VİTAMİN EKSİKLİĞİ ANEMİSİ TESTLERİ

Doktorlar vitamin eksikliği teşhisini kan testleri sonucu ortaya koyar. Kan testleri ile bakılan değerler şunlardır:

Kırmızı kan hücrelerinin görünüm ve sayısı: Anemisi olan insanlarda normalden daha az oranda kırmızı kan hücreleri mevcuttur. Vitamin B-12 ve folik asit eksikliğine bağlı gelişen anemilerde kırmızı kan hücreleri büyük ve az gelişmiş görünürler. Beyaz kan hücreleri ve trombositlerin anormal görünümleri mikroskop altında incelendiğinde fark edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kandaki folik asit, vitamin B – 12 ve C vitamini miktarı: Folat ve vitamin B – 12 düzeyleri beraber ölçülür çünkü benzer belirtilere neden olabilirler.

B – 12 eksikliği için uygulanan ek testler

Kan testleri ile vitamin eksikliği ortaya çıkarsa hangi tür olduğu ve nedeninin ne olduğunu ortaya çıkarmak için diğer bazı testlerin yapılması istenir:

Antikor testleri: İntrinsik faktör antikorlarını kontrol etmek için kan örneği vermeniz istenebilir. Bu antikorların varlığı pernisiyöz anemiyi gösterir.

Metilmalonik asit testi: “Metilmalonik asit” denilen bir maddenin varlığını ölçmek için de kan testi vermeniz istenebilir. Bu maddenin seviyesi vitamin B-12 eksikliği olan kişilerde daha yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Schilling testi: Bu testte ilk olarak az miktarda radyoaktif vitamin B -12 almanız istenir. Sonra vücudun bu B12 vitaminini emip emmediğine bakılır. Daha sonra ise radyoaktif vitamin B-12 ve intrinsik faktör bir arada alınır. Eğer sadece intrinsik faktörü ile birlikte alınan B12 vitamini emildiyse demek ki vücudun kendisinde instrinsik faktör eksikliği vardır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Vitamin eksikliği anemisinin tedavisi takviyeler ve diyet değişikliklerini içerir.

• Folik asit (folat) eksikliği anemisi: Tedavi amacıyla sağlıklı beslenmenize ve reçete edilen folik asit takviyelerini düzenli şekilde kullanmaya dikkat etmeniz gerekecektir. Çoğunlukla reçete edilen folik asit ilaçları ağızdan alınan türdendir. Vücuttaki folat düzeyi normale çıktığında ilaçların alımı durdurulabilir. Ancak folik asit eksikliğinin nedeni eğer belli değilse bir ömür boyu takviyeleri almanız gerekebilir.

Vitamin B – 12 eksikliği anemisi (pernisiyöz anemi): Vitamin B-12 eksikliğinin hafif durumlarında genellikle gerekli olan diyet değişiklikleri yapılmakta ya da hap veya burun spreyi şeklinde ilaçlar kullanılmaktadır. Daha ciddi durumlarda ise vitamin B – 12 enjeksiyonu yapılır. B12 vitamin enjeksiyonlarının kutusunda beş adet bulunmaktadır. Tedaviye genellikle ilk kutu her gün bir tane, daha sonraki kutudaki enjeksiyonlar haftada bir tane, sonra iki haftada bir ve en son kutudaki enjeksiyonlar ayda bir kullanılır. Duruma bağlı olarak ömür boyu ayda bir B12 vitamini enjeksiyonuna devam etmeniz gerekebilir.

C vitamini eksikliği anemisi: C vitamini eksikliğine bağlı anemi tedavisinde C vitamini tabletleri alınır. Ayrıca, C vitamini içeren besinler ve içeceklerin alımı arttırılır.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen anemileri önlemek için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önerilir:

Sağlıklı bir diyet ile beslenin

Dengeli beslenme ile yani gerekli besin çeşitlerinden yeterince alarak vitamini eksikliği anemisini bazı türleri önlenebilir. Folik asit açısından zengin gıdalar şunlardır:

• Koyu yeşil yapraklı sebzeler
• Kuru fasulye ve bezelye
• Ekmek, tahıl,  makarna ve pirinç gibi tahıl ürünleri,
• Meyve ve meyve suları gibi.

B-12 vitamini açısından zengin besinler ise şunlardır:

• Yumurta
• Kahvaltılık tahıllar gibi güçlü gıdalar,
• Süt ,peynir ve yoğurt
• Kırmızı ve beyaz etler, kabuklu deniz ürünleri gibi.

C vitamini açısından zengin gıdalar şunlardır:

• Brokoli
• Narenciye ve meyve suları
• Çilek
• Tatlı biber
• Domates

Çoğu yetişkin için günlük alınması gereken vitamin değerleri şunlardır:

• Vitamin B – 12 (2.4 mcg-mikrogram)
• Folat ya da folik asit, 400 mcg
• C vitamini, 75-90 miligram

Hamile ve emziren kadınların yukarıdaki değerlerden daha fazlasına ihtiyaçları vardır.

Multivitamin alabilirsiniz

Eğer yediğiniz besinlerden yeterli miktarda vitamin alamadığınızı düşünüyorsanız doktorunuza bir multivitamin ilacı almak için danışabilirsiniz. Çoğu insan ihtiyacı olan vitamin miktarını tükettiği besinlerden karşılayabilmektedir. Ancak yetersiz diyetlerde multivitamin alınması iyi bir seçenek olmaktadır.

Sigara içmeyiniz

Sigara içmek C vitamini gibi besinlerin emilimini engellediği için vitamin eksikliği riskini artırır. Bu yüzden eğer sigara içiyorsanız bırakınız, içmiyorsanız da hiç başlamayın. Sigara bırakma konusunda başarısız oluyorsanız “Alo171 sigara bırakma hattı” ya da sağlık kurumlarının ilgili birimlerinden de ücretsiz destek alabilirsiniz.

Alkol tüketmeyiniz ya da az tüketmeye çalışınız

Alkol de vitamini eksikliği anemisine yol açabilir. Bu nedenle alkol tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ender Saraç Lahana Çorbası Diyeti
Diyette Kaçınılması Gereken Yiyecekler
Detoks diyeti
Doğru Diyetin Olmazsa Olmaz Kuralları
Hazır Dondurmalardan Uzak Durun
Düşük Karbonhidratlı Bir Diyete Nasıl Başlanmalı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.