YAĞLI CİLDE NE İYİ GELİRYağlı Cilde Ne İyi Gelir

Cildimizdeki yağ her ne kadar da cildi koruyor ve yaşlanma belirtileri ile savaşıyor olsa da, çoğu insan fazla yağlı ciltten dolayı muzdarip durumdadır. Bu sorun genellikle gençlerde yaygın olmakla birlikte her yaştan insanı etkileyebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ciltte leke, sivilce ve diğer sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yüzdeki yağ fazlalığı ile mücadele için evde ve doktor kontrolünde takip edilebilecek bazı tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Topikal Ürünler ile Yağlı Cilt Tedavisi

#### Günde iki kez yumuşak bir yüz temizleyicisi kullanın. Çoğu dermatolog cilt temizliğinin yağı azaltmanın en iyi yolu olduğunu kabul etmektedir. Temizleyici olarak normal bir sabundan ziyade yumuşak ve pH dengeli bir temizleyici kullanınız. Çoğu sabunlar yüksek alkalidirler ve cildin doğal asit katmanını soyarak bakterilere karşı savunmasız bırakır.

 • Çoğunlukla benzoil peroksit, salisilik asit, glikolik asit veya beta-hidroksi asit gibi bileşenleri ihtiva eden ürünler en iyi olarak kabul edilmektedir. Ancak bu tür ürünler hafif asidik oldukları için cilt üzerinde olumsuz bir tepkime yaratmadığından emin olmak için ilk başlarda az kullanılmalıdır.
 • Yüzünüzü yıkarken suyun sıcak değil, ılık olmasında dikkat edin. Çünkü sıcak cildin daha fazla tahriş olmasına yol açabilir.

#### Alkol veya aseton içermeyen bir tonik kullanınız. Temiz bir parça pamuğun üzerine birkaç damla döküp etkilenen bölgeyi hafifçe siliniz. Dermatologlar toniklerin cilt üzerinde tahriş edici etkisinden dolayı genellikle sadece yüzün yağlı kısımlarında kullanılmasını önermektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Cildinizi nemlendirin. Yağ ve nem aynı etkiye sahip gibi görünseler de iki farklı şeylerdir. Hatta yağlı ciltler susuz olup nemlendirme ihtiyacı da hissedebilirler. Hafif ve yağsız bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun.

#### Kurutma kâğıtları kullanın. Ciltteki fazla yağı almak için hızlı ve etkili bir çözümdür. Kurutma kağıtları ciltteki yağ üretimini durdurmaz. Bu yüzden etkili bir sonuç elde etmek için bir temizlik rejimi ile eşleştirilmiş olmalıdır. 

Kurutma kâğıtları ile cildinizi ovalamadığınızdan emin olun. Bunu yaparsanız kirin yayılmasına ve tahrişe neden olabilirsiniz. Kâğıdı cilt üzerinde ovalayarak kullanmak yerine sadece hafifçe bastırın ve 15 ile 20 saniye boyunca üzerinde tutun.kil maskesi ve yağlı cilt

#### Kil maskesi kullanabilirsiniz. Maskeler gözenekleri temiz tutmaya, cildi kir ve yağdan temizlemeye yardımcı olur. Bu ürünler aynı zamanda cildin kurumasına da yol açabileceğinden dolayı gereğinden fazla kullanmayınız. Maksimum haftada bir kullanılması yeterli olacaktır.

#### Gündüz için yağsız, mineral tozlu makyaj uygulayın. Krem ürünlerin yerine pudra olanları tercih edin. Yüzdeki fazla yağı almak için uygulanan kurutma uygulamasından sonra günde iki üç kez saydam pudralar kullanılabilir.

Tetikleyicilerden kaçının

#### Sert sabunlar ve kremlerden kaçının. Alkol ya da herhangi başka bir kimyasal içeren ürünler cildinizi tahriş edebilir. Tahrişin artması ciltteki yağ üretimini de arttırarak durumu daha da kötüleştirebilir.

#### Yüzünü aşırı yıkamaktan kaçının. Belki yüzünüzü ne kadar fazla yıkarsanız sizin için daha iyi olduğunu düşünüyorsunuzdur. Fakat gerçekte böyle değildir. Sert kimyasallarda olduğu gibi yüzü fazla yıkamak ta ciltte tahrişe yol açarak belirtileri kötüleştirebilir. Günde iki defadan fazla yüzünüzü yıkamayınız.

#### Ağır kozmetikler kullanmayı bırakın. Bu tür ürünler gözenekleri kapatarak yağ ve kirin ciltte birikmesine yol açar. Bu da ciltte akne gibi sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

#### Yüzünüzde kullandığınız havlu ya da pedleri günlük olarak değiştirin. Yağ, kir ve bakteriler bu ürünlerde kalarak daha sonraki kullanımlarda yüzün diğer bölgelerine de yayılabilir.

Yağlı Ciltlerin Tıbbi Tedavisi

#### Öncelikle bir dermatologa (cildiye uzmanına) gidiniz. Yukarıda sayılan evde yağlı cilt bakım yöntemleri herkes için etkili olmayabilir. Bu yüzden daha güçlü tıbbi tedavilere başvurulması gerekir. Doktorunuzla konuşup, sorununuzu dile getiriniz. Şikâyetlerinize ve test sonuçlarına göre sizin için uygun tedaviye karar verilir.

tretinoin yağlı cilt#### Reçete ile verilen topikal tedavilerin kullanımı: Reçetesiz şekilde kozmetikçilerde satılan ürünler eğer yeterince fayda sağlamadıysa, bu tür ürünlerin daha güçlüsü reçeteli olarak alınabilir. Bu kremlerin içinde genellikle gözeneklerde daralma yaratan ve yağ üretimini azaltan “tretinoin”, “adapalenin” veya “tazaroten” gibi bileşenler içermektedir.

Reçeteli kremleri kullanırken size önerildiği şekliyle kullanmaya dikkat ediniz. Çünkü yanlış kullanımda cilde tahrişe yol açabilirler.

#### Lazer tedavisi deneyin. Lazer ile gözeneklerin küçültülmesi ve böylelikle yağ üretiminin azaltılması söz konusudur.

#### “Accutane” alımı: Reçete ile sunulan ve ağızdan alınan bir ilaçtır. Bu ilaç, yağ bezlerini küçülterek üretimi kesmeye çalışır. Akne tedavisi için çoğunlukla diğer tedavilere yanıt vermeyen ciddi durumlarda reçete edilir.

#### Kimyasal cilt soyma işlemi deneyebilirsiniz. Bu tedavide özel bir kimyasal cilde uygulanır ve cildin üst tabakasının ortadan kaldırılmasını sağlar. Kırışıklıklar, güneş hasarları ve bazı akne türlerinin tedavisinde kullanılır.

Evde Hazırlayacağınız İlaçlar İle Yağlı Cilt Tedavisi

#### Yüzünüze aloe vera uygulayabilirsiniz. Aloe vera bitkisi yanıklar, kesikler ve enfeksiyonların tedavisi gibi birçok tedavi edici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda yağlı cilt ve akneler üzerinde de etkilidir.

 • Kullanmak için bir aloe yaprağını kesin ve içindeki jeli çıkarın.
 • Daha sonra jeli cildinize eşit şekilde uygulayın.
 • Jelin kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra, soğuk su ile durulayın.
 • Bu işlemi günde iki ya da üç kez tekrar edebilirsiniz.

#### Yüzünüze yoğurt sürebilirsiniz. Yoğurt, gözenekleri açar, ciltteki pullanmanın dökülmesini sağlar ve fazla yağı emer.

 • Yoğurdu kullanmak için bir yemek kaşığı sade yoğurdu alıp yüzünüze eşit bir şekilde sürünüz.
 • 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.
 • Bu uygulamayı günde bir kez tekrarlayabilirsiniz.

#### Yüzünüze salatalık sürebilirsiniz. Salatalık genellikle yatıştırıcı özellikleri nedeniyle yüz bölgesinesalatalık yağlı cilt bakımı uygulanır. İçerdiği vitamin ve mineraller ile ciltteki şişlik, kızarıklık ve fazla yağı ile mücadele edilmesinde yardımcı olur.

 • Kullanmak için taze bir salatalığı dilimleyin ve yüzünüze masaj yapar gibi sürünüz.
 • Salatalığı akşam yatarken sürüp sabah ılık su ile durulayınız.
 • Günlük olarak tekrarlayın.

İpuçları

Cilt bakımı konusunda tutarlı ve istikrarlı olunuz. Gece yapmanız gereken bakımları yapmadan uyumayın. Cildimiz biz uyurken uyanık halimize göre çok daha aktiftir. Gece boyunca kendini onarma ve yeni hücreler üreterek kendini yenileme imkanı bulmaktadır. Bu nedenle cildin geceleri temiz olmasına ve rahat nefes almasına yardımcı olun.

Uyarılar

 • Yüzünüzdeki tüm yağı çıkarmaya çalışmayın. Cildi koruma görevi vardır çünkü. Dolayısıyla cildi tamamen yağsız bırakmanız, cilde zarar vererek ciltte erkek yaşlanma belirtilerine yol açabilir.
 • Herhangi bir ürünü veya ilacı yüzünüze uygulamadan önce iyice araştırınız. Herkesin cilt türü farklıdır ve birisi için olumlu sonuçlar veren bir ürün sizin için ciltte tahriş edici sonuçlara yol açabilir.
 • Topikal tedaviler için yönergeleri takip ediniz. Birçok ürün doğru dozda kullanıldığında etkili iken farklı dozda kullanıldığında zararlı hale gelebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boy uzatma için ilginç bir yöntem
Kırışıklıklara Karşı Retin-A
Dekolte Estetiği
Dudak Estetiği
Yanak Kırışıkları Nasıl Önlenir
Meme Dikleştirme Ameliyatı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.