YAĞ BEZESİ NEDİR?

Yağ bezesi cilt ile kas tabakası arasında meydana gelen, yavaş büyüyen, ağrısız, iyi huylu ve sık görülen yağ oluşumlarıdır. “Lipom” olarak da adlandırılan bu şişlikler parmakla hafif dokunuşlarda hareket eder. Bu nedenle lipomlar kolaylıkla tespit edilebilir. Bir kişide birden fazla lipom olabilir. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak en çok orta yaş dönemlerinde görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lipomlar kanser ya da kötü huylu tümörler değildir. İyi huylu zararsız tümör olarak görülebilir. Tedavisi çoğunlukla gerekli olmamaktadır. Ancak fazla büyümüş, ağrılara yol açıyor ve rahatsız edici ise alınabilir.

BELİRTİLER

Lipomlara ait belirtiler şunlardır:

• Cildin hemen altında yer alır. Genellikle boyun, omuz, sırt, karın, kollar ve uyluk bölgelerinde görülür.
• Dokununca hamur gibi yumuşaktır ve hafif bir basınç ile hareket eder.
• Genellikle küçüktürler.Çapları çoğunlukla 5 cm den daha küçük olmaktadır.
• Bazen ağrılı olabilir.Fazla büyüdüklerinde, sinirlere baskı yaptıklarında veya kan damarı içerdiklerinde ağrıya yol açabilirler.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Lipomlar nadiren ciddi bir tıbbi durum olmaktadır. Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde anormal şekilde bir yumru fark ederseniz bir doktora görünmeniz önerilir.

NEDENLERİ

Kesin nedeni bilinmemektedir. Çoğunlukla aileden kalıtsal geçiş ile görülme eğilimi gösterdiği tespit edilmiştir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Çeşitli faktörler lipom oluşma riskini artırabilir:

• 40 ila 60 yaşları arasında olma: Lipomlar her yaşta görülebilmekle birlikte bu yaş grubunda daha sık görülmektedir. Çocuklarda ise nadir görülür.

• Diğer bazı hastalıklar: Adipozisdolorosa, Madelung hastalığı, Cowden sendromu ve Gardner sendromu gibi diğer rahatsızlıkları olan kişilerde birden fazla lipom görülme riski vardır.

TESTLER VE TEŞHİS

Lipom teşhisi için aşağıdaki adımlar takip edilir:

• Fiziki muayene
•Laboratuvar analizi için doku örneği alınması (biyopsi)
• Lipom büyük ve daha anormal bir yapıya sahipse MR, ultrason veya tomografi gibi görüntüleme testleri de kullanılabilir.

Lipom belirtileri veren ve lipomlara benzeyen yapıların kanserli ve kötü huylu çıkma olasılığı düşüktür. Liposarkomlar(yağ dokularındaki kanser tümörleri) iyi huylu lipomlardan farklı olarak hızla büyürler, hareket etmezler ve genellikle ağrıya neden olurlar. Doktorunuz Liposarkomdan şüphelenirse biyopsi, MR veya BT taraması isteyecektir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Lipomların birçoğu için hiçbir tedaviye gerek duyulmaz. Ancak çok büyüdüklerinde ve ağrılı olduklarında ameliyatla alınması önerilebilir. Lipomlar için uygulanan tedavi seçenekleri şunlardır:

Ameliyat: Lipomlar oluşturulan kesi yoluyla çıkarılır. Çıkarılmasından sonra tekrar nüksetmesi nadirdir.
Steroid enjeksiyonları: Bu tedavi ile lipomlar küçültülür ama genelde tümörü tamamen ortadan kaldırmaz.
Liposuction: Bu işlemde lipomları ortadan kaldırmak için özel bir şırınga kullanılır. Şırınga ile yağlı yumrular çekilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Burun Akıntısı
Potasyum İçeren Besinler
Bağırsak Tembelliği
Geçmeyen Uzun Süreli Mide Bulantısı
Folik Asit Alımı
Serum Nötralizasyon Testi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.