Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Kobalamin olarak ta adlandırılan B12 suda eriyen bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak vücut dokularında depolanabilir. Bu yüzden eksiklik belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir.

Vitamin B12 hayvansal gıdalarda bulunur.Karbonhidratlar, protein ve yağların işleme tabi tutulması için gereklidir. özellikle sinir hücrelerinin büyümesi ve tüm hücrelerin tamirinde önemli rol oynamaktadır.Protein oluşumunda aminoasitlerin işlevinde rol oynamaktadır. Folic asit ile bileşimi sinir hücrelerinin kılıflarının korunabilmesi ve DNA sentezi için gereklidir; sinir iletilerini kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

B12 vitamini ince barsaklarda emilir. Diyetle yetersiz alınım, bazı hastalıklar sebebi ile ince barsaklardan yetersiz emilim B12 vitamin eksikliğini oluşturur.

Hafif derecede B12 eksikliği çok sık görülür. Uyuşukluk, unutkanlık, sabahları yataktan yorgun kalkma gibi belirtiler verir.

Ağır vitamin B12 eksikliğinde ise sinir fonksiyonlarının bozulduğu kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. alıcı sinir harabiyetine yol açabilir.

Yaş ilerledikçe vitamin B12 eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır. Araştırmalar 65 yaşın üstündeki kişilerin yaklaşık % 40 ında vitamin B12 eksikliği olduğunu göstermektedir. Bu yaşlarda görülen bazı zihinsel bozukluklar ve depresyonun bu nedenle oluşabileceği düşünülmektedir. Alzheimer hastalığına benzer belirtiler verebilir ve eksiklik uzun yıllar sürerse zihinsel bozulma geriye dönüşümsüz hale gelebilir.

Asetilkolin üretimini arttırdığı ve beyinde sinir iletimini düzenlediği için Alzheimer hastalığında koruyucu rolü olabileceği düşünülmektedir.

Folik asit ile birlikte doğum defektlerini önlemekte önemli rol oynar. Yine folik asit ve B6 vitamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır.

Çocuklarda görülen astımların, depresyonun, şeker hastalığına bağlı nöropatilerin, düşük sperm sayısı ve spermlerdeki hareket yetersizliğinin tedavisinde de B12 vitamini kullanılmaktadır.

HIV pozitif kişilerin % 35 inde vitamin B12 eksikliği olduğu bulunmuştur. Yararı tam olarak kanıtlanamasa da AİDS tedavisinde vitamin B12 eklenmektedir.

Vitamin B12 Kaynakları:

Dana eti, dana karaciğeri,böbrek,süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya B12 vitamini içeren yiyeceklerdir. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.

Vitamin B12 nin kanıtlanmış yararları:

 • Normal büyüme gelişmede olumlu rol oynar.
 • Sinir hasarlarında tedavi edici rol oynar.
 • Pernisiyöz anemi tedavisinde kullanılır.
 • Mide barsak sisteminin bir kısmı cerrahi olarak çıkartılmış hastalarda oluşabilecek B12 vitamin eksikliğine bağlı belirtileri önler.
 • Vejeteryanlarda ve birtakım emilim bozukluğu olan hastalarda oluşabilecek B12 vitamin eksikliğine bağlı belirtileri önler.
 • Bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir.

Vitamin B12 nin kanıtlanmamış ancak olası yararları:

 • Akıl ve sinir hastalıklarında faydalı olabilir.
 • Mikrobik hastalıklara karşı direnci arttırır.
 • İştahı arttırır.
 • Ortalamanın altındaki boy uzunluklarında yararlıdır.
 • öğrenme ve bellek kapasitesini geliştirir.
 • Enerjiyi arttırır.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  hocam b12 var geçmiyo çok kötüyüm

  Sağlık

  ben bir süre önce tedavi gördüm iğnelerle B12 vitamin eksikliği yükseldi ama hala şu an tekrar düştügünü ilk belitisi başım dönmeye başladı çok çabuk yoruluyorum ve kilom75 yaş 21da yaşıma göre fazla iyi değilim

  Sağlık

  7 defa kan tahlili yaptım 7 sindede çok düşük çıktı iğneler haplar kullandım ama fayda vermedi ne yapmam gerek 22 yaşındayım lütfen bir yol gösterin

  Sağlık

  Merhaba 47 yaşındayım bir yıldır B12 ekskliğim var.iğnede oldum.ama ara ara yorgunluk ve baş ağrılarım oluyor.özellikle yiyecekler konusunda nelere dikkat etmem gerektiği konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.Saygılar.

  Sağlık

  haziran ben 43 yaşında yım b12 vitamin eksikliği tedavisine mart ayından itibaren devam etmekteyim dotex iğnesi vurulmaktayım 28 günde bir ayrıca vitamin haplarıda kullanıyorum temmuz ağustos da kalem le yazı ve imzamı dahi atamadım yürüme bozukluğu yere düşme,güç,kuvvet düşüklüğü unutkanlık havıza kaybı na benzer ve duygusallığımın artması norolog ve beyin cerrahi ve fizik tedavisi gördüm ekim ayına kadar düzelmeler oldu ekimin sonlarına doğru ellerimin tekrardan karıncılanması ayaklarımın uyuşması 10.m 20.m de sayın hocam tekrar geriyemi dönüşüyor korkusu var veya kilo almamdan dolayımı yoksa kireçlenmemi başladı ne yapmalıyım kullandığım ilaçlar dotex b12 benoksel ve NEURONTİN 800mg

  Sağlık

  merhaba bende demir eksikliği olduğu söylendi.kan ilacı alıyorum .hala yorgunluk,baş ağrısı,gözlerde bulanıklık,sürekli tatlı yeme isteği ,halsizlik var.b12 vitamini de kilo aldırır mı?ayrıca hipo tiroit hastasıyım .31 yaşındayım. protein agırlıklı besleniyorum.ne yapmalıyım?

  Sağlık

  İyi günler efendim,
  Öncelikle teşekkür ederim yardımlarınıza…
  Ben 1951 doğumluyum.Sıkıntılarım;
  a- Yorgumluk hali,
  b- Unutkanlık,
  c- Karnım patlayacak gibi geriliyor, üst tarafa baskı yapıyor. Nefes zorlugu, sıkıntı basıyor. Bu durum gece yemekten sonra oluyor.
  d- Bıkkınlık ve küskünlük, halsizlik.
  e- Korku hali ve isteksizlik,
  f- Sanki kötü birşey olacakmış gibi evham ve korku hali.
  g- Olmadık şeylerle kendimi üzüyorum, huzursuzum.

  Alışkanlıklarıma gelince; Alkol (haftada bir, ayarsız), sigara (aksamları), swanson marka bitkisel ilaçlardan 2 aydan beri 8-9 tane kullanıyorum.

  Sağlık

  slmlar hocam ben 4-5 yıldır b12 emılımı problemınden dolayı dodeks ampul kullanıyorum 3 veya 4 aydır vurunmuyorum halsızlık vs oluyor ama sındırım sıstemımdede sorunlar olustu bagarsak enfeksıyonu ve bunun ılerısındede hemoroıt rahatsızlıgı olustu.ve bu tedavıı goren bı yakınımada hekımın soyledıgı b12 ıgnelerını olmadıgı taktırde vucut dırencı azalıp kanser rıskı oldugu soylenmıs ne kadar dogrudur

  Sağlık

  merhaba ben 35 yaşındayım. yapılan kan tahlilinde B12 emilimi 98 civarında çıktı. dodeks iğneyi 4 hafta daha sonra 1 er ay arayla 6 ay kullanmam gerekiyordu. 4 hafta ve 2 ay kullandım ancak hızlı kilo almaya başlayınca bıraktım.medyada çıkan haberlerden dolayı istanbul da kasap ve marketlerde satılan kırmızı etlerin dana eti olduğuna güvenemiyorum. sürekli yorğun, isteksiz ve halsiz olarak uyanıyorum, saçlarımda incelme ve dökülme oluyor.B12 eksikliğini nasıl giderebilirim. yardımcı olursanız çok sevinirim sayğılarımla…..

  Sağlık

  Merhabalar,
  Ben dökülen saçlarımın yerine gelmemesinden dolayı doktora gittim.Kan tahlili sonucunda B12 eksikliği ortaya çıktı.Şunan iğne tedavisi oluyorum.Belirtileri okudum bende yoğun olarak gözüken sinir bozukluluğu.Bu tedavi sonucunda dökülen saçlarım yerine gelecek mi? Birde bu iğneler kilo aldırıyor mu?

  Sağlık

  b 12 kiloda aldırıyor saç ta çıkarıyor vucut sinirler duzene giriyor rahatlatıyor eksikligi sinir nefes darlıgı unutkanlık halsizlik depresyon yorgunluk saç dökulmesi kilo kaybı allah şifa versin

  Sağlık

  Slmlar,
  Hocam bensıradan kan tahlileri yaptırken Vitamin B12 sonucum 84,7 çıktı.Bir de CRP 1,15 çıktıdiğer sonuçlarım normal.Doktorum Dodex ampul verdi mide arafından B12 emilimi yapılmadığını söledi.İğnelere yeni başlıyacağım 5gün ard arda yapılacak sonuç ne olur Teşekkür ederim

  Sağlık

  merhaba 2009 yılının 9 uncu ayından beri b12 eksikliğim olduğunu öğrendim bir müddet bunun için iyne oldum doktorum değerlerimin düzeldiğini söylemesiyle bu iynelere son verdim fakat sürekli olan unutkanlık baş dönmesi halsizlik yorgunluk bacaklarımda kollarımda olan uyuşma sabah uyanamama ve en önemlisi tansyon düşmelerinin fazla olmasıyla birlikte tekrar doktorun yanında aldım soluğu yapılan tetkik sonucu ilk ay beş gün sürekli daha sonra haftada bir kalan süreçtede ayda bir iyne yapılmam gerektiği söylendi 27 yaşındayım vejeteryan değilim kilom normal öyle kırmızı etten yumurtadan sütten uzak durma gibi bir alışkanlığımda yok bunun beslenmenin dışında başka sebepleri olabilirmi acaba şimdiden açıklama için teşekkkür ederim.

  Sağlık

  BAŞ DONMESI,BAZAN HAFIF BAŞ AGRISI,YORGUNLUK,ISTEKSIZLIK,SUREKLI UYKU HALI,KAFAMDA BASLAYIP DAHA SONRA KOLLARA VE ELLRE YAYILAN UYUSMA,GECELERI UYUYAMAMA,SABAHLARI YORGUN UYANMA GIBI SIKAYETLERDEN DOLAYI DOKTORA GITTIM,YAPILAN TAHLILLERDE B 12 VITAMINI EKSIKLIGI GORULDU,DODEX ADLI İĞNE TEDAVISI VERILDI…BU RHATSIZLIGIN BASKABIR TEDAVISI VARMI…NE YAPMALIYIZ,NASIL BESLENMELIYIZ…SIMDIDEN TESEKKURLER…

  Sağlık

  ARKADAŞLAR ,
  BEN UZUN ARAŞTIRMALARIM VE İLAÇ KULLANIMIM SONUNDA BU HASTALIK İÇİN ÇÖZÜMÜ spirulina DİYE BİR DENİZ YOSUNUNDA BULDUM ..ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM .ÇAĞIN SÜPER BESİNİ !
  İNTERNETTEN ARAŞTIRIN LTF. BEYOĞLUNDA AMBAR DİYE ORGANİK MALLAR SATAN BİRYERDE MEVCUT ..
  SAĞLIKLA KALIN ,
  SEVGİLER ,
  ,ZEYNEP

  Sağlık

  slm ayaklarımdayorgunluk olusuyo cabuk yorulma oluyo b12 tahlıllerımde refarans aralıgı 172—1100 bende 300 lerde cıkıyo normalmı dusukmu

  Sağlık

  şiddetli baş dönmesi,elde ayakta karıncalanma ve uyuşukluk hissi, boyun bölgemden başa doğru ilerleyen yanma ve ağrı gibi bir takım şikayetler ile dr. gittim. Yapılan kan tahlili sonucunda b12 eksikliği sorunu ile karşılaştım. Ben depresyon belirtisi diye düşünüyordum çünkü öyle tuhaf bir durum ki sinir sitemini altüst ediyor mutlu olamıyorsun sürekli uyuklama hissi vs gibi sorunlar bunaltmaya yetiyordu insanı.. Dr. verdiği Dodex adlı iğneye başlayalı beş gün oluyor ben ısrarla tedaviye düzgün devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum baş dönmeleri, sinirlilik hissi hemen hemen azalmış durumda 30 yaşındayım ve herkese geçmiş olsun diyorum.

  Sağlık

  merhaba, 4 gün önce el ve ayaklarımda yanma şikayeti ile doktora gittim. b12 : 187, aso 276 ve kolestrollerim üst sınırın çok az üstünde çıktı. acaba bu yanma hangisinden kaynaklıdır? doktorum b12den dir dedi acaba doğrumu?saygılarımla … cevabınızı bekliyorum.

  Sağlık

  yha ben 15 yaşndayım 10 ay kadar önce b12 eksikliği vardı bunun düzelmesi baya bi vaktmi aldı ve şuanda aşırı sinir okula gitmeme insanlarla görüşmeme kısaca istekszlik var haff baş ağrısı arada baş dönmesi var herkes zayıfladğımı söyluyo lütfen yardım edin çok arkadaşımı kaybettm bu yüzden çok kötüyüm=((

  Sağlık

  yha bide sabahları yorgun uyanmak bendede var ve kemiklerm sızlıoo

  Sağlık

  benim amcamın oğlu b12eksikliğinden dolyı felç oldu düzelebilme şansı nedir kendisi 39 yaşında vucudun sol tarafı işlev görmüyo yardım istiyorum

  Sağlık

  Hocam benim 1 yaşında bir oğlum var.Doktora götürdüm teslede b12 eksiiği çıktı.Sürekli ağlyor,uyku uyumuyor,eline oyuncakları hiçbişeyi almıyor,oyun oynamıyor detox iğne verdi 5 tane iğnelerin faydası olur mu? NE YAPMALIYIM…

  Sağlık

  iyi günler ben 26 yaşındayım yaklaşıık 2 hafta öncee aşırı baş dönmesi öncee sol eldee uyuşmalar sonra iki el dedee sol tarafımda aşırı yanma ve halsizli unutkanlık.Doktor a gittim b12 vitamin eksikliğim ve boynumda düzleşme olduğunu söyledi.2 haftanın verdiği aşırı yorgunluk vee sitres pisikolojimi bozdu dr ye gittiğim haldee tedaviler gördüğüm haldee bu rahatsızlıklarım gitmedi lütfen yardımcı olun hocam pisikoloji konusun daa aşırı çöküntüdeyim lütfen yardımcı olun saygılar

  Sağlık

  arkadaşlar bende de aynı şikayetler oluyor b12 değerim 300 lerde çıktı ve bu değer eksiklik belirtisi yapıyor daha da altında çıkan kardeşlerim allah yardımcınız olsun iğnelere muhakkak devam edin bir kaç ay kullandıktan sonra iyiye gidiyorum diyerek bırakmayın bunun tedavisi uzun yıllar hatta bir ömür sürebilirmiş

  Sağlık

  YARIN BENDE KAN DEĞERLERİME BAKTIRACAM UMARIM ÖNEMLİ Bİ SORUNUM YOKTUR

  Sağlık

  slm bende özellikle geceleri ayagımda şiddetli yanma oluyo acaba b12 eksikligi mi var?

  Sağlık

  bende de b12 eksikliği var. aşırı derece de saçlarım dökülüyordu. unutkanlık ,sinirlilik ve sürekli uyuşukluk vardı.iğne oluyorum şuan kendimi daha iyi hissediyorum

  Sağlık

  merhaba bu dodex ignesini ne kadar arayla vuruluyorsunuz acaba? Bana da doktorum verdi ama 2 ayda bir vurulmam gerekiyor igneyi, su an emzirdigim icin galiba.

  Sağlık

  bendede aşırı derece kansızlık unutkanlık sinir ve b12 vitamini eksikliği war sürekli ayaklarım ağrıyo ben 1 hafta önce 2 tane iğne vurdurdum yarın dewam edicem iğnelerime inş. düzelirim

  Sağlık

  hocam benim sorunum baldırlarımdan ayak bileklerim arasındaki bölgede yaklaşık 11 yıldan beridir devamede gelen bir rahatsızlık var sürekli ağrı sızı uyuşma oluyor buna bağlı olarakta halsızlik yorgunluk unutkanlık hafıza kaybı aşırı sinirli tepki v.s .hemen hemen her fırsatta doktorlara giderim ama henüz bir şifa bulamadım yaşım 42 ..son olarak noroloji doktoruma gittim bana dodex iğne verdi 1 ay kullan bakalım ne olacak dedi ama bende şu anda hiç bir değişiklik yok iğneleri yarılamama rağmen ..saygılar hocam.

  Sağlık

  benim şikayetim yaklasık 2 aydır vücudumda inanılmaz dermansızlık,yorgunluk,ayaga kalktıgımda bas dönmesi ve sersemlik var elimden gelse ayaga hiç kalkmadan öyle yatmak istiyrum.cünkü ayaga kalkmaya dermanım yok sebebi neolabilir lütfen cevap….

  Sağlık

  bundan bir ya öncesi kalp çarpıntısı ellerim ve ayaklarımda titreme uyuşma gözlerimde sorun baş dönmesi midemde gerginlik dr gittim tahlillerimde b12 vitamin eksikliği çıkdı bana ilaç verdi iğne değil kullanmaya başlayalı 4 gün oldu arada kriz gibi vuruyor ilacımı içdiğimde toparlanıyorum ama bu hastalık kalıcımı bu g3eçmeyecekmi hep bu sorunlarımı yaşayacağız yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  merhaba bendede b12 vitamini eksikligi var.turkiyede kan tahlili yaptirdim b12 vitaminim 150 cikti ve kan eksikligi cikti.banada doktor igne verdi once gunde 1kez 5 gun. sonra haftada 1 kez dedi ama ben ertesi gun hollandaya geri donecegim icin baslayamadim burda doktora gosterdim yeniden tahlil istedi burda hersey uzun suruyor. yazilari okuyunca telaslandim acaba acilen tedaviye baslamammi lazim?birde tiroid hastasiyim.asiri sinir halsizlik yorgunluk aileme ozlemde eklenince bazen cildiracak gibi hatta felc olucam gibi oluyorum sinirlenince elim titriyor daha cok sikayetlerim var ama uzun oldu yazim.acaba ne yapmaliyim?simdiden tesekkurler

  Sağlık

  55 yaşındayım, 5 gün önceki tahlilde b12 evet sadece 36 çıktı, bu durumumdan ilk defa haberdar oldum, b12 eksikliğinin tüm klasik belirtileri bende mevcut. “Dodex 1000 mcg/ml İ.M” iğnesini 5 gündür yaptırıyorum, bir kutu da 7 günde bir yaptıracağım, sonrasında da ayda bir, tavsiyesinde bulundu doktorum.
  Sayın Hocam, b12 eksikliğinin sonuçları olan UNUTKANLIK, ÖĞRENME ZORLUĞU

  Sağlık

  55 yaşındayım, 5 gün önceki tahlilde b12 evet sadece 36 çıktı, bu durumumdan ilk defa haberdar oldum, b12 eksikliğinin tüm klasik belirtileri bende mevcut. “Dodex 1000 mcg/ml İ.M” iğnesini 5 gündür yaptırıyorum, bir kutu da 7 günde bir yaptıracağım, sonrasında da ayda bir, tavsiyesinde bulundu doktorum.
  Sayın Hocam, b12 eksikliğinin sonuçları olan UNUTKANLIK, ÖĞRENME ZORLUĞU ve SİNİR BOZUKLUĞU gibi sıkıntılarımın tadavisi mümkün mü, yoksa kalan ömrümü böyle mi geçirmem gerekecek? Ayrıca tavsiyeleriniz var mı? Lütfen bir cavap verin!… Saygılarımla. İbrahim YARAN

  Sağlık

  B12 93 ÇIKTI DOKTORUN VERDİĞİ İLAÇLARI KULLANMA BAĞIMLILIK YAPAR DİYORLAR.İNANILMAZ UNUTKANLIK,YORGUNLUK,UYUSUZLUK,UYUŞMA VAR.CVPLÜTFEN

  Kim diyor? bağımlılıktan kaç kişi tedavi görüyormuş? Lütfen doktorlara ve modern tıbba güvenin

  Sağlık

  merhaba hocam kan tahlili yaptırdım.b12 197 çıktı.normalmı acil tedavi gerektiriyormu?..teşekkürler.

  Sağlık

  hocam bende b12 vitamin eksikliği 160 çıktı 2007 yılında kan kaybettim ve kan kaybettikten sonra 2007 yılından bu yana başımda ağrı gözlerimde bulanık görme özellikle yazıkarı ve trafik lambalarını bulanık görüyorum bu b12 eksikliğindenmidir acaba

  Sağlık

  slm ben 24 yaşındayım bende b12 vitamini eksikliği var sürekli olarak başım dönüyo başım ağrıyo miğdem bulanıyo zaten miğdemdende rahatsızım gasrit var bende iyce dengem bozulu kapı dışarı hiç biyere çıkamıyorum sinir sistemim alt üst oldu dayanamıyorum artık yorgunluk halsizlik çok yoruldum artık insan gibi yaşamak istiyorum bende ilaçlarınıda kullanıyorum iğne leride yaptırıyorum bi ara toparladım sandım ama çok kısa sürdü yeniden şikayetlerim artmaya başladı sizden bana yardımcı olmanızı rica ediyorum saygılar

  Sağlık

  slm ben aysel şuan be 12 vitamin eksikligi var bende yani ataksi şuan yürüyüşte dende buzuklugu var bende yğrğken çık zorlanıtorumayaklarım agrıyor tedavisi için dodeks diye bir igne kullanıyorum
  tedavisi olnayan bir hastalık diyorlar ve sende kalıcılık olcak diyorlar ne yapmam gerkiyor

  Sağlık

  ben 13 yaşındaym şu ana kadar hiç et yemedim aşırı baş dönmesi sonucu doktora gittim we B12 eksiklşiğin war dediler şimdi ise et yiyorum ama baş dönmesi daha geçmedi.we sürekli ağlama hali gilior bilgili olan warsa mesaj atabilirmii!!!!

  Sağlık

  Slm 20 yasındayım yaklasık bır yıldır b12ım 65 vetejeryanım ve eklem hastasıyımm artık sinir sistemım mafolomus halde uyusukluklar fazla unutkanlıklar ne yapayım bılmıorum ıgne ve ılacı aynı anda aldım 100 cıktı ama 10 kılodan fazla aldımm ne yapacamm hc bılmıorum tukenıorum?

  Sağlık

  merve ye canm bnde de bas dönmesi var ama bu herkeste olduğu gbideğil tam bi bas dnmesi değil yani bana da sen gbi ağlama gelior doktor b12 iğne ve kan hapı verdi bubas dnme hissi bn de birdde korku yarattı psikoljimi etkiledi dua ediorum ve rahatlıorum ama mutlaka doktora grün senn vertigo olabilr geçmişolsunnn

  Sağlık

  yaa ardslar b 12 vıtamnm 86cktı iğne ve hap kullnıorm + şampuanda ama şu sac döklmesındn bı kurtlamadm ne yapmalym bu saç döklmsı bnı ıyce strese sokuo lütfen bi yardımm.

  Sağlık

  hocam ben yaklaşık 1 8 aydır dodeks kullanıyorum 1000mcg şu anda ayda bi kez yapılıyorum iğnemi fakat saç dökülmelerim devam ediyor 21 yaşındayım 42 kilo idim ağustos ayından sonra hızla kilo aldım ve şimdi 53 kiloyum ayrıca antidepresanda kullanıyorum size sormak istediğim bu ilacı kullanmak istemiyorum artık bıraksam ne gibi sakıncası var bana ayrıca b 12 vitamini eksikliği sırt ağrısı gibi ağrılar yaparmı aşırı sırt ağrım var tşk ederim şimdiden

  Sağlık

  b12 eksiliği ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. bu yüzden bolca et ürünleri tüketmeye özen gösterin. özellikle kuzu ciğerinde bol miktarda b12 vitamini vardır. herkese sağlık günler.

  Sağlık

  sayın hocam ben yıllardan beri belirli bir süreden sonra yürememde zorlanma ve denge kaybından dolayı doktora gittiğimde bana parkinson hastalığı olduğu ve matador hapı verildi,bundan l hafta evvelde kan tahlili yaptırdım b12 vitamin düşük çıktı ilaç verdiler benim rahatsızlığım parkinsonmu yoksa b12 vitamin ekliğimi şimdiden teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim

  Sağlık

  Uzun süreli mide ilacı ve anti asit kullanımı B12 eksikliğine neden olmaktadır!

  rehan mor

  hocam bu yazıları okuduktan sonra korkmaya başladım bu yukardaki şikayetlerin hepsi endede görülüyo en çok beni nefes alamamak mafediyo yani biz düzelemicezmi iç bende vejeteryandım ama 1seneden beri et tüketiyorum 1hafta oldu b12 mi anlıyalı b12 kim 145 çıktı çokmu düşük hocam neolur bu sorularımıza cevap veriniz yalvarıyom cvpyazınız size şimdiden teşekkür ederim

  havin

  Ben daha 14 yaşındayım ama b12 eksikliğim var, başka sitelerde gördüğüm yazılar beni çok korkuttu ve unutkanlık gibi şeyler başlıyor şu son günlerde çok korkuyorum..

  Bedriye ucar

  Merhaba 33 yasindayim benimde b12 vitaminim dusuk ve bu bana kalp carpintisi el ve ayak yanmasi ve beynimin kuculme hissi veriyo. Bunun yanisira depresyon korku ve aglama.benim merak ettigim ne kadar suruyo bu hastaligin duzelmesi

  Hayrettin

  “Merhaba 33 yasindayim benimde b12 vitaminim dusuk ve bu bana kalp carpintisi el ve ayak yanmasi ve beynimin kuculme hissi veriyo. Bunun yanisira depresyon korku ve aglama.benim merak ettigim ne kadar suruyo bu hastaligin duzelmesi” aynı şeyler bende de oldu Bedriye hanım,tedavi biraz uzun ve ömür boyu B12 tahlili şart. Reflü hastasıyım aşırı gaz oluyordu, proton pompası ve anti asit kullandım zannediyorum B12 eksikliğini bunlar tetikliyor.

  ozgun

  merhaba 26 yaşındayım b12 değerim 84 çıktı. şu an iğne yaptırıyorum.halsizlik ve yorgunluk şikayetlerim var.. asıl sıkıntım konuşma güçlüğü çekmem..kelimeler ağzımdan yanlış çıkıyor ya da eksik..bu duruman şikayetçiyim son bir yıldır böyle. vitamin eksikliğinden kaynaklı bir durum mu düzelme imkanı var mı

  Gül Hediye

  b12 eksikliğim 143, ve ferritin eksiklğim var bugün çok aşırı sinirlendim, başım çok ağrıyor, acaba bu eksiklik kalktığında başımın ağrısı geçer mi.çok korkuyorum kalıcı bişey var mı sinirlerimde. bugün emar çekildi umarım ciddi bir durumum yoktur. düzelirim.

  DERYA

  MEHABA BENİMDE B12 SONUÇ 427.1 ACABA NORMAİMİDİR SİZCE

  adg

  SPİRULİNA.deneyin

  Hasta

  Ben dogum yaptim.dogumun 5.gunu siddetli bir bas agrisi ile uyandim.dogimun 10.gunun istahim kesilmisti ve badim hala agriyordi.son 2gun icim geciyordu.unutkanlik balik hafizasi gibi.sonra elimi yuzumu yikamak istedim dis fircasi elimden dustu.hemen agzim yamuldu agzima su aliyorim yarisi disari dokuluyor cunku dilim sismis.sag gozum dismis.hemen doktora gittik beyin kalp damar hetsry incrlendi.sonuc b12.3gun hastanede kaldim cok sukur hic bir seyim yok.ignelerim var benim de.Allah hetkese sifalar versin.korkmayin

  Hasan

  Merhaba ben Hasan 53 yaşındayım (b12 104 tahlil sonucu) B12 eksikliğim var.iğnede oldum.ama ara ara yorgunluk ve baş ağrılarım oluyor.özellikle yiyecekler konusunda nelere dikkat etmem gerektiği konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca takfiye olarak satılan vitamin hapları kullanmak doğrumudur? kullanmak gerekirse hangisini kullanmalıyım Saygılar.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin Önlenmesi Ve Aile Planlanması
Eklem Ağrısı
fosfor fazlalığı
Mezotelyoma Nedir, Belirtileri Nelerdir
Safra Kesesi
Auralı Migren
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.