VİTAMİN VE MİNERALLERvitamin mineraller

Vücudumuz her işlem ve fonksiyon için bazı mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu besinler vücut hücre, organ ve sistemlerinin büyüme, iyileşme ve onarım işlemleri için kullanılır. Vitamin ve minerallere değişen miktarlarda ihtiyaç vardır ve bunlardan bazıları kırmızı kan hücreleri ve kemik gibi yapıların önemli parçalarını oluşturur. Mineral ve vitamin eksiklikleri ise yorgunluk ve çeşitli ve hastalıklara yol açabilir. Dengeli günlük bir diyet genellikle vücudun sağlıklı kalması için gerekli olan temel besinleri sağlar. Vücudunuzun düzenli beslenmesini devam ettirmek için vitamin ve mineral takviyesi alıp almamanız gerektiğiniz doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Metabolizma

Metabolizma, tüketilen ve depolanan besinleri enerji üretmek için bazı karmaşık süreçlerden geçirerek yakar. Vitaminler ve mineraller sindirim ve metabolizmada önemli bir rol oynar. Uzmanlar B2 ya da riboflavin vitamininin koenzim için gerekli olduğunu belirtmektedir. Koenzim, enerji üretmek için oksijeni hücresel mekanizmalarla birleştirir. B6 ve B12 de dahil olmak üzere tüm B vitaminleri, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması için önemlidir. Magnezyum gibi mineraller de yine enerji metabolizması için gereklidir. B vitaminleri ve magnezyum açısından zengin besinler arasında ıspanak, brokoli, fasulye, yulaf, balık, kümes hayvanları ve yumurta yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp sağlığı

Günlük beslenme ile aldığınız temel vitamin ve besinler kalp hastalıklarını önlemek için de önemlidir. A, C ve E vitaminleri ile beta karotenlerin antioksidan özellikleri sayesinde inflamasyonu azaltmaya yardımcı olup kalp hastalığı riskini düşürürler. Meyve ve sebzeler bakımından zengin bir diyet aynı zamanda vitaminler ve diğer besin maddeleri bakımından da zengindir. B3 vitamini ya da “niasin” in kolesterol düzeylerini düşürerek kalp sağlığını düzenlemede etkili olduğu vurgulanmaktadır. Ancak, bu vitaminin yüksek dozlarda alınmaması ve sadece doktor gözetiminde alınması gerekir.

Kemik Sağlığı

vitaminler minerallerMineraller ve vitaminler kemik sağlığı açısından hayati önem taşır. Osteoporoz (kemik erimesi) ve diğer kemik zayıflığına bağlı hastalıkları önlenmesi için yeterli miktarlarda alınması gerekir. Kemiklerin sert kısmı kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerden oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar D vitamininin vücudumuzun tükettiği besinlerden kalsiyumu emebilmesi için gerekli olduğunu göstermiştir. D vitamini ve kalsiyumun besinlerden veya takviyeler ile alınması kemik kaybını önlemeye yardımcı olur ve kırık riskini azaltabilir. K vitamini ayrıca D vitamini ve kalsiyumun rolünü destekleyerek kemik sağlığında önemli rol oynar.

Doğurganlık

Üreme sağlığı ve doğurganlık bir dizi organ, vücut yapıları ve hormonlara bağlıdır. İşte mineral ve vitaminler bu tür karmaşık sistem ve süreçlerin iyileştirilmesi, onarımı ve korunmasına yardımcı olmaktadır. Çinko minerali erkeklerde sperm sayısı ve hareketliliği üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Çinko açısından zengin gıdalara kırmızı et, beyaz et, fasulye, fındık, kabak çekirdeği ve istiridye örnek verilebilir. Üreme sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineraller arasında ayrıca C, E ve B12 vitaminleri ile beta karoten, folik asit ve selenyum yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AKUT BRONŞİT NEDİR?
Alkol Tansiyonu Yükseltir Mi Düşürür Mü
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
Göz Kanlanması
Ses Kısıklığı
Vertigo Nedir ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.