YABANİ EBEGÜMECİ
Yabani ebegümeci bir bitkidir. Tohum ve kökleri ilaç yapmak için kullanılır.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Bala, Bariar, Heartleaf, Hint Chikana, Khareti, Ebegümeci Blanca, Malva-Branca, Malva-Branca-Sedosa, Mauve Blanc, Sida Cordifolia, İpeksi Beyaz Mallow, Vatya, Beyaz Mallow,Malva sylvestris

.

Sponsorlu Bağlantılar

ETKİLERİ NELERDİR?
Kilo kaybı, yorgunluk, iktidarsızlık, astım ve bronşit, soğuk algınlığı, grip, titreme, terleme eksikliği, baş ağrısı, burun tıkanıklığına iyi gelir. Bunlar arasından özellikle erkeklere hitap eden iktidarsızlığa karşı olan etkisi ile ünlüdür.

NASIL ETKİ EDER?
Yabani ebegümeci bitkisi efedrin, amfetamin benzeri uyarıcı maddeler içerir. Yabani ebegümecinin diğer sağlık koşullarına olan etkisi yada tıbbi kullanımlar için işe yarayabileceği bilinmemektedir.

GÜVENLİ Mİ?
Yabani ebegümeci, herhangi bir kullanım için güvenli değildir. Yabani ebegümeci efedrin içerir. Yabani ebegümeci, güvenlik endişeleri nedeniyle ABD yasaklandı. Efedra denilen efedrin içeren bir başka bitki, yüksek kan basıncı, kalp krizi, kas bozuklukları, nöbet, felç, düzensiz kalp atışı, bilinç kaybı ve ölüm ile bağlantılı olmuştur. Bu çerçevede yabani ebegümeci de bu yan etkilere neden olabilir.
Yabani ebegümeci, baş dönmesi, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk, baş ağrısı, iştah kaybı, bulantı, kusma eksikliği, ateş basması, karıncalanma, idrar zorluğu ve kalp çarpıntısına neden olabilir.
Yabani ebegümeci ile kafein gibi diğer uyarıcılar kullanmayın. Kafein kaynakları, kahve, çay, kolat, guaranadır. Eğer;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Hamile veya emziren
 • Göğüs ağrıları
 • Endişeli hissediyorsanız
 • Şeker hastası
 • Glokom
 • Kalp hastalığı veya düzensiz kalp atışı
 • Tiroid sorunları
 • Yüksek tansiyon
 • Titreme
 • Böbrek taşı
 • Feokromositoma denilen bir durum varsa yabani ebegümeci kullanılması önerilmez.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Düzensiz kalp atışına neden olan ilaçlar
Etkileşim Değerlendirmesi:
Büyük etkileşime sahiptir. Bu ilaçla yabani ebegümeci almayın.
Yabani ebegümeci, kalp atışı hızını artırabilir. Düzensiz kalp atışına neden olabilen ilaçlar ile birlikte yabani ebegümeci almak, kalp krizi de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.
Düzensiz kalp atışı neden olabilen bazı ilaçlar (Cordarone) amiodaron, disopiramid (Norpace), dofetilid (Tikosyn), ibutilid (Corvert), prokainamid (Pronestyl), kinidin, sotalol (Betapace), tiyoridazin (Mellaril), ve diğerleri sayılabilir.
Metilksantinler
Etkileşim Değerlendirmesi:
Büyük etkileşime sahiptir. Bu ilaçla yabani ebegümeci almayın.
Yabani ebegümeci vücudu uyarır. Metilksantinler aynı zamanda vücudu uyarır. Metilksantinler ile yabani ebegümeci alınması gerginlik, sinirlilik, hızlı kalp atışı, yüksek kan basıncı ve anksiyete gibi yan etkilere neden olabilir.
Metilksantinler aminofilin, kafein ve teofilin içerir.
Uyarıcı maddeler
Etkileşim Değerlendirmesi:
Büyük etkileşime sahiptir. Bu ilaçla yabani ebegümeci almayın.
Uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırmak ve kendinizi gergin hissetmenizi sağlar ve kalp atışınızı hızlandırabilir. Yabani ebegümeci aynı zamanda sinir sistemini de hızlandırabilir. Uyarıcı ilaçlar ile birlikte yabani ebegümeci alınması, artmış kalp hızı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Yabani ebegümeci ile birlikte uyarıcı maddeleri almaktan kaçınınız.
Bazı uyarıcı ilaçlar diethylpropion (Tenuate), epinefrin, phentermine (Ionamin), efedrin (Sudafed) ve diğerleri sayılabilir.
Deksametazon (Decadron)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Yabani ebegümeci vücudun deksametazon (Decadron) parçalanmasını hızlandırabilir. Bu da ilacın etkinliğini düşürebilir.
Ergot türevleri
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Yabani ebegümeci, kan basıncını artırabilir. Ergot türevleri aynı zamanda kan basıncını artırabilir. Ergot türevleri ile yabani ebegümeci alarak kan basıncının çok artmasına neden olabilir.
Bu ergo türevlerinin bazıları ergotamin dihidroergotamin bromokriptin (Parlodel), (Migranal, DHE-45), (Cafergot) ve pergolid (Permax) içerir.
Depresyon için kullanılan ilaçlar
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Yabani ebegümeci vücudu uyaran kimyasallar içerir. Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar bu kimyasalların miktarını artırabilir. Depresyon için kullanılan bu ilaçların yabani ebegümeci ile birlikte alınması bedenin çok stimülasyonuna neden olabilir. Bu da sizde hızlı kalp atışı, yüksek kan basıncı, nöbet hali, sinirlilik ve diğerleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.
Depresyon için kullanılan bu ilaçların bazıları phenelzine (Nardil), tranilsipromin (Parnate), ve diğerleri sayılabilir.
Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta derecede etkileşime sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Yabani ebegümeci, kan şekerinin artmasına neden olabilir. Diyabet ilaçları kan şekeri azaltmak için kullanılır. Kan şekeri artıraran yabani ebegümeci, diyabet ilaçları etkinliğini düşürebilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaç dozunun değiştirilmesi gerekiyor olabilir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar (Amaryl) glimepirid, gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir.

YABANİ EBEGÜMECİ İÇİN DOZ AYARLAMASI
Uygun doz yabani ebegümeci için, kullanıcının yaşına, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda yabani ebegümeci için uygun bir doz aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli ve dozlarda önemli olabilir, aklınızda bulundurun. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin, kullanmadan önce eczacı veya doktora danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Okaliptüs
GİNKGO
Sağlığınız İçin Yeşil Çay İçin
Kuru üzüm
Propolis Kapsülü
Enginar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.