YAĞ ALDIRMA / Liposakşınyag-aldirma-liposuction

Liposakşın karın, kalça, uyluk, kalça, kol ya da boyun gibi vücudun belirli bölgelerinden yağ alma işlemidir. Liposakşın ayrıca bu alanlar şekillendirilir. Liposakşın için “lipoplasty” terimi de kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Liposakşın bir kilo verme yöntemi ya da bir kilo verme alternatifi olarak görülmez. Eğer kilo vermeniz gerekiyorsa bunu diyet değişiklikleri ve egzersiz yoluyla yapabilirsiniz. Bazı insanlarda gastrik bypass cerrahisi de gerekli görülebilir.

Liposakşın tekniğini vücut normal kilo aralığında fakat vücudun belli noktalarında yağ fazlalıkları olduğu zaman tercih etmelisiniz.

NİÇİN YAPILIR?

Liposakşın diyet ve egzersize cevap vermeyen vücut bölgelerindeki yağlardan kurtulmak için kullanılır. Bu bölgeler:

 • Karın bölgesi
 • Kollar
 • Kalça
 • Baldır ve ayak bilekleri
 • Göğüs ve sırt bölgesi
 • Uyluk bölgesi
 • Boyun

Bunlara ek olarak bazen de meme küçültme amacıyla da başvurulur. Kilo alındığı zaman yağ hücreleri de boyut ve hacim olarak artış gösterir. Liposakşın belirli bir alandaki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Çıkarılan yağın miktarı görünüm ve yağın hacmine bağlıdır. Kilonuz sabit kaldığı sürece liposactionun ortaya koyduğu sonuçlar da genellikle kalıcıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Liposakşın sonrası, tedavi alanlarındaki cilt yeni hatlara kavuşur. Eğer iyi bir cilt tonunuz varsa ve elastik ise cildinizin pürüzsüz görünmesi muhtemeldir. Ancak cildinizin elastikiyeti kötü ve kendisi de ince ise tedavi edilen alanlar gevşek ve sarkık görünebilir.

Liposakşın selülitten kaynaklı çukurlaşma veya diğer cilt yüzeyi düzensizliklerini gidermez ve cilt çatlaklarını yok etmez. Liposakşın ameliyat durumlarını komplike yapacak aşağıdaki sorunlara sahip kişilerde de önerilmez:

 • Sınırlı kan akışı
 • Koroner arter hastalığı
 • Diyabet
 • Zayıf bağışıklık sistemi

RİSKLER

Herhangi bir majör cerrahide olduğu gibi, liposakşın tekniğinde de kanama ve anestezi reaksiyonları riski bulunabilir. Liposakşın’a özgü olası komplikasyonlar şunlardır:

 • Görünüm bozuklukları: Cildinizde kötü cilt elastikiyeti ve beklenmeyen iyileşme süreci nedeniyle çukurlu, soluk ve kabarık bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu değişiklikler kalıcı olabilir. Liposakşın sırasında kullanılan ince tüp (kanül) de cildin altında hasar oluşturup benekli bir görünüm oluşturabilir.
 • Sıvı birikimi: Derinin altında geçici sıvı dolu kesecikler (seromalar) oluşabilir. Bu sıvının bir iğne ile drene edilmesi gerekebilir.
 • Uyuşma: İlgili bölgede geçici veya kalıcı uyuşukluk hissedebilirsiniz. Geçici sinir tahrişi de mümkündür.
 • Enfeksiyon: Cilt enfeksiyonları da nadir fakat mümkündür. Ciddi cilt enfeksiyonları yaşamı tehdit edici olabilir.
 • İç yırtılmalar: Nadiren, çok derine nüfuz eden bir kanül iç organlarda delinmeye neden olabilir. Bu durum acil cerrahi onarım gerektirebilir.
 • Yağ embolisi: Gevşeyen yağ parçaları dağılarak kan damarlarına geçip akciğer ve diğer organlara geçebilir. Yağ embolisi acil tıbbi bir durumdur.
 • Böbrek ve kalp problemleri: Enjekte edilen sıvılarla birlikte sıvı seviyelerinde meydana gelen değişimler potansiyel olarak yaşamı tehdit eden böbrek ve kalp sorunlarına neden olabilir.

Cerrahın vücudun geniş alanlarında çalışması veya aynı işlem sırasında birden fazla prosedürü gerçekleştirmesi komplikasyon riskini arttırır. Riskler konusunda doktorunuza danışıp bilgi alınız.

NASIL HAZIRLANMALISINIZ

Gıda ve ilaçlar

Ameliyat öncesi ameliyat sonrası ne ile karşılaşabileceğiniz hakkında doktorunuza danışın. Tıbbi geçmişiniz incelenecek ve kullandığınız herhangi bir ilaç veya besin takviyesi varsa bunlar hakkında bilgi alınacaktır.

Doktorunuz kan sulandırıcı veya NSAID gibi bazı ilaçları ameliyattan en az iki hafta kadar önce bırakmanızı isteyebilir.

Diğer Önlemler

Eğer alınacak yağ sadece küçük bir bölgede ise işlem hastane olmadan doktor ofisinde gerçekleştirilebilir. Ancak eğer fazla miktarda yağ alınacaksa veya diğer başka prosedürler de uygulanacaksa hastanede yatış gerekebilir.

İşlem Süreci

Liposakşın’dan önce cerrah vücudun tedavi uygulanacak alanlarını çizgilerle işaretler ve daire içine alır. alanlarda daireler ve çizgiler tedavi edilecek işaretlemek olabilir. İşlem öncesi ve sonrasını karşılaştırmak için fotoğraf çekilebilir.

Nasıl bir Liposakşın işlemi yapılacağı kullanılan tekniğe bağlıdır:

 • Şişen liposakşın: Bu türü liposakşın tekniğinin en sık kullanılan tipidir. Cerrah uygulama yapılacak alana steril bir solüsyon enjekte eder. Bu solüsyonun içinde yağ alınması için etkili olacak tuzlu su karışımı, ağrıları rahatlatmak için bir anestetik (lidokain) ve damarların daralması için ilaç (epinefrin) yer almaktadır. Sıvı karışımı ilgili alanın şişmesine ve sertleşmesine neden olur. Cerrah daha sonra deri üzerinden küçük kesiler ile bir kanül yerleştirir. Kanül ise bir vakuma bağlıdır ve vücuttan yağ ve sıvıları çeker. Eksilen vücut sıvısı damar yoluyla tekrar karşılanabilir.
 • Ultrason yardımlı liposakşın (UAL): Bu tip liposakşın bazen şişen liposakşın ile bağlantılı olarak kullanılır. UAL sırasında, cerrah deri altında ultrasonik enerji yayan metal bir çubuk kullanır. Bu, yağ hücrelerinin duvarlarını parçalar ve sıvılaşmasını sağlayarak alınmasını kolaylaştırır.
 • Lazer destekli liposakşın (LAL): Bu teknikte alınacak yağın sıvılaştırılabilmesi için yüksek yoğunluklu lazer ışınları kullanılır. LAL sırasında, cerrah, küçük bir kesiden lazer telini yerleştirir ve bu şekilde yağ birikintisinin emülsiyonu gerçekleşir. Daha sonra yağ bir kanül yoluyla alınır.
 • Güçlendirilmiş liposakşın: Bu tür Liposakşın’da hızlı bir şekilde ileri-geri hareket eden bir kanül vardır. Bu titreşim cerrahın yağı daha kolay çekmesini sağlar. Güçlendirilmiş liposakşın bazen daha az ağrı ve şişmeye neden olur. Cerrah özellikle kol, diz, ayak bileği gibi küçük alanlardan daha hassas şekilde yağ alma imkanı bulur.

İşlem Sırasında

Bazı liposakşın prosedürlerinde vücudun belirli bir alanı ile sınırlı olan lokal (bölgesel) anestezi yeterli olur. Diğerlerinde ise vücudun uyutulduğu genel anestezi yapılması gerekir. Damar yoluyla verilen sakinleştirici ile işlem boyunca rahat ve sakin kalmanız sağlanır.

Cerrahi ekip prosedür boyunca kalp atış hızı, kan basıncı ve kan oksijen seviyesini izleyecektir. Lokal anestezi de ağrı hissederseniz, cerraha söyleyiniz. İlaç ayarlaması gerekebilir.

Prosedür çıkarılan yağın miktarına bağlı olarak birkaç saate kadar sürebilir. İşlemden sonra, cerrah sıvının boşalmasını teşvik etmek açık kesiler bırakabilir.

Eğer genel anestezi altında işlem gerçekleştirildiyse uyanma odasında kendinize gelirsiniz. Hastanede birkaç saat kalmanız gerekebilir. Bazen de sıvı kaybı ve şok risklerinden dolayı gece hastanede kalırsınız.

İşlem Sonrası

İşlemden sonra bir miktar ağrı, şişlik ve morarma bekleyebilirsiniz. İşinize dönmek için birkaç gün, egzersiz gibi aktiviteler içinse birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.  

Doktorunuz enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik ve ağrılar için de ağrı kesici ilaç reçete edebilir. Ayrıca şişliği azaltmaya yardımcı olması için bir kaç hafta, sıkı giysiler giymeniz de gerekebilir. Kalan yağın yerine yerleşmesi süresince bazı görünüm düzensizlikleri beklenebilir.

Sonuçlar

Liposakşın sonrası, şişlik genellikle birkaç hafta içinde azalır. Bu zamana kadar, tedavi alanı daha az hacimli görünebilir. Birkaç ay içinde ise ilgili alan daha yalın bir görünüme kavuşacaktır.

Kilonuzu koruduğunuz sürece liposakşın sonuçları genellikle uzun ömürlüdür. Liposakşın sonrası kilo artışı olursa yağ dağılımı da değişebilir. Örneğin, daha önce neresinin tedavi edildiğine bağlı olmaksızın karın çevresinde yağ birikebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yara izleri
Yüz Ameliyatı
Erkekler İçin Yüz Bakımı
Yüzde Kılcal Damar Çatlaması
Manikür – Pedikür
Uyluktaki Selülitler Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.