Hangi egzersiz, hangi beslenme tarzıyla, hangi vücut şekline uyuyor? Cevabı ayrıntılarda! Spor yapıyor, sağlıklı besleniyor ama bir türlü sonuçlarını göremiyorsunuz. Hatta beliniz daha da kalınlaşıyor, bacaklarınız olması gerekenden daha da fazla inceliyor. Bütün bunların nedeni kendi beden tipinize göre diyeti ve egzersizi uygulamamaktan kaynaklanıyor.

Birçok kadın dört vücut şekli kategorisinden birine dahildir. Bu kategoriler armut, elma, kereviz ve kum saati olarak adlandırılır. Her vücut farklıdır ve egzersiz de vücut orantısı açısından büyük öneme sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

“Vücut şeklinizin yüzde 40’ı genetik mirastır” diyen ünlü Beslenme Uzmanı Vicki Edgson, bu mirası nasıl kullandığınız önemli diyor. Edgson’ın ünlü Fitness uzmanı Caroline Sandry ile birlikte hazırladığı ve geçtiğimiz günlerde ELLE dergisinde yayımlanan programlar şöyle:

Armut grubunda mısınız?

Kilo kalçada ve basende toplanmıştır. Dar bir bel ve karın bölgeniz vardır. Omuzlar kalçalara oranla daha dardır.

Egzersiz planı
Egzersiz planı: Çok fazla bisiklete binmekten ve spining yapmaktan kaçınmalı. Bu sporlar vücudun alt kısımlarında kas yapar. Koşmak en uygun egzersiz. Basit pilates hareketleri özellikle yan yatılarak yapılan bacak egzersizleri, bacak kaslarını uzatır ve esnetir. Omuzları açmak için ise yoga hareketleri yapabilirsiz. Şınav çekerek ya da ağırlık kaldırarak kol kaslarınızı güçlendirebilirsiz. Sık mola vererek egzersiz yapmak daha etkili olacaktır. Temponuz bir artsın bir düşsün. Mesela koşu bandındaki antremanınızı bir süre hızlı koşu, bir süre yürüyüş şeklinde tempolarla gerçekleştirin. Birbirini takip eden yavaşlayıp hızlanan süreçler daha etkili yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme planı
İdeal diyet omega’sı yüksek yağları kapsar. Bol bol uskumru, somon tüketebilirsiniz. Tam yağlı peynir yerine az yağlı tercih edin. Hazır salata sosu yerine sirke, limon ve zeytinyağı kullanın. Tuzlu fıstık fındık yemeyin. Kafeinden uzak durun. Doğrudan basen-kalça bölgesinde yağ toplar. Yeşil çay için.

Kereviz grubunda mısınız?

Omuzlarınız, beliniz ve kalçanız birbirine yakın ölçülerdedir ve göğüsleriniz küçüktür. Çok kilolu görüntüleri yoktur ama orantısız bir şekle sahiptirler.

Egzersiz planı
Bu grup için amaç, vücuda biraz kıvrım kazandırmak ve dengeli bir orantı ortaya çıkarmak. Kardiyo egzersizlerinden ziyade, kollarda, kalça ve vücudun alt bölümlerinde kas yapmaya odaklanmak gerekir. Bunun için ağırlık çalışmak, çömelme hareketleri ve bol tekrarlı setler işe yarar. Ağırlıkları omuz hizasında kaldırın ve yukarı doğru yükselirken bunları da başınızdan yukarı doğru itin. Bu hareket hem alt hem de üst bedeninizi çalıştırır. Çapraz bacak egzersizini içeren pilates hareketleri de bel için etkilidir.

Beslenme planı
Bu grubun metabolizması hızlı çalışır. Abur cubur yemek kilo aldırmaz ama cilt kalitesine zarar verir. Fındık ve çekirdekli besinler omega 3 ve 6’lar açısından iyidir. Soya, fasülye, rezene ve hindiba beslenme programına dahil edilmeli. Sık yemek yemeliler.

Elma grubunda mısınız?

Kilolarınız, ağırlıklı olarak vücudunuzun orta bölümündedir ve vücudunuzun alt kısmı küçük veya dardır. Genellikle aşırı yeme ve yeteri kadar egzersiz yapmamanın bir sonucudur. Bu gruptakilerdeki yağ, iç organların terafında toplanmış olduğu için diğer gruplardakilerden daha tehlikelidir.

Egzersiz planı

Yağı yakmanın püf noktası, çok miktarda kardiyovasküler hareket yapmaktır. Yüzme ve bisiklet yerinde seçim olur. Bir seferde toplam 1 saat yerine, günde 30’ar dakikalık iki bölüm hedefleyin. Birinci bölümde 15 dakika bisiklet veya yüzmeyle başlayın. Bunu zorlu hareketlerden oluşan bir dizi egzersiz takip edebilir. Egzersizlerinizde gelişme kaydettikçe kardiyo çalışmanızı artırın ve yokuş yukarı veya engebe ekleyerek zorluk derecesini de yükseltin. Geniş kas gruplarını çalıştıran egzersizlere konsantre olun. Kalça ve üst bacak kaslarını yürüyüş ve gezersiz topu kaldırarak çalıştırın. Ayaklarınızı topun üstünde dinlendirin ve sonra vücudunuzun alt kısmını sıkın, vücudunuz düz durana kadar kalçanızı yerden havaya kadırın. Vücudunuzun orta bölümündeki kasları zorlamak için hareketleri egzersiz topunun üstünde yapabilir ve bu sayede ana kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Beslenme planı
Karbonhidratlı kahvaltı gevreklerinin yerine, müsli, yulaf veya kepekli ekmele yapılmış tost ve yumurta yiyebilirsiniz. Çikolata ve gofretlerin yerini de zeytin ve fındık almalıdır. Elma grubundakiler bütün gruplardan daha fazla alkol tüketimine dikkat etmeleri çok önemlidir. Alkol, kişiyi daha da şişmiş gösterir ve kalın bel bölgesini vurgular. İllla da içecekseniz kırmızı şarap tercih edin.

Kum saati grubunda mısınız?

Omuz ve kalça birbirine yakın genişliklerdedir ve ince bir beliniz vardır. Kum saati grubuna fit bir biçimde dahil olmak, aslında en tercih edilendir, ama bu grupta olup da denetimden uzak bulunanlar da vücutlarını çok kısa sürede biçimsiz hale sokabilirler. Avantajı orantılı olarak kilo verebilmeleridir.

Egzersiz planı
Sert bir program uygulamanız ve çabuk sonuç almanız mümkün. Bokstan dansa birçok spor bu grup için uygundur. Sırt kaslarına odaklanmaları ve örneğin 1 metrelik elastik sırt bantlarıyla çalışmaları önerilir. Bu esneme bantıyla bütün kas grupları çalıştırılabilir. Sırt kaslarını güçlendirmenin bir başka faydası da, büyük göğüslere karşı denge oluşturup destek sağlamaktır, zira kum saati grubunda iri göğüslülere çok rastlanır. Ağırlık kaldırmak veya dış kol kaslarını çalıştıracak press-up egzersizleri işe yarar.

Beslenme planı
Hemen hemen her yediğinize dikkat etmelisiniz. Doymuş yağ tüketmekten uzak durmalısınız. Akdeniz diyeti sizin için son derece uygundur. Bol domates, biber, zeytin, kabak, yağsız tavuk eti ve balık yiyebilirsiniz. şeker tüketimini kesmeli ve akşam saat beşten sonra karbonhidrat almamalısınız. Diyet yapılacaksa da uzun süreli diyetleri tercih edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ti-Ji zayıflama bandı
Ramazanda nasıl zayıflarım
Yaza ince girmek
diyetsiz kilo vermek
Capsiplex yorumları
Kolay kilo verme yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.