Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Sponsorlu Bağlantılar

Kobalamin olarak ta adlandırılan B12 suda eriyen bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak vücut dokularında depolanabilir. Bu yüzden eksiklik belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir.

Vitamin B12 hayvansal gıdalarda bulunur.Karbonhidratlar, protein ve yağların işleme tabi tutulması için gereklidir. özellikle sinir hücrelerinin büyümesi ve tüm hücrelerin tamirinde önemli rol oynamaktadır.Protein oluşumunda aminoasitlerin işlevinde rol oynamaktadır. Folic asit ile bileşimi sinir hücrelerinin kılıflarının korunabilmesi ve DNA sentezi için gereklidir; sinir iletilerini kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

B12 vitamini ince barsaklarda emilir. Diyetle yetersiz alınım, bazı hastalıklar sebebi ile ince barsaklardan yetersiz emilim B12 vitamin eksikliğini oluşturur.

Hafif derecede B12 eksikliği çok sık görülür. Uyuşukluk, unutkanlık, sabahları yataktan yorgun kalkma gibi belirtiler verir.

Ağır vitamin B12 eksikliğinde ise sinir fonksiyonlarının bozulduğu kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. alıcı sinir harabiyetine yol açabilir.

Yaş ilerledikçe vitamin B12 eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır. Araştırmalar 65 yaşın üstündeki kişilerin yaklaşık % 40 ında vitamin B12 eksikliği olduğunu göstermektedir. Bu yaşlarda görülen bazı zihinsel bozukluklar ve depresyonun bu nedenle oluşabileceği düşünülmektedir. Alzheimer hastalığına benzer belirtiler verebilir ve eksiklik uzun yıllar sürerse zihinsel bozulma geriye dönüşümsüz hale gelebilir.

Asetilkolin üretimini arttırdığı ve beyinde sinir iletimini düzenlediği için Alzheimer hastalığında koruyucu rolü olabileceği düşünülmektedir.

Folik asit ile birlikte doğum defektlerini önlemekte önemli rol oynar. Yine folik asit ve B6 vitamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır.

Çocuklarda görülen astımların, depresyonun, şeker hastalığına bağlı nöropatilerin, düşük sperm sayısı ve spermlerdeki hareket yetersizliğinin tedavisinde de B12 vitamini kullanılmaktadır.

HIV pozitif kişilerin % 35 inde vitamin B12 eksikliği olduğu bulunmuştur. Yararı tam olarak kanıtlanamasa da AİDS tedavisinde vitamin B12 eklenmektedir.

Vitamin B12 Kaynakları:

Dana eti, dana karaciğeri,böbrek,süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya B12 vitamini içeren yiyeceklerdir. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.

Vitamin B12 nin kanıtlanmış yararları:

 • Normal büyüme gelişmede olumlu rol oynar.
 • Sinir hasarlarında tedavi edici rol oynar.
 • Pernisiyöz anemi tedavisinde kullanılır.
 • Mide barsak sisteminin bir kısmı cerrahi olarak çıkartılmış hastalarda oluşabilecek B12 vitamin eksikliğine bağlı belirtileri önler.
 • Vejeteryanlarda ve birtakım emilim bozukluğu olan hastalarda oluşabilecek B12 vitamin eksikliğine bağlı belirtileri önler.
 • Bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir.

Vitamin B12 nin kanıtlanmamış ancak olası yararları:

 • Akıl ve sinir hastalıklarında faydalı olabilir.
 • Mikrobik hastalıklara karşı direnci arttırır.
 • İştahı arttırır.
 • Ortalamanın altındaki boy uzunluklarında yararlıdır.
 • öğrenme ve bellek kapasitesini geliştirir.
 • Enerjiyi arttırır.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Bedriye ucar

  Merhaba 33 yasindayim benimde b12 vitaminim dusuk ve bu bana kalp carpintisi el ve ayak yanmasi ve beynimin kuculme hissi veriyo. Bunun yanisira depresyon korku ve aglama.benim merak ettigim ne kadar suruyo bu hastaligin duzelmesi

  Hayrettin

  “Merhaba 33 yasindayim benimde b12 vitaminim dusuk ve bu bana kalp carpintisi el ve ayak yanmasi ve beynimin kuculme hissi veriyo. Bunun yanisira depresyon korku ve aglama.benim merak ettigim ne kadar suruyo bu hastaligin duzelmesi” aynı şeyler bende de oldu Bedriye hanım,tedavi biraz uzun ve ömür boyu B12 tahlili şart. Reflü hastasıyım aşırı gaz oluyordu, proton pompası ve anti asit kullandım zannediyorum B12 eksikliğini bunlar tetikliyor.

  ozgun

  merhaba 26 yaşındayım b12 değerim 84 çıktı. şu an iğne yaptırıyorum.halsizlik ve yorgunluk şikayetlerim var.. asıl sıkıntım konuşma güçlüğü çekmem..kelimeler ağzımdan yanlış çıkıyor ya da eksik..bu duruman şikayetçiyim son bir yıldır böyle. vitamin eksikliğinden kaynaklı bir durum mu düzelme imkanı var mı

  Gül Hediye

  b12 eksikliğim 143, ve ferritin eksiklğim var bugün çok aşırı sinirlendim, başım çok ağrıyor, acaba bu eksiklik kalktığında başımın ağrısı geçer mi.çok korkuyorum kalıcı bişey var mı sinirlerimde. bugün emar çekildi umarım ciddi bir durumum yoktur. düzelirim.

  DERYA

  MEHABA BENİMDE B12 SONUÇ 427.1 ACABA NORMAİMİDİR SİZCE

  adg

  SPİRULİNA.deneyin

  Hasta

  Ben dogum yaptim.dogumun 5.gunu siddetli bir bas agrisi ile uyandim.dogimun 10.gunun istahim kesilmisti ve badim hala agriyordi.son 2gun icim geciyordu.unutkanlik balik hafizasi gibi.sonra elimi yuzumu yikamak istedim dis fircasi elimden dustu.hemen agzim yamuldu agzima su aliyorim yarisi disari dokuluyor cunku dilim sismis.sag gozum dismis.hemen doktora gittik beyin kalp damar hetsry incrlendi.sonuc b12.3gun hastanede kaldim cok sukur hic bir seyim yok.ignelerim var benim de.Allah hetkese sifalar versin.korkmayin

  Hasan

  Merhaba ben Hasan 53 yaşındayım (b12 104 tahlil sonucu) B12 eksikliğim var.iğnede oldum.ama ara ara yorgunluk ve baş ağrılarım oluyor.özellikle yiyecekler konusunda nelere dikkat etmem gerektiği konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca takfiye olarak satılan vitamin hapları kullanmak doğrumudur? kullanmak gerekirse hangisini kullanmalıyım Saygılar.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
UYKUSUZLUK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Horlama Tedavi Edilirmi?
İsilik
Egzama Tedavisi
Omurga Ağrısı
Uyku Apnesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.