Virus İzolasyonu Nedir?virus-izolasyonu-resim

Virüslerin hücrelere ekilerek çoğaltılması ve sonrada etken maddelerinin yada bizzat kendilerinin bu hücrelerden ayıklanarak toplanmasına (bir nevi hasat) virüs izolasyonu denir. Bu yönten virüslerin meydana getirdiği hastalıkların tanılanmasında yada doğrudan hastalığın tedavisi için yapılan araştırmalarda kullanılır. Şöyle ki virüsler gözle görülemeyen hatta mikroskopla dahi görülemeyen varlıklardır.(Dikkat edin varlıklar diyorum. Çünkü bu varlıklar hastalık yapıyor ve de çoğalıyor olmalarına rağmen bir çok bilim adamı tarafından canlı olarak kabul edilmiyorlar.)

Sponsorlu Bağlantılar

Virüslerin bir ortamda var olup olmadıklarını biz bazı özel yöntemlerle anlayabiliyoruz. Bu yöntemler çoğunlukla genetik ve proteinik yöntemlerdir. Virüslerin gen yapıları ve protein yapıları bazı kimyasal ve biyokimyasal maddelerle reaksiyona girip bu maddeler üzerinde değişikliklere neden oluyor. Bu değişiklikleri okuyan bilim adamları ise bir ortamdaki virüs varlığını yada yokluğunu anlayabiliyor. Bir virüs hakkında araştırma yapmak için o virüsün elde edilmesi işlemine ise virüs izolasyonu deniyor.

Virus İzolasyonu Nasıl yapılır?

Öncelikle virüsün hastalık yaptığı doku tespit edilir. Örneğin: Ağız kenarında çıkan uçuk virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu virüsün izolasyonu için ağızdan alınan epitel doku hücresi bir kaba ekilir. Daha sonra bu çoğalan hücrelerin üzerine virüslü olduğu bilinen sıvı aktarılır. Virüslerin etkinliği seyreden diğer günlerde izlenir. Virüslerin yeterince ürediği ve çoğaldığı kanaatine varıldığında kaptaki hücreler çeşitli teknikler sayesinde parçalanır. Oluşan hücre çorbası bir satrifüj aletine alınarak santrifüj edilir. Çorba daha sonra çeşitli mekanik ve kimyasal filtrelerden geçirileren virüsler veya bileşenleri ayrıştırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer bir yöntemde ise virüsler bir hayvana verilir. Daha sonra kuluçka dönemlerinde bu hayvandan kan alınarak kan sıvısındaki virüsler ve bileşenleri ayrıştırılır.

Daha ileri seviye izolasyon tekniğinde ise virüsler üreye bilecekleri maddelerin olduğu bir sıvı içerisine ekilir. Bu sıvı da çeşitli enzimler, protein yapılar, asit baz dengeleyicileri, sıcaklık dengeleyicileri ve AminoAsitler vardır. Virüsler bu bileşenleri kullanarak yeni virüsler yapabilir ve böylece daha saf bir virüs içeren sıvıya sahip oluruz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Yanığı
Kavalkemiği
Çıbanin Tedavisi
Damar Tıkanıklığı
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
Yanıklar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.