VEJETARYEN DİYETİNDE PROTEİN ALIMI NASIL ARTIRILIRVejetaryen Diyetinde Protein Alımı Nasıl Artırılır

Etsiz bir diyet benimsemiş olmanız proteinden mahrum kalmanız gerektiği anlamına gelmez. İster vejetaryen ister vegan menüleri olsun diyetinize uygun protein bulmanız zor değildir. Besleyici bir vejetaryen diyet için çabalarken çeşitlilik de hedeflenir. Proteinler vücudun her bir hücresi tarafından kullanılan amino asitlerin temel kaynağı olduğundan dolayı tüm diyetlerde alınması da hayati önem taşır. Bu yüzden vejetaryenlerin diyetlerinde bunu göz önünde bulundurması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyette Atılacak Adımlar

  1. Et yerine soya ürünlerini kullanın. Soya ürünleri vejetaryen dostu proteinler barındırır. Vejetaryen bir diyet takip ediyor olsanız bile Soya bazlı yemeklerin yardımıyla ev yapımı tavuk, köfte ve gurme yemeklerinin tadını elde edebilirsiniz. Soya ürünleri burger, barbekü kaburga, tavuk köftesi, sosisl ve et yemekleri dahil olmak üzere geniş bir yelpazede yemek çeşitliliği sağlar. Kolaylık sağlaması için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm protein diğer besinleri içerecek şekilde hazırlanan dondurulmuş vejetaryen yemeklerini tercih ediniz. Bu tür yiyecekler sadece vejetaryen dostu olmakla kalmaz aynı zamanda diyetinize önemli miktarda protein kaynağı sağlar. Daha sağlıklı olması için tofu, tempeh ve edamame gibi işlenmemiş soya çeşitlerini çok çeşitli yemeklerde kullanabilirsiniz.
  2. Protein içeriğini maksimize etmek için besinleri birleştirin. Birçok yiyecek besleyici olsalar da tek başlarına vücudun ihtiyacı olan proteini karşılayamaz. Fakat eğer tamamlayıcı gıdalar ile bunları birleştirirseniz günlük protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Örneğin bakliyatlar (fasulye, barbunya, bezelye, nohut, mercimek) ve tahıllar (buğday, çavdar, arpa, akdarı, yulaf, pirinç, mısır) diyete eklendiğinde alınan protein miktarını arttırır. Bununla birlikte, faydasını görmek için bahsedilen yiyecekleri beraber almak zorunda da değilsiniz. 24 saatlik bir dilimde tüketmeniz halinde protein artışı sağlayacaktır. Eğer yiyecekleri tek bir tabakta birleştirmek istiyorsanız, fasulye ve pirinç; fıstık ezmesi ve jöle; tofu ve pirinç ile sebze kızartmaları bir arada tüketilebilir.Vejetaryenlerde Protein Alımı Nasıl Artırılır
  3. Protein bakımından zengin garnitürler kullanın. Protein içerikli garnitür ve baharatlar kullanarak birçok yemeğin protein değerini arttırabilirsiniz. Ekşi krema yerine pişmiş patateslerin üzerine yoğurt kullanabilirsiniz. Soya sosu yerine hemen hemen aynı tadı veren sıvı amino asitler kullanın. Proteince zengin bir aperatif için, 9 temel amino asidi içeren Humus (nohut+tahin) ya da fındık ezmesini tüketebilirsiniz.
  4. Tam proteinler yiyin. Bazı yiyecekler doğal olarak 9 temel amino asidin hepsini içermektedir. Bu tür yiyecekleri almanız protein ihtiyacınızı kolay yoldan karşılamanızı sağlayacaktır. Tam protein kaynağı olarak sınıflandırılan yiyecekler arasında süt, peynir altı suyu ve yumurta sayılabilir. Spirulina, quinoa, soya, kenevir tohumu, ibiği ve buğday olmak üzere birçok bitkisel kaynaklı besin de aynı zamanda tam proteinler içerir. Bu besinleri vejetaryen diyetlerinde protein kaynağı olarak kullanabilecek bir çok yemek çeşidi bulunmaktadır. Protein Bakımından Diğer Önemli Bitkinin Siyah Mercimek ve Barbunya Olduğu Unutulmamalıdır.
  5. Akşam çitlemelik olarak da alacağınız kuru yemişler sayesinde protein alımı artırılabilir. Kuru yemişlerden bilhassa kabak çekirdeği, yer fıstığı ve fıstık türleri (kaju vs), ceviz, badem, fındık sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
güzellik diyeti
Vejeteryanlar Dikkat bunları Mutlaka Yapın
Hazır Dondurmalardan Uzak Durun
Patates Diyeti
Temel reis diyeti ile reyhan karaca nasıl kilo verdi
Kendi Diyetinizi Kendiniz Hazırlayın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.