YABAN MERSİNİNİN FAYDALARI
Yaban mersininin dış görünüşü üzüme benzer. Üzüm familyasından gelmekte olan yaban mersini, bir çeşit şifalı bitkidir ve bir çok hastalığa çare olmaktadır. Genelde yaban mersininin zararı yoktur fakat, bazı durumlarda kullanılması sakıncalıdır. Küçük çocuklarda ve hamilelerde doktor tarafından önerilmedikçe kullanmak, hasarlara neden olabilir, bu yüzden doktorunuza danışmalısınız. Yaban mersini, Avrupa, Kuzey Amerika ve Batı Asya’da kayalık dağlardan gelen bir çeşit şifalı bitkidir.  Çay üzümlerine benzemesiyle tanınsa da, kızılcık meyve ailesi ile de yakından ilgilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaban mersinin faydaları saymakla bitmez. İkinci Dünya Savaşı’na kadar yaban mersininin faydaları araştırılmış ve hangi hastalıklara yarar sağladığı öğrenilmiştir. Bilinen faydalarının arasında, idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşları başta gelir. Yaban mersini çok güçlü bir antioksidandır ve bu sayede, gözlerdeki hücreleri toksinlerden koruyabilir. En büyük faydası, gözleredir. Görme bozukluklarının tedavilerinde, gece görüşünün zayıf olması durumunda ve katarakt problemlerinde tedavi sağlar.

Yaban mersininin kansere karşı koruyucu özelliği de vardır. Kansere karşı vücutta mücadele eden enzimleri harekete geçirir ve özellikle karaciğer kanserindeki tümörlerin durdurabilmesini sağlar. Bunlar, Amerika’da yapılan bir araştırmada kanıtlanmıştır.

Yaban mersini, zekayı ve hafızayı da güçlendirdiği için, henüz başlamamış olan alzheimer hastalığından önce tüketilmelidir. Böylece alzheimer hastalığı da önlenmiş olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üniversitede yapılan araştırmanın sonucunda, yaban mersininin suyu, şeker hastalığının ilerleyişini durdurmuştur. Fareler üzerinde yapılıp kanıtlanmış bu araştırma sayesinde, günümüzde şeker hastalığı tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Yaban mersini aynı zamanda depresyon gibi ruhsal çöküntülere iyi gelmektedir. Sakinleştirici özelliği sayesinde, kişiyi yüklü duygu ve durum modundan çıkarır, rahatlatır.

Yaban mersini nasıl kullanılır?
Yaban mersini, su, çay, şurup ya da kapsül olarak kullanılabilir. En popüler kullanım şekli, çaydır.  Su kaynadıktan sonra üzerine yaban mersini dökülür ve 5 dakika demlemeye bırakılır. Daha sonra süzülerek servis yapılır. Yaban mersininin vücuda herhangi bir zararı bulunmamıştır ancak, hamile bayanlar ve küçük çocuklar, kullanmadan önce doktora danışmalı, gerekli doz ayarlamasını yaptırmalıdır.

Yaban mersininin faydaları bu şekildedir. Kimyasal maddeler kullanmadan, hastalıklarınıza bitkisel çözümler üretebilirsiniz. Kullanmadan önce faydalarını iyice araştırmalı, farklı durumlar için doktora danışmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    rüzgar

    benim gözlerim de tavukkarası var hangi doktora gidiysem hiçbir tedavisi olmadını söyledi lütfen yardımcı olursanız sevinirim teşkurler şimdiden

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Bulantısında Bitkisel Tedavi
Fındık
Bayır Turpu Neye İyi Gelir
SARISABIR OTU NEDİR?
Islatılmış Bademin Faydaları
Zencefilin Zararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.