Sağlımız için vazgeçilmez birer öğe olan vitaminler, karaciğerde, sütte, yeşil sebzelerde, baklagillerde ve mısırda bol miktarda bulunmaktadır. Yağlı besinler, yağda eriyen K,D,A ve E vitaminlerinin başlıca kaynağını oluşturur. K Vitamini bağırsaklardaki çok küçük organizmalar (bakteriler) aracılığıyla üretilirken, normal besin maddelerinde yeteri kadar E vitamini vardır.

D vitamini alan çocuklar, yeterli kalsiyum soğuramazlar ve kemikleri yumuşayarak eğrilir, eklemleri şişer. Bu durumu (raşitizm) kalsiyum eksikliği de meydana getirebilir. A vitamin eksikliği göz bozukluluğunu ve giderek göz iltihapları ile körlüğe (keratomolasi) yol açar. A ve D vitaminleri gerekli maddeler arasındadır ama yüksek miktarda alınırlarsa zehirdirler. Nikotinik ve folik asidi de içine alan, suda eriyen B grubu vitaminleri, hücre enzim sistemlerinde görev alır.

Sponsorlu Bağlantılar

B vitamini genellikle et ve tahıllarım kabuk kısmında bulunduğundan, eksikliğine başlıca besini öğütülmüş tahıl olan yoksul topluluklarda daha sık rastlanır. Nikotinik asit eksikliğinde deride döküntüler ve zihin bozuklukları meydana gelir (pellegra). Taze sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini, pişirme ya da bekletme sırasında kolayca yok olur. Uzun deniz yolcukları sırasında konserve yemeklerle beslenen denizcilerin tutulduğu skorbüt hastalığında, diş etlerinde şişme ve iç kanamalar görülür.

Vitamin yetersizliğine bağlı hastalıklar şunlardır: raşitizm göz yumuşaması (keratomolasi) [B], pellegra [C] ve skorbüt [D] Kavashiorkar hastalığı, küçük çocuklarda, protein yetersizliği durumunda ortaya çıkar. Çocuğun karnı şişer, kasları zayıflar. Büyüme durmuş olabilir ve beyin zarar görmüştür. İyot eksikliği süreğen boyun şişmesine (quatr) neden olur. [F]

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Purinol Efervesan AntiBiyotik Kullanımı Bilgileri
A VİTAMİNİ
Arveles 25 Mg 20 Film Tablet
Reçeteli Zayıflama İlaçları
Kas Gevşetici İlaçlar
Apireks 100 Ml Pediatrik Şurup
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.