YALANCI GEBELİK NEDİR?
Çok aşırı bir hamilelik isteği olması veya çok aşırı bir hamilelik korkusu olması sonucunda vücudun beyinde gerçekleşen olaylar neticesinde kendisini hamile sanması ve buna yönelik değişiklikler meydana gelmesine yalancı gebelik denir. Beyin de bu aşırı isteğe uyarak yumurtlamayı etkileyici baskı geliyor ve adet kanaması duruyor.

Bunun dışında gebelik şüpheleri olan belirtiler meydana gelir. Yavaş yavaş meydana gelen karnın şişmesi yada büyümesi bağırsak gazları, beslenmeye bağlı olarak kilo artması şeklinde meydana gelmektedir. Hatta yalancı gebelikte kadın, bebeğin hareket ettiğini hissettiğini dahi söyleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamile kalınması korkusundan dolayı oluşan yalancı gebelikte, adet kanamsının gecikmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Bu korkunun nedenlerinin başında ise korunmasız olarak yapılan ilişkiler gelmektedir. Korunmasız yapılan ilişkiler sonucunda oluşan stres kişinin kendini gebe hissetmesini sağlamaktadır.

SONUÇ OLARAK: Yalancı gebelik bayanın tamamen zihninde oluşan psikolojik bir durumdur. Bu nedenle yalancı gebelik “psikoljik gebelik” olarak da isimlendirilmektedir. Buna bağlı olarak da asıl gebeliğe bağlı bulantı, kusma, göğüslerin büyümesi, adetin sonlanması vb. belirtiler ortaya çıkar.

Yalancı gebelikte görülen belirtilerden biri olan bebeğin hareketinin hissedilmesi hadisesi, aslında, gebelik şüphesi olan kadının bağırsaklarındaki gazların hareketidir. Bebeğin kalp atışlarının hissedilmesi olarak tarif edilen tını ise aşırı heyecana bağlı tansiyon artmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 37. Haftası
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar
Gestasyonel Diyabet Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Gebelikte Aşırı Kilo Almak
Hamilelikte Cildimi Nasıl Korumalıyım
Hamilelikte Adet Görülür mü?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.