Vitiligo

Sponsorlu Bağlantılar

Vitiligo
Yazar: :Uzm.Dr.Sertaç Sever [Diğer Yazılar]
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Deri ve Zührevi Hastalıkları
0 216 399 97 50 – 2221 [Konu ile ilgili uzmana soru sorun]
Vitiligo Nedir ?

Vitiligo, pigment kaybına bağl

Vitiligo kimlerde görülür?

Yüz kişinin 1-2 sinde görülür. Hastalık, genellikle 20 yaştan önce başlar. 1/5 hastanın aile bireylerinde vitiligo vardır. Vitiligolu hastaların çoğunun genel sağlık durumu iyidir.

Vitiligo neden oluşur ?

Deri, saç, ve göz rengini belirleyen melanin pigmentidir. Melanosit denilen hücrelerde üretilir. Eğer bu hücreler ölürse veya melanin yapamazsa deri rengi açılır veya tamamen beyaz olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Vitiligoya ne neden olur?

Vitiligo, deriye renk veren melanosit adındaki hücrelerinin kaybı sonucu oluşur. Vücudun kendi bağışıklık sistemi melanositleri yıkar. Çünkü vücut cilde renk veren hücreyi zararlı bir madde gibi
algılamaktadır.

Vitiligo ağır psikolojik stressler sonrası ortaya çıkabilmektedir.(Bir aile ferdinin kaybı,deprem,iş ve aile hayatındaki ciddi uzun dönemli sorunlar)

Vitiligo nasıl gelişir?

Hastalığın seyri ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Açık tenli kişiler, ya vitiligolu alanlar ile normal deri arasındaki renk farkını direkt fark ederler ya da bronzlaşmanın ardından fark edilir. Esmer kişilerde vitiligo yaz boyunca daha kolay fark edilir. Yaygın vitiligo, bazen tüm vücutta pigment kaybı yapabilir. Ne kadar pigment kaybı olacağını önceden kestirmek zordur. Tipik vitiligo, süt beyazı alanlarla kendini gösterir. Pigment kaybının derecesi her vitiligo plağında farklı olabilir. Vitiligo alanında pigment gölgeleri veya alanın etrafında koyu renkli halka olabilir.

Vitiligo, genelde hızlı pigment kaybıyla başlar. Bu kayıp, bilinmeyen nedenlerden dolayı işlem duruncaya kadar devam eder. Pigment kaybı dönemlerini, pigmentin değişmediği dönemler takip eder. Bu siklüsler sonsuza kadar devam edebilir.

Vitiligo hastalarında deri renginin kendiliğinden geri dönmesi nadirdir. Artık vitiligosu olmayacağına inanan hastalar, aslında tüm pigmentlerini kaybetmişlerdir ve derilerinde zıtlık yaratan alan kalmamıştır. Vücutlarında tek renk vardır ancak vitiligoları devam eder.

Vitiligo nasıl tedavi edilir?

Vitiligoda tedavi süreci uzundur.Aylar sürebilir ve hasta-hekim iletişiminin iyi olmasını gerektirir. Süreç uzun olduğu için ve tedavi sonucu geç alındığı için hastalar sıklıkla alternatif yöntemlere yönelir ve bunun sonucunda maddi ve manevi mağdur olurlar.

Açık renkli kişilerde bronzlaşmaktan kaçınmak, deride zıtlık oluşmasını önler. Vitiligolu alanın güneşe olan doğal savunması kaybolmuştur. Bu alanlarda kolaylıkla güneş yanığı gelişebilir. Bu yüzden, en az 15 faktörlü bir güneş koruyucu kullanılmalıdır. Güneşten olabildiğince kaçınılmalıdır.
Vitiligoyu makyaj ve kamuflajla kapatmak

Vitiligoyu makyaj veya boyalarla örtmek güvenli ve kolay bir yöntemdir. Suya dayanıklı kozmetikler, hemen hemen her deri tipi için mevcuttur. Ayrıca bronzlaştırıcı bileşikler de mevcuttur. Bunlar, dihidroksi aston denen bir kimyasal madde içerirler ve deriye bronz renk katabilmek için melanositlere gerek duymazlar. Bu ajanlar da yavaş yavaş silinirler ve hastalığı iyileştirmezler. Sadece görünümü düzeltirler. Dövmeler de küçük vitiligo plağında mikropigmentasyonla yardımcı olabilirler. Güneş koruyucular ve makyajlar tatmin etmezse doktorunuz başka bir tedavi yöntemi önerebilir.

Vitiligoda tedavi, ya normal deri rengine dönüş (repigmentasyon), ya da az miktarda kalmış normal renkteki alanların rengini açmak (depigmentasyon ) şeklinde olabilir. Repigmentasyon metodlarındaki tedavi başarısı hastadan hastaya değişmektedir.

Repigmentasyon tedavisi (Renk hücrelerini yeniden canlandırmak):

Işık Tedavileri ( Fototerapi )

Işık tedavilerinin iki etkisi vardır. Bunlardan birisi renk hücrelerine karşı vücudun geliştirdiği saldırıyı zayıflatmak diğeri ise yedekte bulunan renk hücrelerini uyarıp, çoğaltıp vitiligolu alanları kapatmalarını sağlamaktır.

Işık tedavilerinde vitiligoda bir problem kabin tedavilerinde vitiligolu alanlar dışındaki normal derinin koyulaşması ve vitiligonun daha çok belirginleşmesidir. Yeni çıkan mikrofototerapi yönteminde ise bu sıkıntı aşılmış ışığın sadece vitiligolu alana verilmesi mümkün olmuştur.

Dar Band UVB Tedavisi : Vitiligonun tedavisindeki en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Yaygın vitiligosu bulunan hastalarda kabin tedavileriyle, vücudunda bazı bölgelerde bulunanlarda ise yeni çıkan mikrofototerapi yöntemiyle uygulanmaktadır. Tedavi öncesi herhangibir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Tedavi sıklıkla haftada 2 veya 3 seans uygulanır. Yan etki olarak nadiren güneş yanığına benzer kızarıklıklar görülebilmekte bunlar da kısa süre içersinde kaybolmaktadır.

Sonuçlar sıklıkla 10-20 seans içersinde alınmaktadır. Bunun nedeni renk hücrelerinin yavaş çoğalmasıdır. Hastalarımızın tedavi beklentisi uzun vadeli olmalıdır.

PUVA tedavisi: Işık tedavisinden önce psoralen adında bir ilaç kullanılır. Bu ilaç deriyi ışığa duyarlı kılar. Ardından deri, özel bir tip UV ışığına maruz bırakılır. Özel bir tıbbi donanım gerekir. Eğer vitiligo sınırlı bir alandaysa UVA tedavisinden önce psoralen sadece deriye uygulanabilir. Ancak genellikle hap olarak ağızdan verilir. PUVA ile tedavide yüz, gövde ve kol ve bacakların gövdeye yakın kısımlarında eski deri renginin kazanılma ihtimali %50-70 tir. El ve ayaklar zayıf cevap verir. Genellikle 1 yıl boyunca haftada 2 kez tedavi gerekir. PUVA’nın güneş yanığına benzer reaksiyon oluşturmasına sık rastlanır. Uzun dönemde kullanıldığında deride çillenme görülebilir ve deri kanseri riski artar. Psoralen, gözleri de ışığa daha duyarlı kıldığı için UVA bloke edici güneş gözlüğü günbatımına kadar kullanılmalıdır. Böylelikle katarakt oluşumu riski azalır. PUVA, 12 yaşın altındaki çocuklarda, gebelerde, süt emziren annelerde veya belli bazı durumlarda (ilaç kullanımı, hastalık) uygulanmaz.

İlaç Tedavileri :

Topikal kortikosteroid: Kortikosteroid içeren kremler, küçük vitiligolu alanların renginin geri dömesinde etkilidir. Bu yöntem, diğer tedavilerle birlikte de uygulanabilir. Ancak, bu ajanların, deriyi inceltme gibi yan etkiler vardır ve doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar. Özellikle yüz bölgesinde kortizon kullanımı cilt inceltici etkisi nedeniyle önerilmez.

Pimekrolimus ve Takrolimus: Organ nakillerinde kullanılan ilaçların yeni çıkan merhem haline getirilmiş formlarıdır. Kortizonlarda olduğu gibi cilt inceltici etkileri yoktur. Yüz bölgesinde bu nedenle güvenle kullanılabilirler. Tipik olarak ilk kullanımda acıma ve batma hissi yapabilirler. Çocuklarda çok yaygın lezyonlar kullanılmaları önerilmemektedir.

Cerrahi tedaviler, Vitiligo tedavisinin geleceği

Normal deriden sağlam renk hücresi nakli
(Greftleme, Melanosit kültür yöntemler, Re-Cell ve diğerleri)

Vitiligonun tedavisinde en çok araştırılan alanlardan biridir. Normal deri alanından vitiligolu alana renk hücresi transferi sadece belli bazı merkezlerde ve belli bir grup hastada yapılabilir. Bu tedavinin uygulanabileceği hastalar sıklıkla el ve ayaklarında vitiligosu olan diğer tedavilere dirençli hastalardır. Hastada bu yöntemin uygulanabilmesi için vitiligo birkaç senedir pasif olmalı yani tekrarlamamış olmalıdır.

Özellikle Hindistan’da Vitiligo hastalığında bu konuda yoğun araştırmalar yapılmıştır. El ve ayakta yerleşen vitiligoda bu tedavilerle iyi sonuçlar alınmıştır.
Depigmentasyon tedavisi (Sağlam derinin rengini açmak):

Vitiligosu çok yaygın hastalar için en pratik yöntem, kalan pigmente alanın renginin açılıp tüm vücuda aynı rengin kazandırılmasıdır. Bu, hidrokinonların monobenzil eter formu ile sağlanabilir. Bu tedavi yaklaşık bir yıl alır. Sonuç kalıcıdır.

Bu tedavi vitiligoda son seçenektir. Dönüşü yoktur. Hastanın deri rengi sıfırlandığından güneşe karşı bir koruyucu kalmamıştır. Güneş altında ciddi kızarma olabilir. Zamanla bu bölgelerde deri kanseri gelişme riski yükselmiştir.

Türkiye’de bu ilaç bulunmayıp uygun hastalarda dışardan getirtilmektedir.

Çocuklarda vitiligonun tedavisi:

Çocuklar yaş grubu olarak vitiligo tedavilerine daha iyi yanıt vermektedir. Yan etkileri düşünerek en uygun tedavi dermatoloğunuz tarafından belirlenir.

Vitiligo tedavi sonrası tekrarlar mı ?

Bu ihtimal her zaman vardır çünkü vitiligolu hasta genetik yapısı nedeniyle bu hastalıkla karşılaşmıştır. Özellikle ağır psikolojik stressler (bir aile ferdinin kaybı, deprem,aile ve iş hayatındaki ciddi sorunlar) vitiligonun tekrarlamasına neden olmaktadır.

Vitiligonun tedavisinde son bilimsel araştırmalar :

Özellikle sağlam deriden renk(melanosit) hücrelerinin alınıp vitiligolu alanlara nakli konusunda yoğun araştırmalar yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için dermatoloğumuza danışabilirsiniz.

Diğer vitiligolu hastalarla buluşun, deneyimlerinizi paylaşın :

http://www.yalnizdegilim.com

Yazar: :Uzm.Dr.Sertaç Sever [Diğer Yazılar]
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Deri ve Zührevi Hastalıkları
0 216 399 97 50 – 2221 [Konu ile ilgili uzmana soru sorun]

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

 • Sağlık

  merhaba bende bu hastalık la yedi senedir beraberim yaklaşık altı aydır tedavi görüyorum doktorum bir buçuk sene kadar süreceğini söylüyor tedaviyede çok güzel yanıt verdim ama kanser olama riski olduğu için çok korkuyorum ne yapmalıyım

 • Sağlık

  bana ışık tedavılerı hakıında bılgı verırmısınınz cok onemliii teşekkürler.

 • Sağlık

  merhabalar ben yaklasik 1 senedir vitiligo hastasiyim.ilk basta cok belirgin olmayan lekelerimi tatilde kullandigim bir bitkisel karisimla gecirdim fakat simdi tekrar cikmaya basladi o bolgelerde lekeler.tabi bunlarin hepsi alternatif tip.icten tedavi gerekiyor.fakat sigaradan kesinlikle uzak durulmasi lazim cunku cilde cok zarari var heleki vitiligolular icin sakin küstah sanmayin beni cok arastirdim :):)ben su anda almanyada yasiyorum ve burdada doktora gittigimde protopic denilen klasik bi ilac verdiler:)kucuk bir tup oda ise yaramadi simdi isin tedavisi dusunuyorum bende .ama benden size tavsiye fayis fiyatlara asla bitkisel ilaclar almayin maliyetleri ortada zaten.ben aldigimda ccok uygun fiyatlaraydi sömuruyolar insanlari.herkese acil sifalar dilerim

 • Sağlık

  merhabalar eren kardeş sana önerilen protopic kremini bende kullanmaya başladım ilac bazı insanlarda geçicidir geçici olanlar genellikle ırsi oluyor demekki seninki çok sinirlilik,gerginlikten olabilir;)bendeki ırsi

 • Sağlık

  ben 24 yıllık eğitimciyim ve 46 yaşındayım ben bu hastalığı 7 yıldır yaşıyorum. Doğru hastalığın ana sebebi stress. Araştırma hastanesine de gittim ama çözüm olmadı. Çözümü bir arkadaşım sayesinde buldum. onu 1 yıl sonra gördüğümde tamamen iyileşmişti. Çörek otu yağı kullanarak. Yağ soğuk pres yöntemi ile üretilmiş olacak. Rafine olmayacak. Sabah aç karnına (2 saat birşey yenmeyecek)Akşam yatarken. birer yemek kaşığı içilecek. görünen el ve yüze günde 2-3 kez krem gibi sürülecek. ilk 6 ay bir şey olmuyor. ikinci 6 ayda kapatmalar başlıyor ve cilt iyileşmeye başlıyor. 1.yılın sonunda tüm yüzünüz normale dönüyor. 1.5 yıl sonra da vücuttaki tüm vitiligo lekeleri yok oluyor. Şimdiden kullanacak olanlara acil şifalar. Ama aldığınız çörek otu yağına dikkat edin. aktardakiler genellikle rafine ya da hileli.

 • Sağlık

  merhaba arkadaşlar,
  inşallah her birinizdeki vitiligo rahatsızlığı kaybolur. ben bu rahatsızlığı bulalı 4 yıl oldu. doktora gittim merhem verdi. güneşten korunmam gerektiğini stresten uzak durmam gerektiğini belirtti.merhemin bir faydasını görmedim. 4 yıldan buyana herhangi birşey uygulamadım. ama yazın denize gittiğimde çok fazla korunmadığım için biraz arttı. bu nedenle ışın tedavisi uygulayıp işe yarayan arkadaşalarımız varsa lütfen birbirimize yardımcı olma adına paylaşırlarsa sevinirim. tşkler

 • Sağlık

  ben de 1.5 yıldır vitiligo hastasıyım yüzümde ve ellerimde cıktı doktorum bana protopic krem ve ışın tedavisi uyguladı şimdi yüzümde çok az kaldı sağ elimde biraz var tedav,m devam ediyor çok faydasını gördüm herkese acil şifalar

 • Sağlık

  merhaba bende vitiligo hastasıyım şu anda protopic diye bir kremi 3 aydır kullanıyorum pek bi değişme olmadı gibi protopic i uzun süreli kullanan arkadaslar gerçekten fayda görmüşler mi?? yardımcı olursanız sevinirim…

 • Sağlık

  merhaba bu protopic i kaç ay kullandınız dr banada werdi 2 aydır kullanıyorum bu zamana kadar pek bi değişme olmadı bende.. birde ışın tedavisinin bayağı faydası oluyor mu? yardımcı olursanız sevinirim..

 • Sağlık

  arkadaşlar ben hastalıkla tanışalı yaaklaşık 3 ay oldu bu zaman içerisinde 3 doktora gittim ilk 2 doktorun tedavisini bıraktım 3 üncü doktorun tedavisine devam ediyorum protopic krem+güneş kremi kullanıyorum yalnız elimin üzerindeki ilk çıkan beyaz nokta kaybolmaya başladı somraki çıkan lekelerde henüz bir gelişme yok düşünüyorum acaba ilk 2 doktorun vermiş olduğu krem ayrı ayrı kremlerden birisi mi etkili oldu diye düşünüyorum. biri dermovate,merhem)diğeri m.furo diye bir merhem)kafam karıştı bu kremleri hepsini birlikte kullanmayı düşünüyorum.herkese acil şifalar dilerim.

 • Sağlık

  arkadaşlar en etkili yöntem fototerapi onuda uygulayan 3 yer var istanbulda birincisi tem hospital ikincisi medicana bahçeli evler üçüncüsü fizikom leventte bu
  ancak bu tedavi biraz pahalı en düşük sadece yüzünüzde varsa 50tl birazda vucutta varsa 100 vucutta çoksa fiyat git gide artıyor…
  ben fazla dayanamadım aldığım aylık oraya gitti kremle tedaviye başladım Protopic kullanıyorum şuanda memnunum… sabah akşam sürmeniz gerekiyor sabah güneşi gören yerinizde varsa sürmeyin akşam sürersiniz…
  ayrıca elidel diye bir krem var onuda kullanmadım… bana doktorum protopic önermişti
  bu hastalıkta sitres yapmayın gececektir İNŞAALLAH
  Allah hepinize şifa versin…

 • Sağlık

  benım kardesım 13 yasında ve aynen bu hastalık var bunun ıcın derın bır bılgı edınmem gerek ve ıyı hastahaneden göz gecrlmesı gerek acıkcası genc kız oluyor ve cok üzülüyor kardesımı bu psikolojk enkazdan kurtarmak ıstıyorum bana yardım edın lutfen

 • Sağlık

  Ben 6 ay protopic kulandim, sadece elerimde ve yuzumde bir etki gosterdi. Birakdikdan sonra elerimde tekrar beyaz lekeler ortaya cikti. Ama tabi herkeze farklidir umarim sizler sifanizi bu kremde bulursunuz ;D

 • Sağlık

  Arkadaşlar hepinize cok gecmis olsun, bu rahatsizlik benim nisanlimdada var malesef, 6 yil oldu…
  Tedavi yöntemleriniz ise yaradimi bir bilgi verebilirseniz cok sevinirim… Nisanlim kafasina cok takiyor bu durumu ona yardim etmek istiyorum, lütfen sizde yardimci olursaniz cok sevinirim
  Simdiden Allah razi olsun, herkese acil sifalar diliyorum

 • Sağlık

  bir bucuk aydır protopicle yuzde mevcut olan vitiligonun ilerlmesini durdurdum.cok azda iyileşti.herzaman dualarımdasınız arkadaşlar.cok can yakıcı bir hastalık bu.şifayı sürekli araştırıyorum .bulduugumda herkes ile paylaşıcam.herkesde paylaşsın.

 • sefa bakırcı

  evet arkadaşlar bendede var bu vitiligo doktora gittim banada protopic krem ve ultralan oral 20 lansoprol 15 adlı hap verdi ve çörek otunu balla karıştırıp sabah akşam 2 şer tatlı kaşığı almamı tavsiye etti hemen hemen 1 aydır uyguluyorum eğer bi faydası olursa sizede önerebilirim gerçektende çörek otunun çok faydalı olduğu söyleniyor her hastalığa derman ve şifa veriyor inş geçmeye başlarsa sizlerle paylaşırım allah hepinizie acil şifalar versin gerçekten çok zor bir hastalık


 • bazıları özellikle tek bir bölgede olanlar çok inatçı oluyor ve geçmesi zorlaşıyor. benim sadece bir bölgede yüzümde var ve hiçbir ilaç fayda etmedi fototerapide kullandım faydasını gören çok hastaya tanık oldum fakat bana fayda etmedi. şimdi protopic adlı ilacı kullanıyorum sanki biraz faydasını görür gibiyim ona devam edeceğim ama tamamen geçireceğine inancım pek yok .


 • arkadaşlar ben havuç suyu içmeye başladım sabahları aç karnına 1 bardak içiyorum ve gözlemlediğim kadarıyla etkisini görüyorum özellikle ayaklarımdaki lekelerde tenim normal rengine dönmeye başladı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine denemeye başladım. Allah’a şükür faydasını görmeye başladım. vitiligo ile 5 yaşında tanıştım şuan 23 yaşındayım bu güne kadar bircok yöntem denedim ama havuç suyu en etkilisi oldu.hiçbir zararı yok sizde deneyin derim Allah hepimizin yardımcısı olsun…


 • Merbaha arkadaşlar bende vitiligo hastasıyım :( son 1.5 aydır protopic adli kremi kullanıyorum genetik yada sitrese bağlı olduğu soylenıyor bende 2 sidee yok sitresbelki vardır.4tane falan hastahaneye gittim aynı seyler soyleniyor.Kulağımın yanında var ama yayılmasını istemiyorum.Tavsiyesi olan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum ve önerdiğiniz doktarlar.Şimdiden teşekkürlerimi sonuyorum :)


 • merhabalar öncelikle bu hastalığın psikolojik olarak insanı bitirdiğini gün begün daha iyi anlıyorum.önce babamın teyzesi daha sonra amca oğlumda bu hastalık çıktı.şuan ikiside en ilerlemiş durumda.bendede 1 buçık aydır var.önce sağ yanağımın alt kısmında nohut büyüklüğünde mat bir beyazlık çıktı.hemen doktora gittim.doktor bana kesin bir teşhis koymadı.olabilirde olmayabilirde dedi.bana advanten ve protopic adında 2 krem verdi.ama faydasını pek görüyorum sayılmaz.sanki gittikçe yüzümde dağılıyo.ama çok tam beyaz değil.sizlerden ricam bu ışın tedavisi hakkında net bilgi istiyorum.bu ışın tedavisi kesin yanıt veriyor mu?herkese acil şifalar…

 • yıldız

  selam arkadaşlar,10 yıl oldu,vitiligoyla tanışalı,çok zor ve stres yaratan bir hastalık,bir çok tedavi yöntemi denedim,fakat hep yarıda bıraktım,ben korktukça o çoğald,3 ay önce gittiğim doktorum protopik,dermovat,emovat ve beta karoten verdi,hemen başladım,15 gün içinde göz etrafımda renklenme başladı,şu an yüzümde renklenme devam ediyor,fakat tenimden koyu,yama gibi,şimdi ellerimde noktalar halinde başladı,fakat vücudumda henüz bir şey yok,3 ay sonra gel demişti,tekrar gitmem gerekiyor,herkese mucize şifalar diliyorum.

 • Fatma Melikova

  salam men Azerbaycandan size yaziyorum. Benim kizinin 12 yasi var o da vitiliqodur.1 yil once vucudunun belirli yerlerinde varidi Iranda tedavi gordu faydasi olmadi simdi2 gundur yuzunde kucuk bir yer beyazlasmis lutfen bana Turkiyede hangi deri doktoruna getmeyimi soyleyin bir sey deyim ki onceleri kizimin benlerinin etrafi beyaslasirdi


 • selam arkdaşlar bendede 6 yıldır vitiliğo var bugüne kadar sayısız doktora gittim hep stres morel dediler ve aldığım krem lokal ilaçların faydasını görmedim ama bi kaç aydır ilerlemeye başladı ve şimdi gittigim doktorum ışın tedavisi verdi ve şuan aldıgım sonuç çok iyi lekelerim kapanmaya başladı geçti diyebilirim araştırın ve puva tedavisi veren bazı hastaneler var herkese çok geçmiş olsun…

 • Gokhandeger

  Merhaba arkadaşlar.Ben bu hastalığa 7 senedir ev sahipligi yapıoyorum.Söyleyeceğim şeyleri çok dikkatli dinleyin.Hastalıkla 1 kere savasmayı denedim o da 4 sene önce hastalıkta %70 kaybolma oldu.İLacın ismini vermek istemiyorum çünkü benim inancım bu hastalıgımı ilac yenmedi tamamen kafada biten olay. yapmamanız gereken şeyleri söylüyorum. sivas kangal balıklı göl ve diger türlü iğleştirme tarzı cok yanlıs. cünkü bu tür yerlerin hastalıga yardımı hiç bir sekilde yok.Göl balıklı göl mevzusu o söylenen yere ister istemez psikolojik olarak siz iyileşecek modu ile giriyorsunuz balıkların o bölgeye dokunması size psikolojik olarak iğleşiyor hissi veriyor.Yani açıkcası hersey kafada bitiryor sen kendini iğleşecek moduna sokabilirsen hastalıgı yenersin.kremlerde oyledir aslında yararı yoktur ister istemez psikolojik olarak iyileşecek moduna sokuyor sizi. ve tabiki hastalık bu hisse karsılık veriyor.7 yıldan sonra iğleşme olasılıgı yok diorlar bunun nedeni siz kafadan bu hastalıgı kendinizden bir parca olarak benimsemişsin 7 yıl bu benimsemeye yetiyor 7 yıldan once kafada aman yarın krem kullanırım iyileşir şunu yaparım iyileşir moduna giriyorsunuz ama hastalıgın coqaldıgını gorduqunuz zmaan tabi bu 7 yıl suruyor ister istemez hastalıkla yaşamak zorunda kalıyorsunuz. yani demek istediqim şey bu hastalıgın tıpta hiç bir çözümü yok bulunmadı zaten bulunsa bile tv’lerde şakır şakır gorursunuz. hastalıgın ilacı sizsiniz. haa ışın tedavisine gelelim ışın tedavisi erken yaşlandırmaya ve hücrelerin erken ölmesine neden oluyor bunu parantez içerisinde söyleyeyim

  Ben insanlık görevimi yapmak istiyorum yapmanız gereken şey ise :

  Her ne olursa olsun küsmeyin haa bana baktı haa ben diqer insanlardan farklıyım doktorun verdiqi ilac bir işe yaramıyor ha olmadı vs vs. çıkmaza sokmayın kendinizi tedavisi kafada. doktorun verdiqi ilacı sürerken hissederek sürün sürmek icin deil ufakta olsa umut olsun icinizde eger hic umut yoksa gercek anlamda bu hastalıgı yenemezsiniz.. ben eglence müdürüyüm havuz basında ustsuz dolasmam gerekiyor ellerimde qozumun bir kenarında ve gogus uclarımda var ben esmöerlestiqim zaman gogus uclarım pembelesiyor. buda insanlara dalqa odagı oluyor gurur duyuyorum bende guluyorum benimle dalqa qectiqi zaman bende ustune bir espiri patlatıyorum.. ve inanın hastalık 7 senede hala aynı noktada cok ufak bir buyume oldu oda gunesten normaldir ama hiç küsmedim hic kacmadım insanlardan hic farklı qormedim kendimi gurur duyuyorum cunku bir farkım var ben onu gormesemde ;) benimle kontaga girin ben bu hastalıgı sizi mutlu ederek yenmenize yardımcı olabilirim nede olsa eglence müdürüyüm :))

  Saygılar : Gokhan Deger


 • ben 20senedir bu hastalıkla ugrsyorum ve artk genç kız oldum ve ortam icne ckmak istmyorm herkez bna bakıyomus gibi hissedyorum sifa gorn arkaslarmz varsa lütfen yardmcı ollam

 • fatma öner

  slm bende bu hastalik 10,senedir var tedavi oluyorum baya faydasinida gördüm isik tedavisi ama cok zor geciyor bilidigi gibi vitiligo son 4,senedir cilt doktoruna gidiyorum

 • gönülgülü

  vitirigo var bendede çocukluktan beri.doktor sıkıntı etme dedi ve -elidel- adlı krem yazdı bugün.daha önce başka krem kullanırdım fayda etmez diye kullanmadım 60 milyonlukmuş internetde okudum faydasını görünce tam kullanacakken doktor cilt kremimi değiştirdi.sadece öncesi kremi iki hafda kullandım.bu kreminde varmış adnı yazdım google da galiba.birde bir kız kehf süresi alaten bölümünü yada sürenin hepsinide olabilir bir suya içmiş vitirigodan eser kalmamış birde sabahları şıfa niyetine deyip 6 incir yemişde ikinide yapmış duyduklarını işte.

 • gönülgülü

  kehf süresi bir suya okunup içilecek o kısmı yazmamışım okunacak kesmi yazdım.hastalık insanı apdallaştırıyor.neler yapmadımki haslalığım gitsin diye vitirigo anlatayım ama çocukken bir yerden mısır yağı sürecesin dediler onu yapdım mısırı pişiripde biraz onlan uğraştım ve sonra kumar odunumu ne varmış onun yağı iyi gelirmiş ve gidip odun kesip ormandan ağaçın köklerinden yay arayıp hastalıklı yere sürmeye çalışıyorum sonra ardıç katranı iyi geliyor dediler hergün ardınç kantranı sürdüm ve sonrada ardınç katranını suya döküp bir damla hergün içeceksin dediler onuda yapdım.bir çok ilaç yapdırdım bitkisel yerlerde bala her türlü bitki katılıp olsun acı acı şeyleri içdim.kimileride satır iyi geliyor dedi.herşey diyorlar valla.6 kere şınav çekip hastalığın gidecek deseler bir hastaya caresiz olduğu için onuda yapar.siz yine doktorun dediğini yapın birde dualara inanın Allaha.hastalığı

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
 • Kanal D Doktorum Programı
 • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

 • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
 • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

 • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
 • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor