VÜCUDU HASTALIKLARDAN KORUYAN GIDALAR

Eğer yorgunlukla mücadele ediyor, hastalıklardan kurtulmayı düşünüyor ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yollar arıyorsanız hayatınızda birtakım değişiklikler yapmanız önerir. Belirtilerin yönetimi ve önlenmesi, sık sık ve önemli ölçüde yediğiniz besinlere bağlıdır. Bu besinlerden bazıları aşağıdadır;

 1- SU YOSUNU: IYOT ALIMINIZI ARTIRIR

Sponsorlu Bağlantılar

Düşük tiroid düzeyi tembellik, kilo artışı ve huysuzluğa neden olabilir. İyot boyunda bulunan kelebek şeklindeki troid bezinin hormon üretmesi için gereklidir.

Su yosunu yada deniz lahanası kalsiyum, magnezyum, potasyum ve iyot açısından önemli bir kaynaktır. Fakat iyotun aşırı tüketiminin sorun oluşturabileceğini unutmayın. Enerji düzeyleri ve beyin işleyişini yükseltmek için ılımlı bir miktarda iyot tüketmeye özen gösterin.

Diğer güçlü yeşillikler arasında lahana, Çin lahanası, ıspanak, maydanoz, yeşil fasulye ve yonca bulunmaktadır.

2- ZENCEFİL: BULANTIYI AZALTIR

Pişirmede kullanılan zencefilin baharat halini genellikle herkes bilir. Mutfağın tat verici özelliğinin dışında zencefil sindirime yardımcı olur ve artrit tedavisinde mide bulantısının dindirilmesinde etkilidir. Zencefil bilimsel olarak ispatlanan hali ile yaygın olarak postoperatif bulantı ve kusma için kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Zencefil günümüzde kök (çayı demlenebilir), kapsül ve yağlar şeklinde bulunabilmektedir.

3- MANTAR: GÜÇ VERİR

Mantarlar sağlıklı bir yaşam için mükemmel bir seçenektir.  Mantar içerdiği lentinan bileşikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser ile mücadelede etkili rol oynar. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, “lentinan” ile yapılan klinik deneylerde mantarın tekrarlayan mide ve kolorektal kanser hastalarının ömrünü uzattığı belirlenmiştir.

4- YAĞLAR: İYİ & KÖTÜ

Kalori sayma genellikle diyetinizdeki yağın şiddetli bir şekilde azalmasına yol açar. Ancak beynin düzgün çalışması için de yağ gereklidir. Yağın tamamen diyetinizden çıkarılması depresyona yol açabilir.

Sağlıklı yağlar – tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar – kalp hastalığı riskini azaltır. Balık, avokado, zeytin yağı, fındık, badem ve cevizde bulunan sağlıklı yağları hayatınıza dahil edin.

5- PANCAR: ENERJİ VERİR

Karbonhidratlar size enerji verir. Ancak, günümüzün hızlı tempolu dünyasında, çoğumuz sık sık diğer besin öğelerini sağlamayan işlenmiş karbonhidratları tüketmek zorunda kalıyoruz. Pancar karbonhidrat, kalsiyum, demir ve vitamin A ve C ile dolu doğal bir enerji kaynağıdır.

Pancarı suçluluk duygusu hissetmeden bir öğle sonrası rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca, Nahrung dergisinde yayınlanan çalışmaya göre pancar, kanser ile mücadeleye yardımcı ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucu olduğu ortaya çıkarılmıştır.

6- PROBİYOTİKLER: HASTALIKLAR İLE MÜCADELE

Probiyotikler, vücudunuzu hastalıklara karşı korumak için ihtiyacı olan canlı mikroorganizmalardır (dost bakteriler). Bu dost bakteriler yoğurt, kefir ve soya içecekleri gibi gıdalarda bulunabilir. Probiyotikler takviye şeklinde de elde edilebilir.

Devam eden çalışmalara göre irritabl barsak sendromu, deri enfeksiyonları ve bazı kanserler gibi hastalıkların tedavisinde probiyotiklerin potansiyelini keşfetmeye devam ediyor. Complementary and Alternative Medicine Merkezi’nden sunulan bir rapora göre ise probiyotiklerin, ishal tedavisi ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede kullanılmasını desteklemektedir.

7- KALSİYUM: KIRIK KEMİKLERİ İYİLEŞTİRİR

Hapların yerine kalsiyum yönünden zengin gıdalar yemek, kırılmış kemikler için mükemmel bir seçenektir. Unutmadan!!! Yeterli oranda kalsiyum alsanız dahi kalsiyum sizde işe yaramayabilir. Bunun nedeni yeterli emilimin olmamasıdır. Yeterli kalsiyum absorbe edilebilmesi için ise D vitamini alımına dikkat edilmelidir.

Süt ve süt ürünleri, Lahana, yeşil sebzeler, fındık ve fasulye kalsiyum zengini besinlerdir. D vitamini ise yumurta, süt ve yağlı balıkta (örneğin sardalye ve somon gibi) yeterli düzeyde bulunmaktadır.

8- PAZI: ÇOK CÖMERT

Pancar ile ilişkili olan bu sebze vitamin C, E ve K, hem de lif, çinko ve kalsiyumun mükemmel bir kaynağıdır. Günümüzün şartlarında çoğu kimse bu sebzenin varlığından dahi bihaberdir. Acı ve tuzlu karışımı bir tadı bulunmaktadır.

Bu şifalı ot kemik sağlığı, hastalıklardaki stres ile mücadele ve anti enflamatuar özellikleri sayesinde kişi sağlıklı bir hayat imkanı sunar. İster salatasını yaparak, isterse de suda haşlayıp dolmasını yaparak istifade edebilirsiniz. Yalnız, alırken kart yada bayat olmamasına özen gösteriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hibiskus Çayı
Mutfağınızdaki İyi Tatlandırıcı Şekerler
Ekinezya ve Ekinezya Çayı
Kiraz Sapı
KADINLARIN ORTAK DERDİ: SELÜLİTTEN NASIL KURTULABİLİRİM?
AFRODİZYAK BESİNLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.