VARİSE NE İYİ GELİRVarise Ne İyi Gelir

Ne yazık ki, cerrahi işlemler çirkin, varislerden kurtulmak için en kesin yöntemdir. Ancak ağrıları azaltmada ve varislerin görüntüsünü iyileştirmede belirgin faydası olan bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve önemli ev tipi bakım yöntemleri vardır. Eğer varisler hala nispeten hafif ve ağrısız ise evdeki tedaviler bile damarlardaki problemin geçmesine yetebilir. Etkili ve kesin bir biçimde varislerden kurtulmak istiyorsanız da cerrahi müdahaleden yana seçim yapmanız gerekecektir. Ameliyat hakkında doktorunuzdan gerekli bilgileri edinebilirsiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bölüm 1: Yaşam Tarzınızda Yapacaklarınız

 1. Uzun süre ayakta kalmaktan veya oturmaktan kaçının. Bacakların uzun süre aynı pozisyonda tutulması da kan sirkülasyonunu azaltır. Buna karşılık, konumunuzu değiştirmek veya bacaklarınızı ara sıra hareket ettirmek kan dolaşımını koruyacaktır.
 • Pozisyonunuzu yaklaşık her 30 dakikada bir değiştirin. Mümkünse, çalıştığınız yerde bir iki dolaşmak ya da en azından ayağa kalkıp gerinmek ve konumunuzu değiştirmek de faydalı olacaktır.
 1. Bacaklarınızı yükseltiniz ve üst üste atmayınız. Otururken ayaklarınızı yükseltmeniz aşağıdaki kan damarları üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Benzer şekilde, otururken bacak bacak üstüne atmamak da aynı zamanda damarlar üzerindeki olası basınçları azaltacaktır.
 • Bacakların yanı sıra bilekleri de üst üste atmaktan kaçınmalısınız.
 • Bacaklardaki kan dolaşımını arttırmak için mümkünse oturduğunuzda ayaklarınızı başka bir tabure veya sandalyenin üstüne koyunuz. Bunu yapabildiğiniz zaman, bazen de ayakları kalp hizasından yükseğe kaldırmanız tavsiye edilir.
 • Uyurken de bacaklarınızı yükseltiniz. Çünkü yatarken bacakların yükseltilmesi otururken yükseltmek kadar önemlidir. Sırt üstü yatarak bacaklarınızı üç veya dört katman yastık üstüne yerleştirerek uyumayı deneyin.
 1. Yüksek topuklu ve sık giysiler giymekten kaçının. Bu tür giysiler kanın damarlardan geçişini zorlaştırabilir. Bu nedenle varislerden kurtulmak ve korunmak için bu tür giysilerden kaçınmak gerekir.
 • Özellikle bel, bacak veya kasık çevresindeki dolaşımı kesen sıkı giysilerden de kaçınmalısınız.
 • Düşük topuklu ayakkabılar baldır kaslarının daha fazla çalışmasına neden olarak netice itibariyle bacak damarlarının da daha rahat etmesini sağlar.
 1. Egzersiz yapınız. Günlük egzersizler yapmanız hem kan dolaşımını hem de kasların tonusunu arttırır.
 • Evin çevresinde yapacağınız 30 dakikalık küçük bir yürüyüş bile vücudun genelinde kan dolaşımı açısından büyük katkı sağlar.
 • Kardiyo egzersizlere odaklanın. Kardiyo egzersizler kalbin vücuda kan pompalanması ile ilgilidir. Bunun yanında bacak kaslarının hedefleyen güçlü egzersizler ile de kas tonusunu arttırın.
 1. Gerekiyorsa, kilo vermeye çalışın. Eğer aşırı kilolu veya obez iseniz, ekstra kilolar bacaklardaki damarlar üzerindeki baskıyı arttırdığından, bu baskıyı hafifletmek için fazla kilolardan kurtulmaya çalışınız.
 • Eğer egzersiz yapıyor ve diyetinize dikkat ediyorsanız zaten fazla bir çaba sarf etmeden doğal olarak kilolardan kurtulursunuz. Doktorunuza danışarak ve kilo verme programlarına katılarak dışarıdan da destek alabilirsiniz.
 1. Dengeli bir diyet sürdürünüz. Taze gıdalardan bolca almak, vücuttaki yüksek tuz seviyelerini aşağı çekerek ve lif seviyesini yukarı çekerek dengeli beslenmenizi sağlayacaktır. Böylelikle kan basıncı daha stabilize hale gelecek ve damarlar üzerindeki basınç daha az olacaktır.
 • Düşük tuz diyetleri ile beslenmek vücutta su tutmaya bağlı bacak şişmelerini de en aza indirecektir.
 • Antioksidanlar aynı zamanda damarların güçlü ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olur.
 1. Sigarayı bırakın ve alkol tüketimini sınırlayınız. Hem sigara içilmesi hem de alkol tüketimi kan basıncını olumsuz etkilediğinden dolayı, bunların tüketimini azaltarak varis riskini düşürebilirsiniz.
 • Alkol kan damarlarında genişlemeye sebep olarak varise davetiye çıkarır. Arada bir içki içilmesi çok zarar vermemesine karşın sık sık içilmesi risk faktörü oluşturur.
 • Sigara içme ile kan basıncı arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Bu nedenle varislerden kurtulmak isteyen biri için sigaranın bırakılması önemlidir.

Bölüm 2: Evde Yapabilecekleriniz

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Kompresyon çorapları (varis çorapları) giyin. Bu çoraplar bacak damarlarında yararlı ve tedavi edici bir baskı uygulayarak varisten kaynaklanan ağrıları hafifletir ve geçici olarak kontrol altında tutar.
 • Varis için geliştirilen bu tür özel çoraplar eczanelerde ve medikal mağazalarda bulunabilir. Geçici ve sınırlı bir baskı uygularlar ve bu basınç doğadaki gradyan basınç değildir. Tüm bacak yerine ilgili bölgeye odaklanır.
 • Eğer varisleriniz orta derecede ise, reçetesiz de bulabileceğiniz degrade varis çorapları da iyi bir seçenektir. Bu çorapları da aynı şekilde eczane ve medikal mağazalarda bulabilirsiniz. Bacağın varisli bölgesine daha fazla bası uygular.
 • Daha şiddetli varisler için reçete ile verilen çoraplar gerekli olacaktır. Bu çoraplar varisli bölgeye daha büyük basınç uygular fakat eğitimli birisi tarafından ilgili yere yerleştirilmesi gerekir.
 1. Krem kullanmayı düşünebilirsiniz. Çeşitli sağlık ve güzellik kremleri kan dolaşımını arttırarak damarların görünümünde iyileşme sağlayabilir.
 • Bu kremler genellikle E vitamini ve bir anti-inflamatuar madde olduğu düşünülen ölü çiçeği ekstresi gibi bileşenler içerir.Varise Doğal Çözüm
 • Kullanılan kremler damarları görünüşte yok etse bile bu damarlar cildin altında kalmaktadır. Dolayısıyla krem kullanımı varisten kurtarmaz ama sorunu en aza indirmeyi hedefler.
 1. Atkestanesi içeren takviyeleri kullanabilirsiniz. Atkestanesinin makul bir miktarı kullanıldığında varislerdeki ağrı ve boyutlarında azalma sağladığı görülmüştür.
 • Yapılan bazı çalışmalarda atkestanesinin varis şişmelerini azaltmada varis çorapları kadar etkili olduğunu iddia edilmektedir.
 • Atkestanesi özü aslında kronik venöz yetmezlik adı verilen ve varise neden olan bir durumu tedavide etkilidir. Bu tıbbi durumda, bacak toplardamarları kalbe kan geri çevirmekte başarılı olamamaktadır.
 1. Elma sirkesi uygulayabilirsiniz. Elma sirkesinin variste işe yaradığına ilişkin az kanıt bulunmakla birlikte halk arasında sıklıkla kullanılır. Varis boyutunu azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Küçük bir bez veya pamuğu bir miktar elma sirkesi ile ıslattıktan sonra varisli bölgeye sürülür. Tam etki göstermesi için yaklaşık 30 dakika üstünde tutunuz.

Bölüm 3: Cerrahi Çözümler

 1. Skleroterapi: Bu yöntemde varislerin kapanmasını ve cilt yüzeyinden kaybolmasını sağlayan enjeksiyon yapılır.
 • İşlem sırasında, doktorunuz, damar çeperlerinin şişmesine ve açılmasına neden olan özel bir iğne ile kimyasal enjekte eder. Damardan kan aktıktan bir süre sonra durur ve bir yara haline dönüşüp kaybolur.
 • Bu işlem için anestezi gerekli değildir. Ancak bir damar için birden fazla tedavi uygulanması gerekebilir. Tedavi, her 4 ila 6 haftada bir gerçekleştirilir.
 • Mikroskleroterapi olarak adlandırılan başka bir şekli de kılcal damarlar ve diğer küçük varisli damarlar için kullanılır.
 1. Lazerli tedaviler: Lazer tedavisi genellikle küçük damarlar üzerinde kullanılır. Varisli damarlara kısa süreli güçlü bir lazer ışığı tutulur ve tedavi sürecinden sonra damarların kaybolmasını sağlar.
 • Lazer tedavisi 15 ila 20 dakika sürebilir ve varislerden tamamen kurtulmak için 2 ila 5 aylık bir tedavi gerekebilir.
 • Hiçbir kimyasal madde veya kesi yapılmaz ancak lazerin kendi ağrısı olabilir.Varis Nasıl Geçer
 • Lazer tedavisi 3 mm den daha büyük varisli damarlar için genellikle etkili değildir.
 1. Endovenöz termal ablasyon: Bu tedavi seçeneğinde, damarlarda hasar yaratmak için lazer ya da radyo dalgaları ile güçlü bir ısı verilir. Varis bölgesi daha sonra kapanır ve görünmez hale gelir.
 • “Safen venler” denilen derin varisler genellikle bu yöntemle tedavi edilmektedir.
 • Doktorunuz öncelikle ilgili damara küçük bir kateter ve bu kateterden içeri bir sonda yerleştirecektir. Lazer veya radyo dalgaları damar kapatılarak bu sondanın ucu ile iletilir.
 • Kapalı damarın yanındaki diğer sağlıklı damarlar kan akışını devralacaktır.
 1. Damar ligasyonu ve damarların alınması: Bu işlem sırasında, varisli damarlar bağlanıp kapatılır ve küçük kesiler aracılığıyla bacaktan alınır.
 • Bu tedavi seçeneği çoğunlukla geçmişte kullanılmaktaydı fakat günümüzde de genellikle “endovenöz termal ablasyon” prosedürünün uygulanamadığı hastalar için kullanılmaktadır.
 • Bu prosedür için anestezi uygulanır ve işlem ameliyathanede yapılır.
 • Varisli damarlar alındıktan sonra, kan akımının etkilenmemesi için derin damarlar genellikle eksilen damarların da yükünü devralacaktır.
 1. PIN prosedürü: Bu tedavi seçeneğinde de sorunlu damarlar alınır. Ancak “PIN” isimli bir aygıt aracılığıyla işlem yürütülür.
 • Doktor damarın ucunu PIN aygıtı ile diker. PIN çıkarılırken, aynı zamanda sorunlu damarlar da alınır.
 • Bu işlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyathane ya da ayaktan tedavi merkezinde işlem gerçekleştirilebilir.
 1. Ayaktan flebektomi seçeneği: Bu tedavide, küçük kesiler yapılarak cilt yüzeyine yakın sorunlu küçük damarlar alınır.
 • İşlem sırasında, deriden küçük kesiler aracılığıyla küçük kancalar yerleştirilir ve damarlar bu kesilerden dışarı çekilir.
 • Bacağa anestezi uygulanır fakat hastanede yatış gerekmez.
 1. Endoskopik damar cerrahisi: Bu tedavide, damar içine yerleştirilen endoskop içinden damar kapatılır.
 • Bu tedavi genellikle sadece cilt ülserlerine neden olan varisler için kullanılır.
 • Doktor variköz damara yakın yerden deride küçük bir kesi yapacaktır. Bir ucuna küçük bir kameranın bağlandığı ince boru (endoskop) damar içine yerleştirilir ve itilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Varise Ne İyi Gelir
Cilt Bakımı
Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?
Deri Soyulması
Bronzlaşma
El ve Tırnak Bakımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.