YANIK TEDAVİSİyanık tedavisi

Yanıklar sıklıkla görülen ve derecesine göre çok şiddetli ağrılara neden olabilen yaralanmaklardır. Küçük yanıklar ufak girişimler ile iyileşme gösterirken, daha şiddetli ve ciddi yanıklarda ise enfeksiyon ve skar şiddetlerini azaltmak için tıbbi müdahale şart olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm yanıklarda uygun tedaviye karar vermeden önce yapılması gereken, öncelikle ne tür bir yanık olduğuna yani yanık derecesine bakmak olacaktır.

YANIK DERECESİNİN BELİRLENMESİ

#### Birinci dereceden yanıklar en sık görülen yanık türleridir. Birinci derece yanıklar elin sobaya, çok sıcak suya, tencereye falan temas etmesi veya güneşe maruz kalmak birinci dereceden yanıklara neden olabilir. Birincil yanıklarda cildin sadece üst katmanız zarar görmüştür. Ciltte yüzeysel kızarıklıklar, şişlikler veya hafif ağrı görülebilir. Bu tür yanıklar evde tedavi edilebilen ve tıbbi bakım gerektirmeyen yanıklardır. Derinin en dış tabakası bakımla ve zamanla kendini iyileştirebilime yeteneğine sahiptir.

 • Birinci derece yanıklar ‘küçük yanıklar’ olarak da sınıflandırılır ve bu şekilde tedavi edilmelidirler. Bazen tüm vücudunuzun güneşte yanması gibi gerçekleşen vakalar da birinci derece yanıklar sayılır ve tıbbi müdahale gerektirmez.

#### Yanığın ikinci derece olup olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer ciltte kabarcıklar oluşmuş, lekeli görünüyor ve birincil yanıklara göre çok daha yoğun bir ağrı hissediliyorsa, ikinci derece yanık belirtileridir. Kaynar su ve çok sıcak öğelere temas ve yakıcı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, ikinci derece yanıklara yol açabilir. İkinci derece yanıklar eller, ayaklar, kasık veya yüzünüzde olmadığı sürece küçük yanıklar olarak müdahale edilebilir. Ciltte kabarcıklar oluşmuşsa, bunları patlatmamanız gerekir. Patlaması durumunda ise su ile güzelce yıkayın ve üzerine antibakteriyel merhem sürün. Merhem sürdükten sonra üzerine bir bandaj veya bez sarabilirsiniz. Pansumanın günlük değiştirilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • İkinci derece yanıklar cildin iki katmanını etkiler. Eğe bu yanıklar 5 cm den daha geniş bir alanı kapsıyor, elleriniz, ayaklarınız, eklemleriniz ya da genital organlarınızda ise tıbbi tedavi için bir doktora ulaşmanız gerekecektir. Uygun tedavi ile birkaç hafta içinde iyileşecektir.yanık tedavisi nasıl yapılır

#### Üçüncü derece yanıklar ise en ciddi ve acil tıbbi müdahale gerektiren yanıklardır. Çok sıcak öğelere uzun süre maruz kalınması sonucu genelde ortaya çıkar. Bu tür yanıklarda cildin üç takası birde yanar ve bazen kas, yağ dokusu, ve kemiklerde bile yanma görülür. Yanıklar beyaz ya da siyah bir görünüme sahiptir. Hissedilen ağrı, deri tabakasındaki sinirlerin (ağrı reseptörlerinin) hasar görme seviyesine göre değişiklik gösterir. Üçüncü derece yanıklar, hücreler ve protein yırtılmalarından dolayı “ıslak” görünür.

 • Üçüncü derece yanıklar her zaman ciddi yanık olarak sınıflandırılır ve en kısa sürede bir doktor tarafından tedaviye ihtiyaç duyar.

#### Düşük sıcaklık yanıklarına karşı da dikkatli olun. Cildinizin uzun bir süre boyunca, kar veya buz gibi, düşük sıcaklıklara maruz kalması sonucu oluşan yanıklardır. Yanık oluşan bölge parlak kırmızı, beyaz ya da siyah renkte görünür ve cilt tekrar ısıtıldığında aşırı bir yanma hissi oluşur. Düşük sıcaklık yanıkları da cilt dokusu katmanlarını olumsuz etkilediği için yanıklar gurubunda yer almaktadır.

 • Çoğu durumda düşük sıcaklık yanıkları da tıpkı ciddi diğer yanıklar gibi tıbbi tedaviye ihtiyaç duyar.
 • Soğuğa maruz kalan cilt bölgesini vakit kaybetmeden 37-39 derece arası sıcaklıktaki suyun içinde tekrar ısıtın.

#### Cildinizdeki yanık kimyasal etkenlerle de meydana gelmiş olabilir. Kimyasal yanıklar, cilt katmanlarının zararlı kimyasallar ile teması sonucu oluşan yanık türleridir. Bu tür yanıklarda muhtemelen kırmızı lekeler, döküntüler, kabarcıklar ve ciltte açık yaralar oluşması şeklinde belirtiler görünecektir. Yapacağınız ilk şey yanığa hangi kimyasalın neden olduğunu belirledikten sonra zehir kontrol merkezini aramak olacaktır. Eğer kendi çabanızla bir hastaneye gidecekseniz, yanığa neden olan kimyasalı ilgili personele söylemeniz tedavi sürecini hızlandıracaktır.

 • Kimyasal yanıklarda cilt nötralize edilir ve kimyasalın yayılmasını izole etmeye özen gösterilmelidir.
 • Kimyasal maruz kalan cildi bol su ile yıkayınız. Ancak eğer yanık kireç veya sodyum, magnezyum, fosfor, lityum gibi elementlerden birinden kaynaklanmışsa su kullanmayınız. Çünkü bu tür elementler su ile etkileşime girip yanığı daha da kötüleştirebilir.

HAFİF YANIKLARIN TEDAVİSİ

#### Bu tür yanıkları öncelikle olabildiğince çabuk şekilde normal ısıdaki suyun altına tutun. Cildinizin daha fazla zarar görmesini önleyecektir. Yanan bölgeyi akan suyun altında 10-15 dakika boyunca veya ağrı geçene kadar bekletin. Suyun çok soğuk olmaması gerekir. Aksi halde yanık etrafındaki cilt de zarar görebilir.

 • Cildin ani şekilde aşırı soğuk veya aşırı sıcağa maruz kalması iyileşmesini güçleştirecektir.

#### Hızlı bir şekilde sıkan kıyafetleri ve takılarınızı çıkarın. Yanığı suya tuttuğunuz esnada veya hemen sonrasında olabildiğince kısa süre zarfında cildin şişmesine bağlı olarak sıkmasına neden olabilecek elbise ve takıları çıkarmanız gerekir. Elbise ve takıları çıkarmanız yara olan bölgeye kan akışı sağlar ve iyileşmeyi başlatır. Ayrıca cildin daha fazla zarar görmesini de önler.

#### Soğuk kompres uygulayın. Soğuk su yerine bir havlu veya bez parçasına sarılmış buz parçaları ile de yanığın üzerine kompres yapabilirsiniz. 10-15 dakika kompres yaptıktan sonra yarım saat bekleyip tekrar 10-15 dakika boyunca kompres uygulayınız.yanık tedavisi ilaçlar

 • Asla buzu doğrudan cilde uygulamayınız. Cildinize daha fazla zarar verir. Buz ile cilt arasında bir havlu veya bez parçasının mutlaka olması gerekir.

#### Ağrı kesici ilaçlar da kullanın. Yanık belirtiler çok fazla rahatsız edici ise ibuprofen, asetaminofen, aspirin, naproksen ya da benzeri reçetesiz bir ağrı kesici yararlı olabilir. Eğer ağrı birkaç saat sonra azalma göstermediyse bir tane daha alınız. Küçük çocuklara aspirin vermekten kaçının. Aynı zamanda son zamanlarda grip veya suçiçeği gibi bir hastalık geçirmişseniz siz de aspirin almayınız.

 • Ağrı kesicilerin prospektüsünde yer alan kullanma talimatına uygun şekilde kullanınız. Her birinin farklı olabilmektedir.

#### Yanık bölgesini temizleyin. Ellerinizi yıkadıktan sonra, su ve sabun ile yanık bölgesini temizleyerek enfeksiyon oluşumuna karşı önlem alınız. Yanık alanını iyice temizledikten sonra “Neosporin” gibi bir antibiyotik sürünüz. Aloe vera da cildinizin yatışmasına yardımcı olacaktır. İçinde az miktarda katkı maddesi içeren aloe vera jelleri veya kremleri bakınız. Antibiyotikler veya aloe vera aynı zamanda bandajın yapışmasını da önleyecektir.

 • Enfeksiyona neden olabildikleri için kabarcıkları patlatmayın. Vücudun kendisi iyileşme ile birlikte kabarcıkların da kurumasını sağlayacaktır. Bu nedenle kendiniz iğne veya başka bir nesne ile kabarcıkları patlatmaya ve içindeki sıvıyı boşaltmaya çalışmayınız. Kabarcıklar patlamadığı sürece de antibiyotik merhemleri sürmenize gerek yoktur. Ancak kendisi patladığında veya siz sıvıyı boşalttığınızda kullanmanız gerekecektir. Bunun için öncelikle patlayan kabarcık bölgesini su ve sabun ile iyice temizleyin, daha sonra antibiyotik içerikli merhemi sürün.

#### Yanık yerine hafifçe merhem sürdükten sonra gazlı bezle sarınız. Birinci derece yanıklar, patlamayan kabarcıklar ve cildin zarar görmediği yanıklarda bandaj kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak ikinci derece küçük yanıkların enfeksiyona karşı bandaj ile sarılması gerekir. Yanığın üzerine gazlı bezi hafifçe yerleştirdikten sonra aynı naziklikte bir tıbbi bant ile de sabitleyin. Gazlı bezi günlük olarak değiştirin.

 • Herhangi bir yaraya gazlı bezi doğrudan sürmeyin. Yaralara gazlı bez sarılmadan önce krem veya merhem sürülmesi gerekir. Aksi takdirde, gazlı bezi kaldırdığınızda yeni oluşan cilt tabakası bezle birlikte kalkacaktır.
 • Gazlı bezi kılların büyüme yönünde çekerek kaldırın. Eğer gazlı bez yaraya yapışmışsa, kolay çıkarmak için ılık su veya tuzlu su çözeltisi kullanılabilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz katarak tuz çözeltisi hazırlayabilirsiniz.

#### Yumurta akı, tereyağı, çay gibi ev ürünlerini kullanmaktan kaçının. Ayrıca internet ortamında yanıklar için “mucize” çözümler bolca bulunmakla birlikte, bunların etkili ve faydalı olduğunu gösteren bilimsel çalışma sonuçları henüz bulunmamaktadır. Kızılhaç gibi birçok bilinen kurumlar ise bu tür ürünlerin içerdikleri bakteriler nedeniyle enfeksiyona yol açabileceğini söylemekte ve kullanılmamasını önermektedir.

 • Aloe vera veya soya gibi doğal nemlendiriciler ise güneş yanığı vakalarında yararlı olabilir.

#### Yanık bölgesini enfeksiyon açısından belli aralıklarla kontrol edin. Yanık renginin kırmızı, kahverengi veya siyah renge dönüşmesine karşı dikkat edin. Ayrıca, yaranın altında ve çevresinde yağ tabakasında meydana gelen herhangi bir yeşil renge karşı da uyanık olun. Yanığın birkaç hafta içinde iyileşmemesi durumunda bir doktora görünün. İyileşmeye karşı direnç gösteren bir yanık, bir komplikasyon, enfeksiyon ya da daha ciddi bir problemin belirtisi de olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi yaşarsanız doktorunuza bildirin:

 • Sıcaklık
 • Hassasiyet
 • Yara alanının sertleşmesi
 • Vücut ısısının 39°C’ den yüksek veya 36.5°C’ den daha düşük olması (bunlar ciddi enfeksiyon belirtilerdir ve acil tıbbi destek almanızı gerektirir)

#### Topikal ürünler ile kaşıntıyı hafifletiniz. Kaşıntı, özellikle küçük yanıkların ilk iyileşme döneminden sonra sık görülen bir şikayettir. Aloe vera veya vazelin gibi topikaller kaşınmaların yatışmasına yardımcı olur. Oral antihistaminik ilaçlar da kaşıntı için alınabilir.

BÜYÜK YANIKLARIN TEDAVİSİ

#### Bu tür ciddi yanıklarda öncelikle acil hizmeti aramalısınız. Böylesine büyük yanıkları evde kendiniz tedavi etmeye çalışmayınız. Bir profesyonel tarafından acil şekilde tıbbi tedaviye ihtiyaç duyar. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir ambulans çağırmak veya kendi aracınız ile en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önem arz eder.

 • Yukarıda da vurgulandığı gibi ciddi yanıkları kendiniz tedavi etmeye çalışmayın. Aşağıdaki önlemleri acil servis gelene kadar veya acil servise ulaşıncaya kadar dikkate almanız fayda sağlayacaktır.

#### Acil hizmete haber verdikten sonra yanıklara maruz kalmış kişiyi riskli alandan çıkarınız. Daha fazla yaralanma ve yanmaların meydana gelmemesi için elinizden geleni yapın.

 • Asla yanık olan bölgeden tutarak çekmeyin ve hareket ettirmeyin. Aksi halde cildine daha fazla zarar verebilir ve yeni yaralara neden olabilirsiniz. Ayrıca feci ağrılar oluşabileceği gibi hasta şoka bile girebilir.

#### Yanıkların üzerini örtün. Yardım gelene kadar cildi korumak için yanık alanının üzerine serin, nemli bir havlu örtün. Havlunun içinde buz olmasın veya soğuk suya daldırmayın. Ilık su ile ıslatılmış olması yeterli olacaktır. Soğuk bez kullanmanız, hassas alanda “hipotermi” ya da daha fazla hasara neden olabilir.

#### Ortamda tahriş edici herhangi bir kimyasal madde varsa ve yanıklar da bunlardan kaynaklanmışsa, bu tür kimyasalları derhal uzaklaştırın. Acil hizmeti beklerken, yanığı soğuk suyun altına tutun veya ilgili alana soğuk kompres uygulayın. Kimyasal yanığın üzerine herhangi bir ev yapımı ilacı sürmeyin.

#### Kişinin yanık bölgesini kalbinden daha yukarıda tutun. Bunu yaparken hastaya daha fazla zarar vermeyiniz.

#### Şok için acil yardım isteyin. Eğer hastada şok belirtileri varsa bunu acil servise belirtin. Zayıf veya hızlı nabız atımı, düşük kan basıncı, nemli deri, zihinsel karışıklık, bilinç kaybı ve bulantı gibi belirtiler şok belirtileridir. Bu belirtiler eğer üçüncü derece yanıkları olan birinde görülürse hiç vakit kaybetmeden tıbbi yardım alması gerekir. Derhal bir ambulans çağırın. Zaten ciddi bir durum olan üçüncü derece yanıkların üzerine bir de şok geçirmesi hayati tehlikeyi daha da arttırır.

 • Üçüncü derece yanıkları olan kişilerin şok geçirmesi daha muhtemeldir. Çünkü geniş bir alanı etkilediği için fazla miktarda sıvı kaybına neden olur. Vücut, sıvı ve kan açısından düşük durumda iken normal şekilde fonksiyon gösteremez ve hareket edemez.

CİDDİ YANIKLARIN HASTAHANEDE TEDAVİSİ

#### Giysi ve takılar çıkarılır. Hastaneden yanık merkezi varsa, hasta doğrudan buraya alınır. Daha sonra burada öncelikle hastanın şişen vücudunu sıkan giysi ve takılar çıkarılır.

 • Bazen yanıklar o kadar çok şişmeye neden olur ki bu sıkışma durumları tehlikeli boyutlarda olur. Buna “kompartman sendromu” adı verilir. Böyle bir durumda, baskıyı hafifletmek için ameliyat yapılması gerekli olabilir. Bu işlem aynı zamanda kan akışının ve sinir fonksiyonlarının da artmasına yardımcı olacaktır.

#### Hastada hayati bulgulara bakılır ve oksijen takviyesi yapılır. Tüm büyük yanıklarda, entübasyon ile nefes borusundan bir tüp aracılığıyla %100’ lük oksijen verilir. Hayati fonksiyonlar sık sık izlenir. Hastanın mevcut durumu değerlendirilerek tedavi planı ona göre ayarlanır.yanık tedavisi evde bakım

#### Hastaya sıvı takviyesi yapılır. Vücudun kaybettiği sıvıları tekrar kazanması için serum ile sıvı takviyesi yapılır. Yanığın türüne göre verilecek serumun içeriği ve miktarı değişebilir.

#### Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Hastanın yanıklardan dolayı çektiği ağrıları hafifletmek için ağrı kesici ve analjezik ilaçlar verilir. Antibiyotikler de aynı şekilde önemlidir ve gerektiğinde verilir.

 • Yanıklar için antibiyotik verilmesi önemlidir çünkü vücudun enfeksiyonlara karşı savunma hattı olan cilt aşılmış ve açık bir kapı haline gelmiştir. İşte antibiyotikler bakterilerin bu kapıdan içeri girmelerine ve enfeksiyona yol açmalarına engel olmak için hayati önem taşır.

#### Hastanın beslenme diyetinde ayarlamaya gidilir. Önerilen diyeti şekli kalori bakımından zengin ve protein açısından yüksek içerikli bir diyettir. Kalori açısından zengin olması, yaşamsal enerjinin sağlanması açısından; protein açısından zengin olması ise yanıklar ile hasar gören hücrelerin tamiri açısından önemlidir.

İPUÇLARI

 • Üçüncü derecede yanıkları olan kişiler için mutlaka 112 acil ile ambulans çağrılması veya en yakın bir hastanenin yanık merkezine ulaştırılması gerekir.
 • Yanıklara dokunmadan veya onları tedavi etmeden önce ellerinizi yıkayınız. Mümkünse eldiven takınız.
 • Ciddi yanıkların ilk yardım sürecinde sadece temiz, saf ve soğuk su veya tuz çözeltisi kullanın. Tıbbi yardım gelmesini beklerken, steril ya da çok temiz bir bezle yanık bölgesini koruyun.
 • Yukarıda verilen öneriler tıbbi müdahale yerine geçmemektedir. Tereddütte kaldığınız herhangi bir konuda doktora danışınız.
 • Gazlı bez olmaması durumunda sarmak için bunun yerine “clingfilm” kullanabilirsiniz. Hastaneye ulaşıncaya enfeksiyon oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Kimyasal yanıklarda, ilgili kimyasal maddenin su ile etkileşime giren bir madde olmadığından emin olmadıkça yanık bölgesini suyun altına tutmayınız. Aksi halde cilt daha fazla zarar görebilir ve yanıklar daha da kötüleşebilir.
 • Ayrıca yanık bölgesini zararlı maddelerden uzaklaştırınız.

UYARILAR

 • Radyoaktif maddelerden kaynaklanan yanıklar çok daha ciddi ve farklıdır. Eğer yanık sebebi olarak radyasyondan şüpheleniyorsanız, hem kendinizi hem de hastayı korumak için adımlar atınız ve derhal tıbbi destek alınız.
 • Herhangi bir ciddi yanıkta doktora ulaşmak için vakit kaybetmeyin. Evde kendiniz tedavi etmeye çalışmayın ve bununla zaman harcamayın. Çünkü bu tür yanıklar kendi başına iyileşmez ve tıbbi müdahale gerektirir.

EVDE BAKIM

Yanık tedavisinde yapılacak ilk şey yanık bölgenin sıcaklığını azaltmak yani soğutmaktır. Yanıklar hissedildiği anda soğuk suyla muamele ediniz. Ancak, yanmış alanı çok buzlu su ile soğutmayınız. Aşırı soğuk birçok deri hücrelerini yok edebilir. Yara soğuk su ile yıkandıktan sonra enfeksiyonları önlemek için yara üzerine bal uygulayınız.  Bunların dışında;

 • Yanıkları yatıştırmak için süt kullanın. Soğuk sütte yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Süte batırılmış bez uygulayın. Tam yağlı süt ve yağ içeriği yanıkları yatıştırır ve iyileşmeye teşvik etmektedir.
 • Beyaz pamuk kumaş parçasına zeytinyağı, diğer pişirme yağı ve kül ile hazırlanmış hamuru uygulayınız. Doğrudan pamuk kullanılması sakıncalıdır.
 • Yoğurt, arpa ve zerdeçal kullanarak bunlardan bir hamur yapınız. Yanık tedavisi için uygulayın.
 • Yanık yaralanmalarda ilk yardım için Marigold (Calendula officinalis) uygulayın. Calendula infüze yağı veya Aynısafa merhemi yanık tedavisi için gayet faydalıdır. Kadife çiçeği de yanıkları yatıştırmak için kullanılabilir.
 • Lavanta esansiyel yağını yanıklara doğrudan uygulayın.

AĞIR YANIKLARDA BİTKİSEL İLAÇLAR

Ciddi yanıklar ya da üçüncü derece yanıklarda basit ev ilaçlarından daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Şifalı bitkiler iç yanık tedavisi için de kullanılabilmektedir. Bunlar hakkında bilgi verelim;

 • Aloe Vera: Aloe vera uygulanması büyük yanık ilaçlarından biridir. Yanıklar üzerine aloe vera yaprağından küçük bir parça çıkarılarak konulabilir. Aynı zamanda aloe vera jeli de aynı etkiyi gösterecektir. Aloe vera cilt yanıklarında çok iyi büzücü etkiye sahiptir ve harika bir doku iyileştiricidir. Mümkün olduğunda her zaman bu jeli evinizde hazır tutunuz.
 • Centella asiatica: Diğer adı gotu kala olan küçük tropikal bir bitkidir. Bu bitkinin harika yara iyileştirici özellikleri vardır.
 • Ekinezya (Echinacea angustifolia): Bitki, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Ayrıca ciddi yanıklardaki enfeksiyonlarla mücadele etmek için ideal bir bitkidir.

DİĞER ÖNERİLER

İkinci derece ve üçüncü derece yanıklar cilt üzerinde çirkin yara izleri bırakabilir. Bunun için de birçok evde hazırlanabilecek ilaçlar var. Bunlar arasında;

 • Papaya bitkisinde yanmış alanından ölü hücreleri temizleyen enzimler vardır. İyileşene kadar ve sonra da papaya püresi kullanılabilir.
 • Ezilmiş muz da izleri yok etmek için kullanılabilir. Bu kürü yaklaşık 10 dakika uygulayın ve yıkayın. Yara izlerinin açık renkli olmasına yardımcı olur.
 • Yarım kesilmiş domatesi etkilenen cilt üzerinde gezdirin. Birkaç dakika sonra yıkayın. Bu, hem yara izlerini kaldırır hem de yanığın neden olduğu ağrıyı azaltmada yardımcı olur.
 • Patates dilimleri kesilerek yanık bölge üzerine yerleştirilir. Bu dilimler ağrıyı azaltır ve yanıkların iz bırakmasını önler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  eda

  Kızımın da üçüncü derece yanıkların izleri var üç ay oldu yazdığı ne yapmam lazım. Lütfen bilgilendirir misiniz.

  Yasin Uçar

  Ben yüzüme karınca yagi surdum ve bozuk
  Çıktı .yüzüme sürer sürmez asit gibi yüzümü
  Yakyi. Tam elmacık kemiğinden başlıyor ve
  Sakal altına kadar iniyor doktor 1 hafta
  Silverdinle pansuman yapmamalı söyledi 10 gün
  Gibi sürede yanik geçti ama kızarıklık kaldı
  Yüzeysel bir yanik ti .doktor prosil diye
  Bir ilaç verdi iz kalmamasi için ama hala
  Tereddütteyim sizce tamamen duzelirmi ve
  İylesme suresi ne kadar olur sadece dediğim
  Gibi görünebilir kızarıklık var

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Kapağı İltihabı- Blefarit
ameliyat yerimde şişlik var
Kalıcı Öksürükle Birlikte Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Kan Şekeri Düşüklüğü-Hipoglisemi
KARIN ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Miyop
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.