tedavi olmayı reddederse ya da tedavi olmazsa artan ağrı ve şişlikleri peşinen kabullenmelidir. Daha ileri durumdaki varislerde, ayak bileğinde yara açılması kuvvetle muhtemeldir. Açılan bu yara -üzülerek ifade edelim- kolay kolay kapanmayacaktır. Bu yüzden varis fazla ilerlemeden, erken tedavide çok büyük başarı sağlanmaktadır. Varis tedavisinde kullanılan yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • LAZER TEDAVİSİ: Varis problemlerin lazer tedavisi kullanılması ülkemizde de kullanılan bir yöntemdir. Variste lazer tedavisinde ultrasonla damar içine girilerek çok ince kılcal bir boru yerleştirilir. Bu borucuk kasığa kadar gönderilerek orada lazer enerjisi ile bu damar içten kapatılmaktadır. Bu olay sonucunda eskiden cerrahi yolla çıkartılmakta olan damar yerinde bırakılmakta ama içten kapatılmaktadır. Günümüzde artık lazer kullanmadan da ses dalgaları kullanılarak da varisli damarlar içten kapatılabilmektedir. Özellikle kılcal varis tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.
  • CERRAHİ YÖNTEM: Çapı 4 mm nin üstünde olan cildin dışına çıkmış parmak kalınlığında olan varislerde kullanılır. Bunun dışında ayakta yara olan hastalarda kullanılır. Hastanede 1-2 gün yatması gerekir. Ayağa kalkıp dolaşması ise 1-2 hafta sonra olur.
  • SKLEROTERAPİ: Çapı 1 ile 4 mm arasında olan varislere uygulanan tedavidir. Çok ince insülin enjktörleri ile damarların içine bir madde verilir. Bu madde oradaki damarların kapanmasını sağlar. Kapanan damarlar işe yaramaz gibi bir düşünce oluşsa da zaten tedavi edilen varisli damarlar işe yaramayan damarlardır. Kısıtlı bir alanda varisi az olan bir hastada yarım saatlik bir tedavisi olur. Ama iki bacakta yaygın olan varisli hastalar 6-7 defa tedavi olması gerekebilir ve bu yöntemle hasta hemen ayaklanabilir.

ALTERNATİF TEDAVİ

At kestanesi tohumu özü, bacak damarlarındaki kanın kalbe dönme sorunu  olan varisli damarlar ile ilgili bir durum olan kronik venöz yetmezlik için etkili bir tedavi olabilir.

Bitki, varisli damarların şişmesine ve rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olabilir. At kestanesi tohumu özü veya diğer herhangi bir bitki veya besin takviyesi denemeden önce doktorunuzla konuşun.

At kestanesi ile ilgili daha geniş bilgi için http://www.saglikvakti.com/at-kestanesi/

Varis
En temel tabiri ile toplardamarların genişlemesiyle oluşan duruma verilen addır. Bazen varislerin boyutları büyür kılcal damarlardaki genişlemeler çok fazla rahatsız etmese de yaşam kalitemizi düşürür. Ancak bazı varislerde kan göllenmeleri oluşabilir. Deri altında oluşan bu kan göllenmeleri tehlikeli durumlar oluşturabilir. Varis en çok kadınlarda görülür.

Varis Çeşitleri
Varislerin büyüklüğüne daha doğrusu kalınlıklarına göre tip 1, tip2… Şeklinde isimlendirilirler. Varikosel, hemoroid gibi hastalıklar da birere varis türevidir.

Varisin nedenleri nelerdir?
Varisin bir çok nedeni olabilir. Özellikte uzun süre dinlenmeden ayakta duranlar ve hareketli bir yaşamı seçenler varsi sorunlarıyla karşılaşabilmektedirler.

 • Aileden gelen genler
 • Ayakta uzun süre kalma
 • Obezite
 • Cinsiyet faktörü
 • Dokuların yıpranması (yaşlılık)
 • Doğum Varisleri

Varis Tedavisi nasıl yapılır?
Varis tedavisi bütünsel bir yaklaşımla farklı yollar kullanılarak yapılır küçük varisler için dinlenme varis çorabı ve ilaç tedavisi önerilir. Daha ciddi varisler için lazerle tedavi, ilaçla tedavi, köpükle tedavi, radyo frekansı tedavisi, skleroterapi gibi yöntemler kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çok
  güzel
  olmuş
  hep insanları böle bilgilendirin ama daha da çok bilgi verin tedavisini falan

  Sağlık

  bunu yazan dr. un eline saglık….tşkler
  BEN BAYBURT TA YAŞIYORUM BİZİM BURDAKİ DR. LARA GİDİP HASTALIGIMIZI SÖLESEK %60 YANLIŞ TEDAVİDEN BAŞKA RAHATSIZLIKLARIMIZ OLUYOR.İLİM SAHİBİ OLAN DR. LARIN BU BİLGİLERİ BİZİMLE PAYLAŞMASI ÇOK GÜZEL.TŞKLER. TEKRAR

  Sağlık

  kramplar ve ağrılar çok fazla çok çirkin bir görüntüsü vardı her tarafım morluklar içindeydi bu durum beni çok üzüyordu ameliyatını olduğum halde çorabını sürekli giydiğim halde yine tekrarladı artık ne yapacağımı bilmiyorum aynı başa tekrar döndüm şu an eskisi gibi yine çok üzülüyorum çok

  Sağlık

  agrılarım kasılmalarım çok fazla sag ayagım özellikle doktora gittim film istedi venöz yetmezligi söyledi ameliyat olmam gerektigini söyledi başka bir doktora danıştım hayır ameliyat olma dedi VENERUTON diye bir ilaç verdi gayet iyiyim egzersiz yapıyorum şimdilik agrılarım durdu

  Sağlık

  benim gündüzleri ayaklarım agrımıyor geceleri yatınca aradan 1.2. saat geçince baldırlarım agrıyor uykudan uyanıyorum diz aşagı arka badırlarımda agrılar oluşuyor dokdora gittim bana agrı geçirici ilaç verdiler şu anda agrılarım devam ediyor sizden ilgi bekliyorum teşekürler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tendon İyileştiren Gıdalar
Manyetik Alan Tedavisi
Kan Gurupları
Ayak Terlemesi
Salgın Hastalık
Böbrek İltihaplanması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.