Vejeteryen Diyeti

Vejeteryen olup et yemeyen kişilerin sağlıklarına mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir. Tüm bunlara ekstra bir de uygulanacak diyet programı gelicek olursa mutlaka vücuda kontrollü bir biçimde alınması gereken bir takım vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllı yiyecekleri tüketmek ilerleyen dönemlerde kişilerin özellikle kanser, yüksek tansiyon, obezite ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini ciddi derecede düşürmektedir. Fakat seçeceğiniz diyet programının mutlaka uzman bir hekim tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra sizin vücudunuza uygun olup olmadığı kontrol edilmeli; gerekirse size özel diyet programı hazırlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vejeteryen olan kişilerin yapacakları beslenme programında mutlaka çinko, kalsiyum, protein, demir, B12 ve D vitaminlerinin bulunması ihmal edilmemelidir.

Çinko Neden Diyette Yer Almalıdır? Çinko, vücutta bizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyan ve gerektiğinde bu tehlikelerle mücadele eden bağışıklık sistemimizin sürekli kuvvetli ve aktif bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önemli bir mineraldir. Günlük 18 mg ölçüsünün altında çinko mineralini besin takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Bu mineral en çok kabuklu deniz ürünleri, kuru yemiş, tam tahıllı besinler ve bazı baklagil gruplarında yer almaktadır.

Demir Neden Diyette Yer Almalıdır? Ispanak, baklagiller, tam tahıllı besinler, kuru meyveler ve yeşil yapraklı olan sebzelerde bol miktarda demir bulunmaktadır. Bu gıdaları tüketirken aktif bir şekilde hazmetmeyi rahatlatmak için ve demir mineralini tam bir şekilde alabilmek için C vitamini takviyesi yapılmasını uzmanlar tavsiye etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalsiyum Neden Diyette Yer Almalıdır? Kalsiyum özellikle kemik gelişimi ve ilerleyen dönemlerde kemik erimesine karşı oldukça önemli bir mineraldir. Bu yüzden kesinlikle beslenme programından eksik edilmemesi tavsiye edilmektedir. Kalsiyum en çok süt ve süt ürünleri, meyve suları, brokoli ve soya içeren bir takım yiyeceklerin içerisinde yer almaktadır.

Protein Neden Diyette Yer Almalıdır? Proteinler özellikle kas kütlesinin korunması ve deformasyona uğrayan doku hücrelerinin yenilenmesi için oldukça önemlidir. Protein alımı vejeteryen kişiler için oldukça sıkıntılı bir durumdur, çünkü protein en çok ette bulunsa da vejeteryenler et yemedikleri için bu zengin kaynaktan faydalanamaz. Vejeteryen olan kişiler mutlaka bu eksikliklerini bitki proteinleri ile kapatmak zorundadır. Her gün iki öğünde bol sebze tüketilmesi, tam tahıllı gıdalara ağırlık verilmesi ve soya içeren yiyeceklerin tercih edilmesi eksik olan protein ihtiyacının karşılanması için oldukça önemlidir.

D Vitamini Neden Diyette Yer Almalıdır? D Vitaminini en kolay şekilde güneşin altında alabilirsiniz. Günlük olarak güneş altında açık havada egzersiz yaparak ve yumurta, süt ve balık gibi ürünleri beslenme programınıza dahil ederek D vitamini ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel ve Göbek Eriten Diyet
Hangi Vitaminler Kilo Aldırır?
Kiraz diyeti
İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Seray Sever diyeti
metabolic balance diyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.