YAĞLI SAÇLARA NE İYİ GELİRyagli-saclara-ne-iyi-gelir

Yağlı saçlar herkes açısından son derece rahatsız edici bir durumdur. Aslında yağ, saçları koruması, parlak göstermesi ve kırılmasını önlemesi açısından için iyi bir şey olsa da aşırısı iyi bir şey değildir. Saçınızın yağ oranı arttıkça saçlarınızın donuk, cansız ve yapışkan bir hal aldığını göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

YAĞLI SAÇ NEDİR?

Sebum (yağ bezinin meydana getirdiği salgı) büyük miktarda üretildiği zaman yağlı saçlara neden olur. Yağ bezi bizim saçlarımıza takılıdır ve saçların yağlanmasına neden olur.

YAĞLI SAÇ NEDENLERİ

Kafa derisinde saç yağlanmasına neden olan şeyleri bilmek önemlidir. Buna çare bulabilmek için öncelikle doğru teşhis gereklidir. Yağlı saçların birçok nedeni olabilir ama aşağıdakiler en sık karşılaşılan nedenlerdir.

  1. Yağ bezlerinin miktarı ve buradaki yağ üretimi aşırı miktarda artarsa bu, kafa derinizin daha yağlı olacağı anlamına gelir.
  2. Babanız veya dedeniz yağlı bir saç derisine sahipse o zaman sizde de yağlı saç derisi olma eğilimindesinizdir.
  3. Bazen bu durum saç tipine bağlıdır. Çok sık saç tipine sahipseniz daha yağlı saçlara sahip olma olasılığınız vardır. Çünkü fazla saç demek daha fazla yağ bezi anlamına gelir.
  4. Hormonal dengesizlik yağlı saçların nedenlerinden olabilir. Dengesizlik etkisi düzeldiğinde bu durum da kendi kendine düzelecektir.
  5. Çevre de saçlarınızı etkileyebilen başka bir faktördür. Nemli hava saçların donuk hale gelmesine neden olur.
  6. Saçlara kimyasal ürünün çok kullanılması yağlı etkiye neden olabilir. Saçlar için zararlı ürünler saç gözeneklerini tıkar.

YAĞLI SAÇ PROBLEMİ NASIL ÇÖZÜLÜR?

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer saçlarınızdaki aşırı yağı gidermek için kimyasal ürün kullanıyorsanız yağ bezlerinin miktarını da artırabilirsiniz. Bu nedenle doğal ve evde hazırlanabilecek çözümler hem yan etkisi olmaması açısından daha etkili olacaktır. Eğer aşağıdaki sıralanan ürünlere alerjiniz varsa bu ürünleri kullanmayınız. İşte evde deneyebileceğiniz hazırlıklar;

ÇAY

Çay etkin bir çözüm yoludur. Yağlı saçların, kafa derisinde daha az yağ salgılanması için asite ihtiyacı vardır. Çayda bulunan “Tannik asit” saçınızdaki yağı azaltmaya yardımcı olur. Bu kapsamda bir çay poşeti alın ve bir bardak suya ilave edin. Bu karışımı kafa derisine eşit bir şekilde uygulayın ve ardından 15 dakika sonra su ile durulayın.

LİMON SUYU

Limon suyu da çay gibi asidik bir malzemedir. Büyük bir boy limon alın, suyunu sıkın ve bir bardak su ile karıştırın. Saçlı kafa derinizdeki yağı azaltabilmek için kafa derinize bu karışımı uygulayın. Masaj yapın. Sadece limon suyunu uygulamak kafa derisini kötü bir duruma getirebilir. Karışımın düzenli uygulanması aşırı yağ salgılanmasını azaltır. Masaj büyük bir miktarda saç dökülmesini azaltarak tıkanmış saç köklerini açacaktır.

SİRKE KARIŞIMI

Büyük bir bardağa iki yemek kaşığı sirke koyun. Banyo esnasında şampuanlamadan sonra sirke-su karışımını uygulayın ve iyice durulayın şampuandan sonra. Bu, aşırı yağı azaltacak ve saçları sağlıklı yapacaktır.

ALOE VERA

Aloe vera yada sarı sabır olarak bilinen bitki birçok durumda kullanışlıdır. Bunu iki şekilde kullanabilirsiniz.

  • İlk olarak sonra jelini çıkarın ve kafa derisi üzerine uygulayın. Ve nazikçe saçınızı ovun. Bu aşırı yağın azaltılmasına yardımcı olacaktır.
  • Başka bir yol ise Aloe vera’ yı jelini limon ve su karışımı ile karıştırmaktır. Karışım daha sonra dikkatli bir şekilde uygulanır ve su ile durulanır. Aloe Vera nemlendirici olarak bilinir fakat aşırı yağın salgılanmasını azaltır. Ve her zaman saçınızı parlak ve kuru hale getirir. Bir günde iki kez aloe vera uygulayabilirsiniz.

KARBONAT

Kabartma tozu yağ emilimi için ünlü bir kimyasaldır. Herhangi bir aldığınız karbonat paketinden 2 çay kaşığı alın ve az bir su ile karıştırın ve macun yapın. Bu macunu kafa derisine 5 dakika boyunca uygulayın ve ovun. Daha sonra yaklaşık 10-20 dakika dinlendirin ve soğuk su ile yıkayın. İsterseniz şampuan kullanabilirsiniz. Mümkünse kullanmayın.

YUMURTA SARISIyagli-saclar-icin-cozumler

Yumurta sarısı bir çok durumda etkilidir ve çoğu saç hastalığı için yararlıdır. Bir yumurtanın sarısını beyazından ayırın ve bir parça soğan suyu ile karıştırın. Saçınıza uygulayın ve bir süre burada bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve durulayın.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi, saçın pürüzsüz ve yumuşak hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca büyük miktarda yağ oranını da azaltabilir. 1/2 bardak elma sirkesi ile 2 bardak ılık suyu karıştırın. Ardından saçınıza uygulayın. 15-20 dakika saçınıza masaj yapın. Sonra soğuk suyla uygun bir şekilde durulayın.

YUMURTA AKI

Eğer yumurta sarısının kokusundan rahatsız oluyorsanız, yumurta beyazını kullanmayı deneyebilirsiniz. Bir yumurta alın, beyazını ayırın, az bir miktar su ile karıştırarak kafa derinize uygulayın. 15-20 dakika sonra durulayın. Saçınıza yumurta ile ilgili şeyler uyguladıktan sonra şampuan kullanabilirsiniz.

KINA

Su kullanarak kına ile yaptığınız karışıma bir bütün limon suyu ekleyin. Sonra kafa derisi ve saç üzerine uygulayın. 20 dakika sonra, düzgünce yıkayın. Bazen kına saç derisindeki gözenekleri kapatır. Bu nedenle kafa derisinde kına olmaması açısından iyi durulamak önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İyi Bir Makyajın İncelikleri Nelerdir?
Cilt Bakımı İçin 6 Basit Öneri
Siyah Gözaltı Halkaları Nasıl Geçer
Ev Yapımı Cilt Beyazlatıcı Yüz Maskesi
Çil Tedavisi
Doğal Meyve Asitleri ile Cildinizi Şımartın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.