VÜCUT ISISININ DÜŞMESİ İLK YARDIMVücut Isısının Düşmesi İlk Yardım

Özellikle rüzgarın çok estiği soğuk havalara maruz kalındığında, yüksek nemli yerlerde ya da uzun süre serin, nemli ortamda bulunulduğunda vücudumuzdaki kontrol mekanizmaları vücut ısısını normal değerlerde tutmakta yetersiz kalabilir. Vücut ısısının 35 ° C den daha aşağı inmesi “hipotermi” olarak adlandırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sudan çıktıktan sonra ıslak elbiseleri çıkarmamak ya da havanın soğuk olduğu zamanlarda yeterince kalın giyinmeden dışarı çıkmak hipotermi riskini arttırır.

Vücudunuzda hipotermi gerçekleştiğini gösteren başlıca belirtiler şunlardır:

 • Titreme
 • Düzgün konuşamama
 • Anormal şekilde yavaş solunum
 • Soğuk ve soluk cilt
 • Vücutta koordinasyon kaybı
 • Yorgunluk, uyuşukluk veya dış uyarıcılara karşı kayıtsızlık
 • Zihinsel karışıklık veya hafıza kaybı
 • Cildin parlak kırmızı görünmesi ve soğuk olması (bebeklerde)

Hipotermi belirtileri genellikle yavaş gelişir. Hipotermiye maruz kalan kişilerde genellikle zihinsel işlevler ve bedensel yetenekler kademeli olarak kayba uğradığı için hasta tıbbi tedaviye ihtiyacı olduğunun bile farkında olmayabilir.

Yaşlılar, bebekler, küçük çocuklar, zayıf insanlar ve vücudu hipotermiye meyilli olanlar risk altında sayılır. Hipotermi açısından yüksek risk taşıyan diğer insanlar ise; akıl hastalığı olanlar, Alzheimer hastalığı olanlar, sarhoş insanlar, evsizler ve soğuk havalarda araçları bozulup dışarıda kalmak zorunda olan insanlardır.  Kişileri hipotermiye daha yatkın hale getiren durumlar ise yetersiz beslenme, kardiyovasküler hastalıklar ve tiroid sorunlarıdır (hipotiroidizm) vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hipotermi olan bireyler için aşağıdaki müdahalelerde bulunulması önerilir:

 • 112 acil servisi çağırınız. Yardım gelmesi için beklerken, kişinin nefes alış verişini kontrol ediniz. Solunum durduğunda ya da tehlikeli şekilde yavaşladığında eğer biliyorsanız derhal kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) na başlanır.
 • Kişiyi soğuk ortamdan uzaklaştırınız. Eğer şartlardan dolayı kapalı bir yere alma şansınız yoksa en azından başını ve vücudunu bir şeylerle örterek rüzgar almasını önleyiniz.Hipotermi İlk Yardım
 • Islak giysilerini çıkarınız. Islak giysileri kuru ve daha iyi ısıtan giysilerle değiştiriniz.
 • Doğrudan ısı uygulamayınız. Sıcak su, ısıtma pedi veya bir ısıtma lambası ile doğrudan kişiyi ısıtmaya çalışmayınız. Bunun yerine vücudunun merkezine yani baş, boyun, göğüs ve kasık gibi kısımlarına sıcak kompres uygulayınız. Kollar ve bacakları ısıtmaya çalışmayın. Bu bölgelere ısı uygulanması kalp, akciğer ve beyne giden kanın soğumasına neden olarak ölümcül sonuçlar bile ortaya çıkarabilir.
 • Kişiye alkollü içecek vermeyiniz. Kusmadığı sürece sıcak alkolsüz içecekler verilebilir.
 • Vücuduna masaj yapmayınız ve ovmayınız. Hipotermi olan insanları ciltleri donmuş olabileceğinden dolayı hafifçe ve hareket ettirmek gerekir. Dikkatsiz şekilde hareket ettirme donmuş dokularda ciddi hasarlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göze Kimyasal Sıçraması İlk Yardım
Kan Merkezleri
İSHALE NE İYİ GELİR?
Şeker Yaraları Nasıl İyileştirir?
Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer
Kulakta Yabancı Cisim
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.