VİTİLİGO

Vitiligo denince akla Michael Jackson gelir. Bu sanatçı vitiligo sebebi ile vücuduna denemediği tedavi yöntemi kalmamıştı. Günümüzde yeni yeni tedavisi yapılabilmektedir. Görüntü olarak kaynar su yanığı lekesine benzeyen vitiligo, aslında deride bulunan renk veren pigmentlerin kaybı ile meydana gelen bir hastalıktır. Vitiligo, dış derinin düzensiz bir şekilde beyaz renk almasıdır. Şunu da belirtelim her görünen beyaz leke vitiligo değildir. Otoimmün ( bağışıklık sistemi ) kökenli bir hastalık olup toplumuzda %1 ile %4 arasında görülebilmektedir. Kalıtsal bir hastalık değildir. Günümüzde tedavi edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Neden oluşur?

• Aşırı stresli bir hayat

• Vitaminsizlik

• Antibiyotik ilaç tedavileri

• Ağrılı, ateşli hastalıklar

• Uyku bozukluğu

• Psikolojik bunalım

Nasıl Oluşur?

Vitiligo’da bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir problemden ötürü ciltteki renk veren hücrelerin (melanosit) ölümü ile hastalık kendini belli eder. Bu sebeple hastalıklı alanın rengi beyazlaşmaya başlar. Bu alanlar bazen küçük bazen de büyük olabilir. Güneşin bu hastalığa bir tesiri yoktur. Fakat güneşte, hassaslaşmış olan beyaz alan ultraviyole ışınlardan dolayı kendini daha fazla belli eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi

Vertiligo olduğunu düşünen kişiler alanında uzman bir dermatologa gitmeli ve tahlil yaptırmalıdır. Beyaz bölgeden biyopsi yapılarak pigment kaybına bakılır. Özellikle B12 Aminoasit ekstra vitamin ihtiyacı karşılanmalı ve kansızlığı önleyen besinler tüketilmelidir. Meyvelerden renkli olanlar tercih edilmeli. Kullanılabiliyorsa sabahları aç karına polen tüketilmelidir.

Bunun yanı sıra beyaz olan bölgeye ışın tedavisi de yapılarak o bölgede bulunan pigmentlerin uyarılması sonucu aktif hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bazı dermatologlar güneşin en yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmamayı önermektedirler. Hastalığın gidişatı değişkendir. Bazı bölgeler pigmentasyon kazanabilir, fakat yeni diğer bölgeler oluşabilir. Pigmentasyon kaybı ilerleyici olabilir.

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    fahriye akar

    biz de de vitiligo hastalığı mevcut ne yapabiliriz tedavisi nedir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çiftler Arasında Sorun Horlama
Metanol
Ayak Kaşıntısı Neden Olur
Tansiyon Nasıl Ölçülür ?
Damar Sertliği
Uyku Sorunları tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.