VÜCUDUNUZU DETOKSİFİYE ETMENİN 10 YOLU

Durgunluk veya uyum sağlayamama gibi sorunlarınız mı var? Cildinizde alışmadığınız sivilceler ve problemler, ağrılar yada hazımsızlık sorunları mı yaşıyorsunuz? Kilo ile ilgili problemleriniz mi var? Bu sorulara cevabınız “evet” ise bedeninizin toksik maddeler ile dolu olduğunu ve detoks zamanının geldiğini söyleyebiliriz.

Ayurveda ve Çin tıp sistemleri de dahil olmak üzere dünyada bir çok kültür tarafından uygulanan detoksifikasyon, vücudun dinlenme, temizlik ve beslenmesini sağlamaktadır. Toksinlerin engellenmesi ve uzaklaştırılması, daha sonra sağlıklı bir diyet ile beslenmesi olarak da ifade edilebilen detoksifikasyon, vücudu hastalıklara karşı korur ve optimum sağlığın sürüdürülmesini korumak için yenilenme yeteneğini artırır.

Sponsorlu Bağlantılar

DETOKSİFİKASYON NASIL ETKİ EDER?

Temelde, detoksifikasyon kanın temizlenmesi demektir. Bu işlem toksinlerin ortadan kaldırıldığı organ olan karaciğerde yapılır. Karaciğere gelen kan zararlı maddelerden temizlenir, ayrıca böbrekler, bağırsaklar, akciğerler, lenf ve deri yoluyla da tamamen uzaklaştırılır. Ancak bu sistem düzgün yürütülmediğinde yada yeterli filtreleme olmadığında vücudun her hücresi olumsuz yönde etkilenmektedir.

Kısacası, detoksta vücudun temel yapıtaşı olan hücrelerin ihtiyaçları giderilir. Bir detoks programı ile vücudun doğal temizlik sürecine yardımcı olabilirsiniz:

Sponsorlu Bağlantılar

1. Oruç aracılığıyla organları dinlendirmek;

2. Vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için karaciğeri uyarmak;

3. Bağırsaklar, böbrekler ve deri yoluyla ortadan kaldırılmasını teşvik etmek;

4. Kan dolaşımını iyileştirmek;  ve

5. Vücudun tekrardan sağlıklı gıdalar ile donatmak iyi bir detoks sağlayacaktır.

DETOKS GEREKLİ Mİ? NASIL ANLAŞILIR?

Aslında her insanın en az  yılda bir kez detoksa ihtiyacı vardır. Ancak emziren anneler, çocuklar ve kronik dejeneratif hastalıklar, kanser ya da tüberküloz hastaları için bu süreç uygulanmayabilir yada dikkatli olunmalıdır.  Eğer detoksun sizin için doğru olup olmadığı konusunda sorularınız varsa, doktorunuzla temasa geçiniz. Genellikle aşağıdaki durumlar detoksa ihtiyacınızın olduğunun bir göstergesidir;

  • Açıklanamayan yorgunluk
  • Tahriş olan cilt
  • Alerjiler
  • Düşük dereceli enfeksiyonlar
  • Göz şişmesi ya da gözlerinin altında torbalar
  • Şişkinlik
  • Menstrüel sorunları
  • Zihinsel karışıklık

DETOKSA NASIL BAŞLANMALIDIR?

İlk olarak, vücudun toksin yükü hafifletilmelidir. Alkol, kahve, sigara, rafine şeker ve doymuş yağ gibi vücutta toksin gibi davrananların tümü bırakılmalıdır. Çünkü bu maddeler iyileşme sürecine engel olmaktadır. Ayrıca, kimyasal bazlı ev temizlik ve kişisel sağlık bakım ürünleri ( temizleyiciler, şampuanlar, deodorantlar ve diş macunları) yerine doğal alternatifler kullanımı tercih edilmelidir.

Diğer yandan sağlığın al aşağı edilmesini sağlayan diğer faktör de strestir. Stres, vücudumuzdan stres hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar daha büyük miktarlarda toksik madde üretilmesini ve karaciğerde detoksifikasyon enzimlerinin yavaşlatılmasını sağlamaktadır. Yoga, Çigong ve meditasyon sosyal yaşamın beraberinde getirdiği stresin iyileştirimesinde basit ve etkili bir yoldur.

HANGİ DETOKS PROGRAMI SİZİN İÇİN UYGUN?

Kişiye göre uygulanabilecek birçok detoks programı ve detoks tarifi bulunmaktadır. Genellikle 7 günlük bir program vücudunuzdaki kandan toksik maddelerin uzaklaştırılması için size yeterli zamanı sağlayacaktır.  Sindirim sisteminin dinlendirilmesine izin vermek için dikkatle planlanmış beş günlük detoks diyetinin ardından 2 günlük sıvı üzerine yapılacak oruç önemli bir detoks önerisidir. Aşağıda sıklıkla önerilen beş favori detoks diyeti takdim edilmektedir;

1. Basit Meyve ve Sebze Detoks

2. Yoğun kıvamlı ve meyveli içecekler ile temizleme

3. Meyve suyu ile temizleme

4. Şeker detoksu

5. Hipoalerjen detoks

VÜCUDUN DETOKSUNA YARDIMCI OLMAK İÇİN EN İYİ 10 YOL

Bir detoks programından sonra, aşağıdaki diyet, takviyeler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile günlük olarak vücudunuzu temizleyebilirsiniz:

1. Kahverengi pirinç ve organik yetiştirilen taze meyve ve sebze dahil olmak üzere bol miktarda lifli gıda tüketin. Pancar, turp, enginar, lahana, brokoli, spirulina ve yosun detoksifiye gıdalar için mükemmel bir seçimdir.

2. Karahindiba kökü, dulavratotu, yeşil çay ve süt devedikeni gibi sağlığınız için şifalı bitkiler seçerek karaciğeri koruyabilir ve temizleyebilirsiniz.

3. Vücudun glutatyon üretmesine yardımcı olan C vitamini alarak toksinleri uzaklaştırın.

4. Günde en az iki litre için.

5. Derin nefes alarak vücudunuzda daha fazla oksijenin dolaşmasına olanak sağlayın.

6. stresten uzak durun.

7. Beş dakika için sırt bölgesine çok sıcak bir duş alarak hidroterapi uygulayın. Ardından 30 saniye boyunca soğuk su ile yıkayın. Bunu üç kez yapın ve daha sonra 30 dakika boyunca yatakta kalın.

8. Saunaya gidin. Sauna terleme yolu ile önemli miktarda toksinin uzaklaştırılmasını sağlar.

9. Cildinizdeki gözeneklerden toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlamak için kuru fırça veya detoks ayak spa/ayak banyoları yapmayı deneyin. Özel fırçaları doğal ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz.

10. Detoks için en önemli yollardan bir diğeri ise egzersizdir. Yoga yada zıplama (ip atlama) en iyi egzersizler arasında yer alır. Ayrıca egzersiz kapsamında diğer hoşunuza giden egzersizleri de yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hileli sucuk ve peynir markaları
Hangi Hastalığa Hangi Yiyecek
Göbek Yağını Azaltmak İçin Tuzu Azaltın
Kilo Verdiren Amino Asitler
Muz Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?
Diyette Meyve Tüketimi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.