Ateş, güneş, kimyevi maddeler, ısıtılmış cisimler veya sıvılar, elektirik ve diğer nedenler yanıklara sebep olabilir. Yanıklar cilde ve vücut dokusuna yaptığı zarara göre sınıflandırılır: ܜst deri (epiderm):Birinci derece yanık. İkinci tabaka (derma): İkinci derece yanık. Deri altı (subkutan doku): Üçüncü derece yanık.

Derecelendirme

Sponsorlu Bağlantılar

Hafif bir yanığın daha ağır bir yanıktan ayırmak icin onun vücut dokusundaki yaptığı tahribatı belirlemek gerekir. Doktorların kullandığı üç derecelendirme aşağıdadır: Birinci Derece Yanıklar En hafif yanıklar sadece cildin üst kısmının (epiderm)yandığı yanıklardır. Genelde cilt kızarır, ciltte kabarma olur ve acı duyulur. Gene de üst deri dıştan içe tümüyla yanmamıştır. Ellerin, ayakların, yüzün, kasılkların kaba etlerin önemli bir bölümü veya ana mafsallardan biri yanmadıkça bu tip bir yanık hafif olarak tedavi edilmelidir. Eğer yanık güneşten kaynaklanıyor ise güneş yanıkları bölümüne bakın. Ikinci Derece Yanıklar Cildin ilk tabakası tümüyle yanıp ikinci tabaka da yanınca buna ikinci derece yanık denir. Su toplamaları oluşur ve cilt aşırı kımızı, bir görünüm alır ve beneklenir. Bunların sıra görülen diğer belirtiler de şiddetli ; şişmedir. Eğer ikinci derece yanık olan bölgenin genişliği 5 cm. civarında bir bölgeden daha geniş değil ise hafif yanıkların evde tedavisi bölümüne bakın. Eğer yanık daha büyük ise ve yanık ellerde, ayaklarda, yüzde, kasıkta, kaba ette veya bir ana mafsalda ise Ağır Yanıklar Tedavisi bölümüne bakın. Üçüncü Derece Yanıklar En ciddi yanıklar cildin üçüncü tabakasını kapsar. Yağ, sinir, adale ve hatta kemikler bile etkilenmiş olabilir. Ekseriyetle kömür siyahı veya kuru beyaz görünen kısımlar vardır. Şıddetli acı olabilir. Eğer sinirlerde tahribat önemliyse, hiç acı olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gıda Zehirlenmesi
Sıcak Çarpması İlk Yardım
Akrep Sokması
Kas Yaralanmaları / Yırtılması
Bebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum
Çocuğa Kalp Masajı ve Suni Solunum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.