Sağlıklı zayıflama iyi bir yağ yakma programıyla mümkündür. Aslında 1 haftada bir çok kilo verdiren zayıflama programları vücuttan ciddi oranda su kaybına neden olduğundan oldukça sağlıksız uğraşlardır. Yazımızda sağlıklı zayıflamak için gerekli yağ yakma yöntemlerinden birkaçını okuyacaksınız.

Nasıl Yağ Yakılır?

Günümüzde birçok farklı diyet programı, taktiği, ipuçları varken bazı kişilerin neden hiç kilo veremediğine dikkat ettiniz mi? Günümüzde kısa vadede yapılan ve ani kilo kayıplarına neden olsada kişinin yemek alışkanlıklarını değiştirmeyen bir takım şok diyetler yaygın olarak yapılsada uzun vadede verilen kiloların hatta bazı durumlarda verilen kilonun dahada fazlasını geri almakla sonuçlanabiliyor. Bu durumda vücudunuzda çoktan depolanmış ve kendine yer edinmiş yağları nasıl yakıcaksınız? Bu makalemizde bu sorunun cevabını beş farklı madde ile ayrıntılı bir şekilde açıkladık. Bu maddelere uyduğunuz taktirde sizde uzun vadede zayıflayabilir ve verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Madde 1 : Gün İçerisinde Ağırlık Kaldırın.

Vücudumuzda bulunan kaslar vücudumuzda metabolizmanın çalışma temposunu belirleyen önemli bir yapı olarak bilinmektedir. Erkeklerin kadınlara oranla daha az eforla daha fazla kilo kaybetmesininde aslında asıl nedeni bu sayılabilir. Eğer kadınlar erkeklere göre daha kaslı bir yapıda yaratılmış olsalardı daha hızlı ve kolay bir şekilde zayıflayabilirlerdi. Bu konuda bayanların büyük bir bölümü vücut geliştiren kişilerin vücuduna bakarak ağırlık egzersizleri uygulamaktan bir hayli çekinmektedirler. Fakat burda yanlış bilinen bir durum, aslında bayanların fizyolojik olarak vücutlarında salgılanan hormon seviyesinin bu kadar fazla olmadığı ve çok aşırı çalışmanın yanında çeşitli kas yapıcı takviye besinler almadığı taktirde böyle büyük kaslara sahip olamayacağıdır. Bununla birlikte bayanların yapmış olduğu başka yanlışlardan bir tanesi çeşitli yanlış beslenme programları ve diyetlerle vücutlarındaki kas kütlesinide eritmeleridir. Halbuki kaslar ne kadar fazla olursa kişinin yağ yakma hızıda o kadar fazla olucaktır. Bu yüzden bayanların düzenli olarak kol ve karın egzersizlerini bir ağırlık eşliğinde yapmaları, hem vücutlarının şekile girmesine hem de kas kütlesinin artmasıyla birlikte yağ yakım hızını arttırmasına neden olucaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Madde 2 : Tartıları Mümkün Olduğunca Kullanmayın.

Tartılar vücut ağırlığınızı size söylesede aslında vücudunuzda bu ağırlığın ne kadarının yağ ne kadarının su olduğuna dair net bir sonuç vermezler. Aslında önemli olan kemiklerinizin ağırlığının ne kadar olduğu ve vücudunuzdaki kas kütlesinin fazla veya az olduğudur. Tartıda çıkan sonuç bütün moralinizi bozabilir ve aslında sizin vücudunuz için faydalı olabilecek bir diyet programını sizin için daha başlamadan bitirmenize neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca ev kullanıcıları için üretilen tartılardan uzak durun eğer şansınız varsa yakınınızdaki bir spor salonunda veya uzman bir diyetisyenin ofisinde bulunan tartılarla kilo kontrolünüzü gerçekleştirin. Çünkü buradaki tartılar yağ ve su kütlesini birbirinden ayırarak size kilonuzu detaylı bir şekilde vermektedir.

Madde 3 : Kahvaltıyı İhmal Etmeyin.

Gece yattığınız zaman metabolizma hızınız minumum seviyededir. Sabah uyandığınız zaman ise vücudu günün yoğun temposuna hazırlayabilmek için yapmanız gereken en önemli şey sıkı bir kahvaltıdır. Kahvaltı menünüzde mümkün olduğunca içerisinde lif bulunan gıdaları tercih edin. Bu gıdaların temel özelliği sizi gün boyunca tok tutmasının yanı sıra sindirim sisteminizin daha kuvvetli çalışmasını sağlayarak kan şekerinizinde gün içerisinde ani düşüş ve çıkışlarına engel olmasıdır. Aksi taktirde acıkma hissi ve bununla birlikte birşeyler yeme durumu ortaya çıkabilmektedir.

Madde 4 : Aldığınız Kalori Miktarı Dengeli Olsun.

Her kişinin farklı bir metabolizma hızı olduğu için net bir rakam belirtemesekte ortalama olarak gün içerisinde 1200 kaloriden fazla alıcak bir şekilde beslenmeye özen gösterin. 1200 Kalorinin altında aldığınız taktirde vücut kendisine alarm vererek açlık moduna girecektir ve açlık modunda vücutta depolanmış olan yağların daha yavaş harcanması için metabolizma hızını düşürecektir. Bu yüzden zayıflama hızınızda düşecektir. 1200 Kalori çok önemli bir denge sağladığı için mutlaka uygulayacağınız diyet programında yer alan besinlerin kalorisini araştırmak önemlidir. Şok diyetlerde bu duruma iki kere dikkat edilmelidir.

Madde 5 : Küçük Ara Öğünleri İhmal Etmeyin.

Gün içerisinde ana öğünlerin dışında beş veya altı kere ara öğün yapmaya özen gösterin. Bu şekilde vücudunuzu kandırmış olucaksınız. Az kalori almanın aksine bu seferde vücut bolluk olduğunu zannederek alınan besinlerin depolanmasına gerek olmadığını düşünecek ve metabolizma hızının normal bir şekilde devam etmesine yardımcı olucaktır. Bu sayede kan şekeri dengeside bozulmayacak ve açlık hisside yaşamayacaksınızdır. Ara öğünlerin büyük bir bölümünü erken saatlerde yapmaya özen gösterin. Bu sayede ara öğünlerde almış olduğunuz kalorileri tekrardan yakıcak zamana ve yeterli fiziksel aktivite yapmaya imkanınız olucaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ramazanda nasıl zayıflarım
neden kilo alıyorum
Daha Fazla Çiğneyerek Zayıflama
Dukan diyeti kitabı
kalori yakan egzersizler
egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.