VERTİGO NEDİR

Latince kelime anlamı dönmek olan vertigo kelimesi tıp literatüründe baş dönmesi ve hareket kabiliyetinin kaybolması durumunu ifade etmektedir. Toplumumuzda vertigo hakkında düşünülen yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Genellikle herkes vertigoyu bir hastalık olarak düşünmektedir fakat vertigo bir hastalık değil, altta yatan başka bir hastalığa vücudun vermiş olduğu bir tepkidir. Yani var olan hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. Vertigo ülkemizde çok sık rastlanılan bir durumdur. Klinik görüntü olarak çok hafif bir şekilde baş ağrısıyla birlikte baş dönmesi görülebileceği gibi kişiyi yatağından ayağa kaldıramayacak kadar şiddetli seyreden durumlarda görülebilmektedir. Genellikle kişide hafif sarhoşluk durumuna benzer bir tablo meydana gelmektedir. Dengesizlik ve ayakta duramama gibi hisler mevcuttur. Bu belirtiler kişide korku yaratacağından dolayı uzun süre tedavi edilmediği taktirde psikolojik bir takım problemlerinde ortaya çıkmasına neden olabilir. Kişide korku ve çaresizlik durumları görülebilir. Vertigo ciddiye alınması gereken ve karşılaşıldığı taktirde mutlaka en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınması gereken bir durumdur. Vertigo için nöroloji bölümüyle birlikte kulak – burun – boğaz bölümü ilgilenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vertigo’nun Nedenleri Nelerdir?

Vertigo durumu kişinin dengesini kaybetmesine neden olan bir durumdur ve vücutta üç farklı şekilde kendisini gösterebilir. İç kulak yapısında bulunan denge sistemi, görme yapısında bulunan denge sistemi ve kas – iskelet yapısıyla sağlanan denge sisteminde meydana gelebilecek problemler vertigoya sebep olabilmektedir.

İç kulak yapısında yer alan üç tane yarım daire şeklindeki kanallar ve bu kanalların ucunda bulunan iki ufak torba bulunmaktadır. Yarım daire şeklindeki bu kanalların içerisinde ise özel bir sıvı yer almaktadır. Kafamızı sağa ve sola hareket ettirdiğimiz zaman bu kanalların içerisindeki sıvı da yer değiştirir. Bu işlem ters yönlü olarak meydana gelmektedir. Kişi kafasını sola çevirdiğinde sıvı sağa, kafasını sağa çevirdiğinde ise sıvı sola doğru hareket etmektedir. Bu hareket esnasında kulağın içerisinde bulunan duyu hücreleri basıncı algılayarak sinirlere bir uyarı gönderir ve bu uyarı beyine iletilir. Beyinde işlemden geçen bu sinirler sayesinde insan dengesini sağlayabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

VERTİGO NASIL GEÇER DİYORSANIZ BU YAZIYA GÖZ ATIN

Görme yapısında bulunan bir takım sinirler göz bebeğinin içerisinden başlayarak beyin yoluna kadar devam eden bir sinirsel yapıdır. Bu sinirsel yapı sayesinde vücut dengesinin sağlanması gerçekleştirilir.

Kas – iskelet yapısıyla sağlanan denge sisteminde kas, eklem ve tendon bölgelerinde yer alan alıcılar ve bu alıcıların meydana getirdiği bir takım uyarılar beyine iletilen bir sinirsel yapıyı oluşturmaktadır. Bu alıcılar insan vücudunun uzay içerisinde konumunu fark etmesine ve dengeyi sağlayabilmesine yardımcı olmaktadır.

Yukarıda saydığımız üç farklı sistemlerden birinde herhangi bir deformasyon meydana geldiği taktirde vertigo durumunun görülme olasılığı oldukça fazladır.

Vertigo Oluşmasına Neden Olabilecek Hastalıklar

Baş pozisyonunun durumuna göre ortaya çıkabilecek vertigo durumu toplumda her yüz bin kişinin on yedisinde görülen bir nedendir. Çeşitli ani kafa hareketleri neticesinde ortaya çıkan baş dönmesidir. Baş dönmesinin süresi oldukça kısadır. Baş dönmesi oluştuğu zaman kişide bu süre zarfında istemsiz göz kasılmaları meydana gelebilir. Göz bebekleri birbirinden bağımsız olarak kontrolsüzce hareket eder. Herhangi bir işitme problemi görülmez. Bu durumun tedavisinde uygulanan yeni yöntemler sayesinde başarı oranı %90’lara kadar çıkmıştır. Özellikle Epley Manevrası oldukça faydalı bir tedavi şeklidir. Birer hafta aralıklarla gerçekleştirilen bu seansların ardından 2 gün boyunca hastanın başını öne ve arkaya hareket ettirmesi yasaktır. Baş dönmesi tekrardan meydana gelirse manevra tekrardan yapılır.

vertigo belirtileriTürkçe karşılığı iç kulak tansiyonu olan Menier Hastalığı’nın temel belirtilerinden birisi vertigo durumudur. Yukarıda bahsettiğimiz kulak yapısnda bulunan kanallarda meydana gelen bir tansiyon türüdür. Günümüzde teknolojiyle birlikte tıp alanında gerçekleşen bir çok yeniliğe rağmen henüz bu durumun neden olduğu kesin olarak bilinememektedir. Fakat uzun süreler yapılan gözlemler neticesinde hamilelik, aşırı stres, aşırı tuz tüketimi ve özellikle bayanlarda menopoz dönemi sonrasında bu durumun ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Menier Hastalığı cinsiyet ve yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. İstatistiklere göre en yaygın 40 ile 60 yaşındaki kişilerde ortaya çıkmaktadır. İstifra ile birlikte seyreden baş dönmeleri ve bu dönme esnasında kulakta çınlama, ses duyamama belirtileri hastalığın en büyük göstergeleridir. Hastalığın kesin teşhisi için hastanın öyküsü ve gerçekleştirilen işitme ve denge testleri uygulanır. Günümüzde ne yazık ki bu durumun kesin olarak tedavisi yoktur, fakat gerçekleştirilen bir takım yöntemlerle birlikte vertigo durumunun görülme sıklığı azaltılabilmektedir.

Yüksek tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları, merkez sinir sistemi bozuklukları, iç kulaktan beyine kadar uzanan sinirlerin iltihaplanması, orta kulak iltihabı, kulak içerisinde sürülen yan etkisi bulunan ilaçlar, yaşlılık, migren, boyun kirençlenmesi, boyun fıtığı ve bir takım psikiyatrik sebepler vertigo durumunun görülebileceği hastalıklardır.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo rahatsızlığının tedavisi için altta yatan hastalığın bulunması ve o hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisi mümkün olmadığı durumlarda ise vertigo ataklarının minumum seviyede olması için bir takım genel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tetikleyici olarak kabul edilen sigara, kafein, tuz, alkol gibi maddelerin mümkün olduğunca az tüketilmesi, stresten arınma, medikal tedavi ve gerekirse cerrahi tedaviler sırasıyla uygulanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  eşim onbeş gündür çok hasta vertigo dendi.nrolojımi yoksa kbb mi hangsne gtmek lazm.bayılma ile başlamış.baş dönmesi var ayakta duramyo.şimdden teşkkurler.herkese acil şifalar.

  Sağlık

  ben bu hastalıkla 2004 den berım mucadele edıyorum vasocergle basladım su an betaserc kullanıyorum ama ırenc bı durum ya nerde yakalayacagı bellı olmuyo sankı gemıde yasıyorum hep sallantı anlatamam Allah daha beterını vermesın ıyılesıp duzelen varsa cıddı sekılde sonucu yazsın yardımcı olun

  Sağlık

  KESİN TEDAVİ KESİN TEDAVİ KESİN TEDAVİ.. vertigo hastalığının kesin tedavisi memorial hastanesi doktor burak erdamar ın sadece 2 dakika içinde yapacağı boyun egzersizi ile omur boyu kurtulun. biz 2 sene once sayın burak hocaya bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittik allah arkadaşımdanda burak hocadan da razı olsun şimdi hiçbir sıkıntımız yok kesin tedavidir. boşa para zaman umut harcamayın sonra sizde benim gibi siteleri dolaşıp insanlara yardımcı olun not mail adresimi yayınlayabilirsiniz

  Sağlık

  bende ıkı hafta önce basladı.bas donmesı cok fazla rahatsız etmıyo ama bu sersemlik hissi beni öldürüyo. kafm hiç dinç olmuyo. çevreyı tam algılayamıyorum.bu sersemlik hissini yasayan var mı

  Sağlık

  Bende bu hastalığı geçireli 1 sene oldu. İnanılmaz bir baş dönmesi ile başladı(etraf dönüyordu).
  vertigo teşhisi konuldu, sefalfort diye ilaç verdiler, pek faydasını görmedim. 1 ay boyunca çift
  gördüm her yeri ve dengem çok kötüydü.Hala bazı hareketlerde baş dönmesi yapıyor.
  Kulak içi ile ilgili vertigo için tavsiyem şudur;
  Tamamen 11 yaşındaki oğlumu eğlendirmek için gitmiştim yararı olacağını bilmiyordum.Kuşadasın da
  havuz eğlence parkları var onlara (adaland – acuafantazy gibi) gitmeniz, (tabi oradaki hangi oyuncağın
  yararı olduğunu bilmiyorum hepsine bindim)Ben inanılmaz faydasınıgördüm ne baş dönmesi kaldı nede denge
  kaybı.Yalnız bu rahatlama 1 hafta sürdü tekrar sersemlemeler başladı.kış başladı için 2.3. seanslara
  gidemedim.Denemekte yarar var lütfen sonuçlarını forumlara yazarsanız memnun olurum.
  Saygılarımla

  Sağlık

  2010 Kasım ayında mide bulantısı ile doktora gittim. Tetkikler sonucu Vertigo hipoplasy teşhisi kondu. yani doğuştan damarlardan birinin dar olduğu söylenildi. Coraspin verildi. daha sonra ise yüksek tansiyon için delix5 mg verildi. mide ve bağırsaklarda gaz oluyor bu da dengemi bozuyor. kafakamda yanma ve sızlamalar oluyordu. Son aylarda bu sızlamalar daha olmuyor. ama gaz problemi devam ediyor. aynı zamanda bazen gözlerimi zor açıyorum. aynı dertlerden muztarip varsa paylaşalım. Allah bşifalar versin hepimize.

  Sağlık

  Arkadaşlar hacamatı mutlaka araştırın diyorum.Çözüm olacağına inanıyorum ben. Eğer fayda görürseniz buraya yazın lütfen

  pusat...

  15 gün önce sabah kalktığımda…. tavan dönüüyordu… sonra bulantı şiddetli idi ve acile gittim…serum felan taktılar… nöroloji kliniğine gönderdiler 10 gün yattıktan sonra… 2 gün önce çıktım lakin değişen hiç bir şey yok…. hertaraf dönüyor….sallanıyor gemide gibi… şu anda muzdaribim….ağlama duygusu…depresyon…muazzam iç sıkıntısada yapıyor bu rahatsızlık… öldürmeyip süründürüyor !

  VERTIGO

  arkadaslar bende 1 sednedir cekiyorum bu illeti fransada yasiyorum yaptirmadigim hic bir sey kalmadi sanki gemide yasiyorum bir saga bir sola gecmiyor amma size bi tavsiyem var pisikiyatra gidin anti depresan gunduz icin bide uyku hapi gece yatmdan once alin boylece gunduzleri biraz rahatliyosun size ancak bunu tavsiye edebilirim

  serkan koçak

  merhabalar bendede aynı rahatsızlık var migren ve vertigo ne yapmam gerekiyo ne iyi geliyo bizleri bilgilendirirsenız çok sevınırız cevaplarınızı beklıyoruz.

  Ben özellikle bu rahatsızlıkları tetikleyen kişisel nedenlerin olduğuna inanıyorum. Ayrıca bu rahatsızlıkları tetikleyen çevresel nedenlerin de ciddi bir yekün tuutuğu bir gerçektir. Burada sizlere düşen şey ağrı veya baş dönmesi zamanlarını iyi takip edip rahatsızlığınızı nelerin tetiklediğini saptamanızdır. Daha sonra bu durumardan kaçınarak hastalığınızı daha hafif yaşayabilirsiniz.

  ŞARKLI

  slm arkadaslar oncelıkle herkese gecmıs olsun ben bu hastalıkla ıkı yıl once tanıstımm tahmın edersem herkesın hastalıgı aynı doktora gıttım ılac verdı nafıle kendım ce arastırdımm…… yanlız ben de guneste vaya fazla yuksek ısık ta gozlerımı zor acıyorum tahmın edersem sızlerdede olmalı ama kımse degınmemıs bu konuya. VE BEN DOKTOR FALAN DEGILIM….ve bır gun tesaduf dıyelım bır aktar ( lokman hekım ıle ) tanıstım ve ALLAH ın ıznı ıle ıyılesecek bır tedavı yontemı soyledı bıtkısel bır ılac . su an yenı basladım eger faydasını gorursem telefonumu yazarım bana ulasın sızlerede yardımcı olacagım ınsallah.HERKASA ALLAH TAN ACIL SIFALAR DILERIMM….

  tulay

  Merhaba arkadaşlar bende de 9 ay önce basaladi 3 ayda bir ataklar oluyor basim dondogunde beynim aciyor resmen oguryulu kusmalar aciller serumlar en son gittiğim doktor manevra yaptirdi inşallah düzelir tekrarlardan İst tip fakültesi vettigoyu fizik tedavi ile iyilestiriyormus sanirim detsyli aradtirma yap adim henüz isteyenlar gitsin Rabbim hepimizi iyilestirsin inşaallah

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akciğer Enfeksiyonu
Kan Şekeri Düştüğünde Yapılacaklar
Bilirubin Testi Nedir? Niçin Yapılır?
Salgın Hastalık
Göz Ağrısı ve Nedenleri
Frengi-Sifiliz Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.