YAĞ KİSTİ (SEBASE KİSTİ)

Yağ kisti, epidermis adı verilen cildin en dış tabakasında oluşan bir kist türüdür. Bu tür kistlere de bazen epidermal kist adı da verilebilmektedir. Yağ kistleri, deride yağ üreten bezlerin bloke olması yada tıkanması sonucu oluşmaktadır. Kist keselerinin içi, süzme peynire benzer yağlı sarı bir madde ile doludur.

Yağ kistleri ciltte meydana gelen bir travma, saç foliküllerinin şişmesi ve yüksek düzeyde testosteron üretilmesinden kaynaklanabilir. Bir yağ kistinin birincil belirtisi, deride ağrısız bir nodül ya da soluk bir şişliğin varlığıdır. Yağ kistleri çok yaygındır. Bunlar kanserli bir durum olmayıp genellikle ciddi bir durum değildir.
Bazı durumlarda, bir yağ kisti enfekte olabilir. Eğer, dokunduğunuzda sıcaklık hissediyorsanız, ağrılı, kırmızı ya da hassas olan şişlikler yada yumrularınız varsa acil tıbbi yardım isteyin.

Sponsorlu Bağlantılar

YAĞ KİSTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kistler ilk olarak deride ağrısız yuvarlak yumrular olarak görünür. Yağ kistlerinin, boyutu değişebilir. Genellikle soluk renkli ve deri altında hareketli bir yapı gösterirler. Yağ kistleri ellerin avuç içi ve ayak tabanı dışında vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bunlar kafa derisi ve erkeklerde skrotum (testis torbası) ve göğüs gibi tüylü olan yerlerde ortaya çıkma eğilimindedir. Bunların dışında yüz, kulak ve kollarda da yaygın olarak görülebilmektedir.

HANGİ DURUMLAR CİDDİ

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen, bir yağ kisti enfekte olabilir veya abseli bir duruma dönüşebilir. Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi bakım arayınız:

 • Kistten gelen akıntı
 • Ağrı
 • Kistin kızarması, iltihaplanması ve şişmesi

YAĞ KİSTİ NEDENLERİ NELERDİR?

Yağ kistleri deride yağ salgılayan bezlerde meydana gelen bir tıkanma sonucu meydana gelir. Böyle bir durumda kese yağlı – sarı bir madde ile dolar. Yağ kistleri aşağıdaki risk faktörlerine sahip kimselerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir:

 • Testosteron düzeyi yüksek olanlar
 • Cilt yaralanmaları
 • Kıl köklerinin şişmesi

YAĞ KİSTİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yağ kistleri genellikle zararsızdır ve hiçbir ağrıya neden olmadığından herhangi bir tedavi gerektirmeyebilir. Yağ kistleri herhangi bir tedaviye gerek olmadan yok olabilir ya da sadece günde birkaç kez vücudun tekrar emebilmesi için yada drenaj olması için sıcak kompres uygulanması yararlı olabilir.

Bazen, bir yağ kisti enfekte olabilir ya da kıyafetler ile sürtünme sonucu sizi rahatsız edebilir. Günlük aktivitelerinizi etkileyebilecek ve utanç verici olabilecek kadar büyük olabilir. Bu gibi durumlarda, bir yağ kisti tedavi edilebilir ve tedavi aşağıdaki şekillerde yapılabilir;

 • Ağrı ve inflamasyonu azaltmak için kist içine kortikosteroid ilaç enjeksiyonu
 • Bakteri bulaşmış bir yağ kisti için oral antibiyotik ilaçlar
 • Kistin cerrahi olarak çıkarılması, ayakta tedavi bazında yapılabilen küçük bir işlemdir. Tamamen çıkarılmaz ise bir yağ kisti geri gelebilir. Siz kendi kendinize bir yağ kistini delmeyin yada kesmeyin. Bu enfeksiyona yol açabilir. Eğer yok olmasını istiyorsanız doktora başvurun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Kafamda ağrısız bir şişlik oluştu

  merhabalar,benim kafamda 5 ay once buyuk bir sisklik oldu neden oldugunu bilmiyourum ve hala kafamda duruyor bu ne olabilir!?!?!yani kucuklukten olan bir sey degil.kafamin tam ustunde ve sert bir sislik yani yumusak degil.kotu bir seydir diye cok korkuyorum doktora da hic gitmedim.arasira kafam agirmaya basliyor fakat sisligin oldugu yerde agri yok!!!ne oldugunu cok merek ediyorum!!eger ameliyat gerekliyse saclarimi kesmek zorundamiyim, cevap veriseniz cok memnun olurum iyi gunler.

  Bu tip şişlikler genelde yağ bezeleri şeklinde oluşmaktadırlar. Ağrı yapmıyor oluşu şişliği hafife almanızı gerektirmez mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Ameliyat durumunda sadece o bölgedeki az bir miktar yer tıraş edilir.

  hasan

  Hocam iki gün önce fark ettim başımın ense ile tepe kısmı arasında fındık büyüklüğünde bir şişkinlik var ve dokundukça çok ağrıyor. başımı herhangi bir yere çarpmadım ve darbe almadım. Sebebi ne olabilir?

  caner67

  meraba hocam 22 yasındayım ortalama 6-7 yıldır skortumda bu kıstlerden var sayı olarak fazla şişlik olarakta toplu iğnenin topundan biarz daha büyük askerde cildiyeye gösterdim ürolojiye yolladı oda baktı herhangi bir tedavi gerektirmiyo dedi ama beni görünümsel açıdan çok rahatsız edıyo napmam gerek tedavisi pahalımıdır tam sonuc alırmıyım tedaviden sonra tekrar çıkma olasılığı varmıdır şimdiden teşkkurler.

  Doktorlar gerekli görmediyse duruma alışmanızı salık veririm. Bu tür sorun oluşturmayacak kozmetik durumları fazlaca kafanıza takmayın.

  tscey

  Merhaba, benim sol çene kemigimin uzerinde bir yag kisti olustu. 2 gundurde enfekte bir durumda ve acıyor. Ancak bayram uzeri tatilde olduklarından doktor bulamadim. Simdi 2 sorum olacak;
  1-bu sekilde 1hafta kalmamin sakincasi olurmu olursa ne gibi sorunlar yasayabilirim?
  2-yuz bölgesinde olduğu için estetik cerrahin müdahale etmesi gerekirmiş, bir dermatologda yardimci olabilirmi?

  sev.

  merhaba göğüs aramda şişlikler var 5 yılı geçkin sürekli şişiyor ve içinden iltihap akıyor nasıl bir tedavi uygulamalıyım?

  Siz tedavi uygulayamazsınız. Durumu mutlaka bir doktorun görüp değerlendirmesi gerekmektedir. Muayene sonunda uygun tedaviyi ancak doktorunuz belirleyebilir. Vakit kaybetmeden bir cildiye doktoruna başvurunuz.

  çağlayan

  merhaba,
  sağ meme altımda kist vardı alındı patoloji raporunda tanı olarak
  rüptüre epidermal kist diyor tehlikelimidir beni aydınlatırmısınız.

  Metin

  sn : Hocam Kafa derialtı yağ kisti lokal olarak aldırdım,3 gün banyo yapmamamı dikişleri 2 hafta sonra kendileri yoğun olduğu istediğim yerde aldırabileceğim söylendi.Ayrıca alınan kist patoloji inceleme verdim.Sorum böyle dikişlere pansuman gerekli değilmi.?Dikişleri başka yerde aldırsam sorun olurmu?tşk.

  Dikişe pansuman yapılması daha doğru olur. Eczaneden alacağınız baticon (küçük şişe uygundur) ve bir pamuk yardımıyla pansumanı siz de yapabilirsiniz. Dikiş aldırma herhangi bir sağlıkkuruluşunda gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Tasa etmenize gerek yoktur.

  Erhan

  Hicom benim sirtimda ust kisminda ortada kistler var yaygin bi sekilde bazen sivilcelenme oluyodu 6 ay roaccatune kulladmndm bi faydasi olmadi olamdigi gibi artti bayada stres yaptim oda olabilir hala sivilcelenme oluyo sirtta 1 ay tetra 500 kullandm biraz iyi geldi bunlari nasil eritebliriz hocam dogal yol felan

  Oğuzhan

  Selam benim omuzumda yukarı resimdeki gibi yağ kistleri var bunun için çay ağacı yağı kullandım fakat bi etkisi olmadı sizce ne yapmalıyım ?

  bengül

  Merhaba yardimci olabilir misiniz.Kızım 7 yaşında sol kulak arkasinda fındık büyüklüğünde bir beze oluştu doktora goturdum ilaç verdiler bitti ve 1 aydır beze geçmedi.Radyoloji sonucuna göre Tiroid bez boyutlari ve parankim ekojenitesi doğal görünümdedir.Tiroid bezinde belirgin sınır veren solid-kistik nodül görünümdedir.Her iki submandibuler ve parotis glandları doğal görünümdedir. Her iki submandibuler ve posterior servikal zincirde birbirlerine bitişik büyüklükleri 25-45 mm uzun Aksa varan korteksinde kalınlaşmış tipik santral vaskülarizasyon gösteren benign reaktif karaterde çok sayıda LAP mevcuttur.Her iki juguler zincirde benzer karakterde daha küçük boyutlarda LAP ‘lar izlenmektedir.Ana vasküler yapılarda belirgin patoloji izlenmemiştir.Bu bize verilen sonuç yardimci olmanızı rica ediyorum.

  zeynep

  mrb hocam benim ensemden 4 parmak yukarsinda yani basimin alt sag ve sol kisminda yillardir sisip sonen iki tane sislik var ve sistikce elledigimde agriyo bu aralar dahada cok agrimaya basladi bazen sizliyo sisik olsada olmasada bazen uzerinede yatâmiyorum basimin bir kac yerindede cikti one agridi sonra agri gecti simdi cok sert bi sekilde nohuttam kucuk bir sislik kaldi oda yavas yavas kuculuyo oda yok olacak gibi bu sisip tekrar tekrr sisen seyler nedir hocam beni aydinlatirsanz cok sevinirim.

  Biz bunlara nodul diyoruz. Bu noduller çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazıları kendiliğinden yok olurken bazıları da hayat boyunca oluştuğu dokuya eşlik edebilir. Bazıları ağrılı olurken bazıları da ağrısız seyreder. Durumunuzun anlaşılabilmesi için palpasyon(dokunma) şeklinde muayene bazı durumlarda da parça alınması gerekebilir. Size tavsiyem bu nodullerden oluştuğunda bir dahiliye uzmanına muayene olmanızdır. Böylece tam olarak bir teşhis konulabilir. Geçmiş osun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Septisemi (Kan Zehirlenmesi)
Saç Kaybı ve Nedenleri
Kene Nasıl Çıkartılır
AKNE DELİKLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Salatalık Özlü Yüz Maskesi Nasıl Yapılır
Akne İzlerini Kötüleştiren Etkenler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.