VEREM NEDİR? VEREM NEDEN OLUR?Verem Nedir Verem Neden Olur

Verem, tıp literatüründe Mycobacterium tuberculosis isimli bakteriden dolayı ortaya çıkan, iltihabi ve bulaşıcı bir özelliği bulunan hastalıktır. Hastalığın ilk ortaya çıkışı 1882 senesinde Robert Koch isimli bilim adamı tarafından bulunmuştur. Genellikle vücut içerisinde akciğerlerde görülen verem, ender olarak başka organlarda da ortaya çıkabilir. Bakterinin vücuda alınmasından sonra hemen oluşabileceği gibi bazı durumlarda daha sonradan da aktifleşebilir. Özellikle başka hastalıklardan dolayı savunma sisteminin zayıflamasından ötürü bu bakteri verem oluşmasına neden olabilir. Veremin günümüzde tedavisi mümkün olsa da ne yazık ki henüz tam olarak ekonomik sıkıntılarını atlatamamış olan ülkelerde hala yaygın olan ve sonu ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Dünyadaki istatistiklere bakacak olursak ortalama her sene verem yüzünden üç milyona yakın kişi yaşamını yitirmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL BULAŞIR?

Verem çoğunlukla kişiden kişiye solunumla geçtiği için vücut içerisinde akciğere yerleşir. Çeşitli hastalıklardan ötürü metabolizmada oluşan aksaklık neticesinde zaman içerisinde yaralar meydana gelir. Aynı anda bakteriler üremeye devam eder. Bakterilerin aktif olduğu kişilerden verem sağlıklı olan kişilere bulaşabilir. Bu genellikle solunum yoluyla olabileceği gibi tükürükten olabilir. Ayrıca pastörize edilmemiş olan süt ürünlerinde de verem bakterisi bulunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Verem Nasıl BulaşırVEREM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Verem hastalığının ortaya çıkarmış olduğu bulgular yalnızca bu rahatsızlığın sonucunda oluşan durumlar değildir. Hemen hemen akciğerde görülebilecek bütün rahatsızlıklarda oluşan bir takım ortak belirtiler söz konusudur. Verem olmuş kişide en temel görülebilecek belirti şiddetli öksürük şikayetidir. Kişi öksürük sırasında balgam çıkarabilir. Öksürük esnasında balgam dışında ağza kan gelmesi hastalığın kronik bir tabloya döndüğünün göstergesidir. Ancak nadiren hastalığın henüz tam olarak ilerlememiş olan evrelerinde de ağza kan gelmesi görülebilir. Kişinin sürekli kendisini halsiz ve iştahsız hissetmesi, ani oluşan kilo kaybı, şiddetli öksürük ve gece terlemesi verem hastalığının ilk evresinin belirtileridir. Fakat daha önceden belirttiğimiz gibi bu belirtiler hemen hemen bütün hastalıklarda ortaya çıktığı için kişinin kendisine verem teşhisi koyması bir hayli zordur. İlerlemiş olan verem hastalığında ise akciğerlerde oluşan deformasyon neticesinde kişinin nefes alıp verme işlemi esnasında zorluk geçtiği gözlemlenebilir. Bu duruma ek olarak hastanın vücut ısısında bir artış görülebilir.

VEREM HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR?

Verem hastalarında faydalanılan en yaygın ve temel tedavi biçimi ilaç tedavisidir. Bunun beraberinde hastaya düşen bir takım yükümlülükler de bulunmaktadır. Kişi özellikle beslenme düzenine önem göstermeli, C vitamini bakımından zengin olan besinleri tüketerek bağışıklık sistemini sürekli kuvvetli tutmalı ve gün içerisinde mutlaka verem tedavisiçok fazla yorulmamalıdır. Verem hastalığının tedavisi kısa değildir ve sürekli doktor kontrolü altında gerçekleştirilmelidir.

Doktorun yapacağı bir takım kontrollerin ardından bu süre uzayabileceği gibi kısalabilir. Kullanılan ilaçlar çoğunlukla birden fazladır. Bunun nedeni verem bakterilerinin çok güçlü olması ve kullanılacak tek bir ilaca karşı kendilerini koruyabilmeleridir. Her hastalıkta olduğu gibi verem rahatsızlığında da erken teşhisin ve tedaviye erken başlanmanın hastalıktan tamamen kurtulmak için önemi oldukça fazladır. Bu sayede hem tedavi süresi kısalabileceği gibi hem de hastalığın kişiden kişiye bulaşmasının önüne geçilmiş olunur.

VEREMDEN KORUNMA YOLLARI

Verem hastalığından korunmak için günümüzde kullanılan en yaygın korunma yöntemi aşı kullanımıdır. Bebek iki aylık olduğunda ve yedi yaşına geldiğinde mutlaka verem aşısı yapılması tavsiye edilir. Ailesinde veya çevresinde verem hastalığı bulunan kişilerin mutlaka bir doktor kontrolünden geçmesi ve gerekirse veremden korunmak için bir süreliğine ilaç kullanması gerekebilir. Verem hastalığından korunmak için düzenli bir hayat, sigara ve alkol tüketilmemesi, vücudun kişisel hijyen kurallarına önem göstermek ve sağlıklı bir beslenme düzeni uygulamak önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Ayak Üşümesinin Nedenleri
Karaciğer Kist Hidatiği
Nöropatik Ağrılar Nasıl Anlaşılır?
B7 Vitamini
Bel Ağrısı Nedir? Belde Ağrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.