VEJETARYEN BESLENENLER HANGİ BESİN TAKVİYESİ ALMALIVejetaryen Beslenenler Hangi Besin Takviyesi Almalı

Çiğ sebze ve meyve ile tahıllar açısından zengin bir diyetle beslenmenin birçok sağlık faydaları bulunmakla beraber, uzun vadede vücut için yetersiz beslenme riski doğurmaktadır. Bu nedenle değişik gıda takviyelerinin alınmasına ihtiyaç duyulur. Çiğ besin diyeti ile beslenen kişilerin alacakları gıda takviyeleri ile ilgili aşağıdaki adımlara göre hareket etmeleri önerilir:

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Bir sağlık uzmanına görünmek

Çiğ gıda diyetine uygun yemekler yemek ve bu şekilde beslenmek sağlıklı şekilde kilo verilmesini sağlar. Ancak pişmiş gıdalar ve birincil protein kaynaklarının tüketilmemesi birçok kişide vitamin veya besin eksikliklerine neden olmakta ve hatta birçok kadın adet bile görmemeye başlamaktadır. Bu nedenle çiğ besin diyetine devam edildiği sürece belli aralıklarla bir uzmana görünüp gerekli sağlık taramalarını ve kontrollerini yapmak önemlidir.

  1. Anemiyi kontrol ettirin. Hayvansal ürünler yemeyen kişilerde genellikle demir düşüklüğü sık görülür. Basit bir kan testi ile demir düzeyleri görülebilir. Ancak demir eksikliğinde demir hapları sadece doktor gözetiminde alınmalıdır.
  1. Vitamin B-12 düzeyleri için de test yapılması istenebilir. Uzun süreli çiğ besin diyeti ile beslenen kişilerde görülen başka bir eksiklik de B-12 vitaminidir. Eğer test sonuçlarına göre eksiklik tespit edilirse hap veya enjeksiyon şeklinde vitamin B-12 takviyesi alınır.
  1. Kolesterol düzeylerini de kontrol ettirin. Uzun süreli çiğ besin diyetindeki bireyler üzerinde yapılan bir çalışma bu kişilerde iyi kolesterolün (HDL), düşük seviyelere sahip olduğunu göstermiştir. HDL düzeylerinin düşük çıkması durumunda doktorunuz diyetinize hayvansal proteinler içeren yemekler eklemenizi isteyecektir.
  1. Vücut Kitle İndeksinizi (VKİ) ölçtürün. Çiğ besin diyeti ile kilo vermek olasıdır ve bu durum diyeti takip eden çoğu kişi için bir sorun yaratmaz, hatta hedefledikleri şey budur. Ancak vücut kitle endeksinin belli bir değerin altına düşmesi sağlık açısından çeşitli riskler barındırır. Vücut kitle endeksinin çok düşük çıkması durumunda doktorunuz yağ ve proteince daha zengin bir diyetle beslenmenizi veya çiğ besin diyetine bir süre ara vermenizi önerecektir.

Yöntem 2: Vücuttaki eksikliklere göre diyet takviyelerinin seçilmesivejetaryenlerin alması gereeken besin takviyeleri

Sponsorlu Bağlantılar

Çiğ besin diyetinde bazı yiyeceklerin emilimi diğerlerinden daha zordur. Bu nedenle ihtiyacınız olacak bazı gıda takviyeleri bulunmaktadır.

  1. Vitamin B-12 haplarının alınması: Vitamin B-12, merkezi sinir sisteminin ve kırmızı kan hücrelerinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. B-12 eksikliğinde ise anemi, depresyon, demans ya da sinir sistemi ile ilişkili ciddi bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vitamin B-12 et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunur. Eğer diyetlerinizde süt, peynir, yumurta ve diğer hayvansal et proteinleri bulunduruyorsanız vitamin B-12 eksikliği olması ihtimali daha düşüktür ve takviye de almanıza gerek kalmayacaktır.
  1. Genel bir multi-vitamin alabilirsiniz. Çiğ besin diyetlerinde özellikle hayvansal ürünlerde bulunan kalsiyum ve D vitamini besinlerin eksikliğini cinsiyet ve yaşınıza uygun bir multi-vitamin alarak giderebilirsiniz.
  2. Reçeteli “niasin” takviyesi hakkında bilgi edinin. Reçetesiz satılan “niasin” takviyeleri de kandaki iyi kolesterol düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilir ancak reçeteli olanları HDL düzeylerini daha çok yükseltir ve daha az yan etkiye sahiptir. Eğer yiyeceklerle HDL seviyelerini yükseltmek isterseniz, daha sağlıklı yağlar tüketmelisiniz. Kuruyemiş, zeytin veya keten tohumu yağı gibi bitkisel bazlı yağlar takviye gerektirmeden HDL seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur.
  1. Demir takviyesi kullanın. Demir hapları kandaki demir seviyesi sağlıklı düzeylere ulaşana kadar kullanılabilir. Ayrıca demir içeriği olan ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerden de yeterinde tüketmek gerekir.
  2. Diyette çeşitlilik yaratarak gıda takviyelerine olan ihtiyacı azaltınız. Gün boyunca yemeklerinizde değişik renk ve özellikte yiyecekler tüketin. B-12 ve HDL kolesterol eksikliklerini önlemek için her hafta en az birkaç kez pişmiş gıdalar veya belirli hayvansal ürünleri yemeklerinize ekleyiniz. Çiğ besin diyetine uzun vadeli şekilde devam edebilmek için bazen bazı pişmiş ve hayvansal bazlı gıdaların da diyete dahil edilmesi faydalı olacaktır.

İpuçları

Eğer iki yıldan daha kısa süredir bir çiğ besin diyetine başlamış ve herhangi bir besin eksikliği belirtisi ile karşılaşmadıysanız bir multi-vitamin ve B-12 takviyesi almaya başlayınız. Bazı besin eksikliklerinin ortaya çıkması uzun vade olmaktadır. Bu yüzden erkenden takviye almaya başlayarak önlemini erken almış olursunuz.

Uyarılar

Eğer yorgunluk, kas krampları, halsizlik, sersemlik, aşırı kilo kaybı, ve konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız muhtemelen şiddetli besin eksikliği (malnütrisyon) yaşıyorsunuz. Bu durumda vakit kaybetmeden bir uzmana görünün ve diyetinizde değişiklik yapınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
7 günde 7 kilo verdiren diyet
GAZLI İÇECEKLER KİLO YAPIYOR
Kalsiyum – Fosfor
Fulton diyeti
lahana kapsülü ile zayıflamak
Alışveriş Yaparken Mutlaka Etiketlerine Bakın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.