YABANCI CİSİMLERİN YUTULMASIyabanci-cisimlerin-yutulmasi

Yabancı bir nesne yuttuysanız muhtemelen sindirim sistemi yoluyla sorunsuz şekilde ilerleyecektir. Ancak bazı nesneler boğazı ve mideyi birbirine bağlayan yemek borusu içinde takılı kalabilmektedir.

Yemek borusu zarının zarar görme riskinde dolayı sivri nesnelerin mümkün olduğunca çabuk çıkarılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cisim yutulduktan sonra doku yaralanmalarının önüne geçmek için erken çıkarılması oldukça önemlidir. Kişi eğer öksürüyorsa devam etmeli ve engellenmemelidir.

Eğer yutulan nesne havayolunu kapadıysa solunum güçleşecek ve kişinin durumu daha da kötüleşebilir. Bu nedenle bu tür durumlarda uzmanlar genellikle 5-5 yaklaşımını önermektedirler:

İlk 5:  Eller yumruk yaparak kişinin omuzları arasına beş defa vurulur.

İkinci 5: Karın bölgesinden beş defa itme kuvveti uygulanır. Bu işleme aynı zamanda “hemlik manevrası” da denir. Karın bölgesine itme kuvveti bebeklere zarar verebileceği için bunun yerine göğüs kompresyonu kullanın.

Tıkalı nesne çıkana kadar 5-5 yaklaşımını uygulamaya devam ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer tek kurtarıcı sizseniz, 112 acil servise haber vermeden önce 5-5 yaklaşımını uygulayın. Eğer yanınızda başka birisi de varsa siz prosedürü uygularken o da acile haber verebilir.

Kişi bilincini kaybederse yere yatırılır ve CPR prosedürüne geçilir. Suni teneffüslerde sonra ağız bölgesinde nesne olup olmadığını kontrol ediniz. Parmağınızla boğazda cismi aramaya kalkmayın çünkü daha da ileriye itebilirsiniz.

Bazı yerlerde sadece karın bölgesine uygulanan hemlik manevrası önerilmektedir. Eğer sırt bölgesine darbe tekniği için eğitim alınmamışsa yapılması önerilmez. Her iki yaklaşım da kabul edilebilir.

Başkası üzerinde hemlik manevrası uygulamak için;

Uygulama yapılacak kişinin arkasında durun ve bir eliniz yumruk haline getirin. Yumruk yaptığınız elinizi kişinin üst göbek bölgesine yerleştirin.

Diğer elinizle de yumruk yaptığınız elinizi kavrayın. Sert ve hızlı şekilde itme ile karından içeriye doğru baskı uygulayın. Bu baskıyı uygularken kişiyi yukarı kaldırır gibi hareket ediniz.

Gerekirse 5 defa bu uygulamayı yapın. Eğer tıkanma hala devam ediyorsa 5-5 döngüsünü tekrarlayınız.

Aynı tekniğin değiştirilmiş bir versiyonu da bazen hamile veya obez insanlarda kullanılmaktadır. Bunda kişi yumruğunu karın bölgesine değil göğüs bölgesine yerleştirir.

Kendinize hemlik manevrası gerçekleştirmek için;

Boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıysanız hemen 112’yi arayınız. Kendinize sırt darbelerini uygulayamazsınız. Ama karın bölgesine itme hareketlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Göbeğinizin üstüne yumruğunuzu yerleştirin.
  • Diğer elinizle de bu eli kavrayın ve sert bir yüzeye eğilerek karın bölgesine yukarı doğru baskı hamleleri gerçekleştirin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    ya bende 14yaşındayım dişimi yanlışlıkla yuttum pek sivri ve büyük bir parça değildi ama sonucta birazda olsa sivriydi su an cok tedirginim piskoloji bakımından çökmüşüm yardım edersenz sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Yaralanmaları / Yırtılması
Batmalar
Kulağa Yabancı Cisim
Donma / Donuk
Çıkıklarda İlk Yardım
Acil Önlemler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.