D VİTAMİNİ NEDİR?
D vitamini yağda çözünen vitamin grubuna dahil bir vitamindir. Süt ve süt ürünleri gibi birçok gıdada az miktarda bulunabilir, balık ve D vitamini katkılı tahıllarda da bulunmaktadır. Ancak, cildin güneşe maruz kalması, vücudun %80 ile %90 arasında D vitamini yapmasını sağlar. D vitamini ilaç olarak laboratuarda da yapılabilir sağlar.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Alfacalcidol: 1-alfa-hydroxycholecalciferola, 1-alfa-hydroxycholecalciferola, 1 alfa (OH) D3.
Calcifediol: 25-HCC, 25 hydroxycholecalciferola, 25 hydroxycholecalciferola, 25-hidroksi vitamin D3, 25 hydroxyvitamine D3, 25 OHCC, 25 OHD3, Calcifédiol.
Calcipotriene: Calcipotriène, Calcipotriol.
Kalsitriol: 1,25 DHCC, 1,25 dihidroksikolekalsiferol, 1,25 dihidroksikolekalsiferol, 1,25-dihidroksi vitamin D3, 1,25 dihydroxyvitamine D3, 1,25 diOHC, 1,25 (0H) 2D3.
Kolekalsiferol: 7-déhydrocholestérol Aktif, Aktif 7-dehydrocholesterol, kolekalsiferol, Colecalciferol, Colécalciférol, Vitamin D3.
Dihydrotachysterol: DHT, Dihydrotachystérol dihydrotachysterol 2, dichysterol, Vitamin D3.
Ergokalsiferol: Aktif ergosterol, Calciferol, ergokalsiferol, Ergocalciferolum, ergosterol aktif, ergosterol Irradié Işınlanmış ergosterol, Viosterol, Viostérol, Vitamin D2
Parikalsitol: 19-nor-1 ,25-dihidroksi D2, 19-nor-1 ,25-dihydroxyvitamine D2, Paracalcin.

Sponsorlu Bağlantılar

D VİTAMİNİ ETKİLERİ NELERDİR?
D vitamini sağlık açısından çoğu hususta faydalı bir vitamindir. Öncü olarak kullanılan yada sağladığı fayda zayıf ve ağrılı kemikler (osteomalazi) yol açan koşulların tedavisinde kullanılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kandaki fosfat düşük seviyelerde (familyal hipofosfatemi). Bir hastalık nedeniyle kandaki fosfatın düşük seviyelerde olmasına Fanconi sendromu denir.
 • Sedef hastalığı (D vitamininin sadece özel bir formunun reçete edilmesi ile).
 • Düşük paratiroid tiroid hormon seviyeleri nedeniyle kan kalsiyum düzeyinin düşük olması
 • Düşük kalsiyum ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kemik kaybı (böbrek osteodistrofi) önlemeye yardımcı olur.
 • Raşitizm.

MUHTEMEL DİĞER ETKİLERİ
Kortikosteroid adı verilen ilaçlar alan kişilerde kemik kaybının azaltılması ve osteoporoz (kemik erimesi) tedavisinde başvurulan önemli tedavi destekleyicisidir. Kolekalsiferol denilen D vitamininin belirli bir formunun alınması ya da D3 vitamininin kalsiyum ile birlikte alınması kemik kaybı ve kemik kırıklarını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca yaşlı insanların düşmelerinin önüne geçilmesi içinde akla gelen ilk besin takviyesidir. Bunların dışında;

 • Multipl skleroz (MS) riskini azaltır.
 • Yaşlı kadınlarda romatoid artrit riskini azaltır.
 • Hiperparatiroidizm adı verilen kadınlarda kemik kaybı
 • Kanser. Bazı araştırmalar yüksek dozda D vitamini takviyesi ve kalsiyum alan kişilerde herhangi bir tür kansere yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.
 • Kilo kaybı.

Yaşlı yetişkinlerde kas gücünün geliştirilmesi, böbrek nakli olan kişilerde kemik kaybının önlenmesi, meme kanserinin önlenmesi ve hipertansiyon gibi sağlık sorunlarında yapılan uygulamalarda çoğunlukla başarısız olan bir vitamindir.

İSPATLANMAMIŞ FAYDALARI
Kalp ve damar hastalığı, yüksek kolesterol, miyelodisplastik sendromu olarak adlandırılan bir kan hücresi hastalığı, kas hastalığı olarak adlandırılan proksimal miyopati, kolorektal kanser, siğiller, dişeti hastalığı, bronşit, astım, nefes alma bozuklukları, diyabet, metabolik sendrom, premenstrüel sendrom (PMS) gibi sağlık koşullarında başarılı olabilen bir vitamindir.

D VİTAMİNİ NASIL ETKİ EDER?
D vitamini, vücutta bulunan mineraller olan kalsiyum ve fosforun düzenlenmesi için gereklidir. Aynı zamanda, uygun kemik yapısının korunmasında önemli bir rol oynar.

D VİTAMİNİ GÜVENLİ BİR VİTAMİN Mİ?
D vitamini uygun miktarda ağız yoluyla alındığında güvenlidir. Çoğu insan, genellikle çok fazla alınmadığı takdirde, D vitamini yan etkilerinin deneyimi görülmemiştir. D vitamini çok fazla alınması halsizlik, yorgunluk, uyku hali, baş ağrısı, iştah kaybı, ağız kuruluğu, metalik tat, bulantı, kusma gibi bazı yan etkileri içerebilir.
Her gün uzun süre, 50 mcg (2000 adet) alımdan daha yüksek dozlarda D vitamini alınması güvenli olmayabilir ve aşırı yüksek kan kalsiyum seviyesinin yükselmesine sebep olabilir. Bununla birlikte çok yüksek dozlar, D vitamini eksikliğinin genellikle kısa süreli tedavisi için gereklidir. Eğer;

 • Böbrek hastalığı
 • Kandaki yüksek kalsiyum düzeyleri
 • Damar sertliği (ateroskleroz)
 • Sarkoidoz olarak isimlendirilen bir sağlık sorunu
 • Histoplazmozis olarak isimlendirilen bir sağlık sorunu
 • Aşırı aktif paratiroid bezi (Hiperparatiroidizm)
 • Lenfoma gibi durumlar da D vitamini alacaksanız sağlık uzmanınızla konuşmadan almayın.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Alüminyum
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Alüminyum antasitlerde bulunur. D vitamini, vücudun alüminyum emilimini artırabilir. Bu etkileşim, böbrek hastalığı olan kişiler için bir sorun olabilir. D vitamini iki saat önce alın ya da antasitleri dört saat sonra alın.
Atorvastatin (Lipitor)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, vücuda giren atorvastatin (Lipitor) miktarını düşürebilir. Bu d atorvastatin (Lipitor) ilacının faydasını düşürebilir.
Calcipotriene (Dovonex)
Etkileşim Değerlendirme:
Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Calcipotriene D vitaminine benzer bir ilaçtır. D vitamini ile birlikte calcipotriene (Dovonex) alınması ilacın etkileri ve yan etkileri artırabilir. Calcipotriene (Dovonex) alıyorsanız, D vitamini almaktan kaçının.
Digoxin (Lanoxin)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Digoxin (Lanoxin), kalbinizin daha güçlü olmasına yardımcı olmak için kullanılır. Digoxin (Lanoxin) ile birlikte D vitamini alınması, digoksin (Lanoxin) etkilerini artırabilir ve düzensiz kalp atışına yol açabilir. Digoksin (Lanoxin) alıyorsanız, D vitamini takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşun.
Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac) da kalbi etkileyebilir. Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac) ile birlikte büyük miktarda D vitamini almak, diltiazem etkinliğini düşürebilir.
Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 3A4 (CYP 3A4) substratları)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. D vitamini, karaciğerde bazı ilaçların parçalanma hızını artırabilir. Bazı ilaçlar ile birlikte D vitamini alınması, bu ilaçların etkinliğini azaltabilir. D vitamini almadan önce karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç alıyorsanız, doktorunuzla konuşun.
Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar lovastatin (Mevacor), klaritromisin (Biaxin), siklosporin (Neoral, Sandimmune), diltiazem (Cardizem), östrojenler, indinavir (Crixivan), triazolam (Halcion’a) ve diğerleri sayılabilir.
Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) de kalp etkileyebilir. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) alıyorsanız büyük miktarda D vitamini almayın.
İdrar sökücüler (Tiyazid diüretikler)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Bazı idrar sökücüler vücuttaki kalsiyum miktarını artırabilir. Bazı idrar sökücüler ile birlikte büyük miktarda D vitamini alınması, vücutta çok fazla kalsiyum olmasına neden olabilir. Bu da böbrek problemleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu idrar sökücüler klorotiyazid (Diuril), hidroklorotiyazid (HydroDIURIL Esidrix), indapamid (Lozol), metolazon (Zaroxolyn) ve klortalidon(klortalidon) olarak sayılabilir.
Simetidin (Tagamet)
Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

D vitamini vücudun kullanabileceği bir forma dönüşür. Simetidin (Tagamet), D vitamini, vücudun D vitaminine dönüşüm hızını veya işlevini düşürebilir. Ama bu etkileşim çoğu insan için önemli değildir.
Heparin
Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Heparin kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır ve uzun bir süre için kullanıldığı zaman kemik kırılması riskini artırabilir. Bu ilaçlar, kalsiyum ve vitamin D bakımından zengin bir diyetle alınmalıdır.
Düşük molekül ağırlıklı heparinin (DMAH)
Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Bazı ilaçlar, düşük molekül ağırlıklı heparinler ile uzun süre kullanıldığında kemik kırılması riskini artırabilir. İnsanlar bu ilaçları, kalsiyum ve vitamin D açısından zengin bir diyet ile almalıdırlar.
Bu ilaçlar, enoksaparin (Lovenox), dalteparin (Fragmin) ve tinzaparin (Innohep) içerir.

D VİTAMİNİ İLE İLGİLİ DOZAJLAR
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Osteoporoz ve kırıkların önlenmesi için: Günde ortalama 400-1000 IU yaşlı yetişkinler için kullanılır. Bazı uzmanlar ise günde 1000-2000 IU yüksek dozlarda önerilir.
Düşmenin önlenmesi için: 800-1000 IU/gün,1000-1200 mg/gün kalsiyum ile kombine edilerek kullanılır.
Multipl skleroz (MS) önlemek için: Her gün en az 400 IU bir multivitamin takviyesi şeklinde esas alınarak uzun vadeli kullanılmaktadır.
Tüm kanser türlerini önlemek için: Postmenopozal kadınlarda 1100 IU/gün
D3 (kolekalsiferol) ile 1400-1500 mg/gün kalsiyum kullanılır.
“Statinler” olarak adlandırılan ilaçlar nedeniyle kas ağrısı için: Bir hafta50.000 adet vitamin D3 (kolekalsiferol) ya da vitamin D2 (ergokalsiferol) veya günde bir kez 400 IU.
Gripi önlemek için: D vitamini (kolekalsiferol) günde 1200 IU.
Çoğu vitamin takviyeleri (10 mcg) sadece 400 IU D vitamini içerir
The Institute of Medicine, nüfusun çoğu için tavsiye edilen günlük ortalama D vitamini miktarını 2010 yılında şu şekilde yayınlamaktadır. Miktar yaşa göre değişmektedir.

YAŞ MİKTAR (GÜNLÜK)
1-70 yaş 600 IU
71 yıl ve daha yaşlı 800 IU
Hamile ve emziren kadınlar 600 IU
0-12 ay bebek 400 IU

Bazı kuruluşlar ise yüksek miktar tavsiye ediyorlar. 2008 yılında Amerikan Pediatri Akademisi, ergenler de dahil olmak üzere tüm bebekler ve çocuklar için günlük asgari günlük alım miktarını 400 IU D vitamini olarak tavsiye etmişlerdir.
Ulusal Osteoporoz Vakfı, 50 yaş altındaki yetişkinler için günlük 400 IU- 800 IU arası, yaşlı yetişkinler için ise günde 800 IU -1000 IU D vitamini alımını önermektedirler.
Kuzey Amerika Menopoz Derneği, düşük güneş ışığına maruz kalma nedeniyle, eksiklik riski altında olan kadınlar için günlük 700 IU- 800 IU önerir.
Kanada Osteoporoz Derneği Rehberi D vitamini 50 yaşına kadar olan insanlar için günde 400 IU ve 50 yaş üstü kişiler için günde 800 IU önerir.
Osteoporoz Kanada, 50 yaş altındaki yetişkinler için günlük 400-1000 IU ve  50 yıl yaş üstü yetişkinler için günlük 800-2000 IU önerir.
Kanada Kanser Derneği Kanada’daki yetişkinler için sonbahar ve kış aylarında 1000 IU / gün önermektedir. Düşük D vitamini düzeyleri daha yüksek bir riske sahip olanlar için, bu doz yıl boyunca alınmalıdır. Bu durum koyu tenli olan kişilerden genellikle ciltleri çok katla kaplı giysiler giyen ve sık sık dışarı çıkmayan insanları içerir.
Pek çok uzman bu düzeyleri karşılamak amacıyla kolekalsiferol içeren D vitamini takviyeleri kullanmanızı önerir. Ayrıca D vitamininin ergokalsiferol olarak adlandırılan başka bir form daha güçlüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolajen Takviyelerinin Yan Etkileri
DİBENKOZİD
PORİA MANTARI
CASSİA AURİCULATA
DALLI ZİNCİRLİ AMİNO ASİTLER
Likopen Nedir? Neye İyi Gelir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.