Yaban Mersini
Tat olarak keskin ve hafif bir tadı olan yaban mersini kalorisi çok düşük olmasına rağmen besleyici bir besin yıldızı olarak karşımıza çıkıyor. Yaban mersini, kızılcık, açelya ve dağ defnesi gibi içerisinde rododendron maddesi içeren sağlık ailesinin içerisinde çalı meyvesi olarak yetiştirilmektedir. Boyutları küçük bir bezelye büyüklüğü kadar küçük yada bir portakal kadar büyük olabilir. Mor, siyah kestane rengindedirler ve üzerlerinde beyaz, gri çiçekleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaban Mersini’nin Tarihi
Yaban mersini daha evvelden uzun süredir bilinen bir meyve türüdür ve 1800lü yıllara kadar uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. Fakat asıl yaban mersini adını ikinci dünya savaşı esnasında uçak kullanan pilotların görüş yeteneklerini daha yukarılara çektiği zaman fark edilmiştir. Savaştan sonra 1950li yıllarda bilim adamları yaban mersini hakkında çeşitli testler ve laboratuar çalışmaları gerçekleştirmişlerdir. Tüm gerçekleşen bu deneylerin ve testlerin ardından yaban mersini günümüz sağlık literatüründe kendisini destekleyici meyveler arasında iyi bir yer edinmiştir. Yaban Mersini’nin adı Osmanlı İmparatorluğu’nun arşivlerinde bulunan kitaplarda da geçmektedir fakat burada sağlık yönünden değil ticari anlamda kaynak sağladığından bahsedilmiştir.

Yaban Mersini’nin Faydaları
Avrupa ülkelerinde doktorlar idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diyare gibi bazı rahatsızlıklarda destekleyici tedaviler arasında yaban mersinini uzun bir süredir kullanmaktadırlar. Yaban mersininin antioksidan içerdiği bilinmektedir ve gözler başta olmak üzere vücudun her tarafında bulunan hücreleri çeşitli toksinlerden korumada da kullanılabilir. Yaban Mersini daha önceden de söylediğimiz gibi günümüz tıbbında katarakt problemi başta olmak üzere geceleri daha zayıf görme hastalığı bulunan tüm göz rahatsızlıklarında hızla artan bir şekilde kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaban Mersini reçeli yedikten sonra gece görüşlerinde bir düzelme olduğunu söyleyen savaş pilotlarının iddiaları bilim adamları tarafından incelendiğinde yaban mersininin içerisinde antosiyanosit ve tanen maddelerinin bulunduğu keşfedilmiştir. Bu maddeler tüm vücut içerisinde kan dolaşımını düzen içerisine aldığı gibi kan akışını da belli bir ritme sokar, bu durumda da gözler kendini daha sağlıklı bir şekilde korur. Yaban mersini vücutta oluşan varis ve hemoroitleri geçirmek içinde yararlıdır. Bunun yanı sıra boğaz ağrısı ve ağız içerisinde oluşan iltihapları geçirmede de faydalı olduğu görülmüştür.

Vücut içerisinde bulunan enzimleri aktif hale getirerek kanseri önlemede etkili olduğu ve karaciğer içerisinde yayılan kanser tümörlerinin gelişimini engellediği Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bazı deneylerle resmi olarak kanıtlanmıştır.

Unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığının gerçekleşmesini engellediğine yönelik çeşitli bulgularda ortaya çıkmıştır. Kişi bu hastalığa yakalanmadan önce yaban mersini tükettiğinde Alzheimer hastalığının etkisinin minumum seviyede görüleceği tespit edilmiştir.

Yaban Mersini İçin Yapılan Araştırmalar
Fransa’daki Montreal Yüksek Okulu’nda gerçekleştirilen bir deneyin verilerine göre yaban mersini suyunun fareler üzerinde şeker hastalığının vücut içerisinde yayılmasını durdurduğu görülmüştür. Yaban mersininin içerdiği sıvı, yapraklarından alınan bir bakteriyle birlikte etkileşime sokulmuş ve sayede ortaya etkili bir antioksidan madde çıkmıştır. Bu madde şeker hastalığı bulunan farelere enjekte edildiğinde farelerin kan şekeri seviyelerinde ciddi şekilde normale dönüş sinyalleri görülmüştür.

Amerika’daki Cincinnati Yüksek Okulu’nda gerçekleştirilen bir deneyde ise yaban mersininin içerisinde bulunan sıvının öğrenme kapasitesi ve sözel hafıza türünde ciddi gelişmeler sağladığı görülmüştür. Yapılan deneyde aynı zamanda bitkinin depresyon belirtilerinin ortadan kaldırılmasına ve kan içerisindeki glikoz miktarının azalmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Amerika’da özel bir besin araştırma grubu tarafından yapılan deneyde ise yaban mersininin, gerçekleştirilen yoğun egzersiz programının ardından ortaya çıkan kas yıpranmalarına karşı son derece etkili olduğu yönündedir. Bilim adamları yaban mersininin yoğun fiziksel egzersiz nedeniyle meydana gelen oksidatif stersse karşıda pozitif etkisi olduğunu söylemektedirler.

Yaban Mersini’nin Doğru Kullanımı
Yaban mersininin dört tane doğru kullanım şekli bulunmaktadır. Bunlar çay, su, şurup ve kapsül olarak söylenebilir. Yaban mersini bitkisi çay olarak kullanılmak üzere kurutulabilir. Kaynar suyu üzerine döktükten sonra beş dakika demlenme süresinin ardından bitki çayı şeklinde tüketilebilir. Yaban mersinini kapsül şeklinde almak isterseniz her hastalığın kendisine özgü bir dozajı bulunmaktadır. Göz problemleri ve özellikle katarakt tedavisinde kullanılan miktar 160 mg dozajı olan kapsülden gün içerisinde iki veya üç kere kullanılması yönündedir. Bu destekleyici tedavi yöntemlerini kullanmanız için bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

Yaban Mersini’nin Zararları
Yaban mersininin bugüne kadar yapılan hiçbir araştırmada yan etkisi veya tehlikesi saptanmamıştır. Bunun yanında kapsül olarak tüketilen yaban mersini içeren ilaçları kullanmanın, var olan vücut besinleriyle de bir etkileşimi söz konusu değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bağırsak Tembelliği
TARÇIN
Yaban Mersini Faydaları
Biberiyenin Faydaları
Şifalı bitki; Börülce
Yavşan
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.