YARA VE YARA İZİ

Yara kavramı, derinin iyileşmesi, hasarlı deri yada deri değiştirme sürecinde vücudun göstermiş olduğu doğal bir yoldur. Vücutta oluşan bir yara genellikle fibröz dokudan oluşur ve enfeksiyonlar, ameliyat, yaralanma veya doku iltihabının bir sonucu olarak pek çok farklı nedenlerden dolayı oluşabilir.

Yaralar ve bunun oluşturduğu izler vücudun herhangi bir yerinde görünebilir ve bir yaranın kompozisyonu değişebilir. Düz ve topaklı görünebildiği gibi batık veya renkli olarak da görünebilir, ağrılı veya kaşıntılı olabilir. Yaranın son görünümü cilt tipi ve vücut üzerindeki konumu, yaranın yönü, yaralanma tipi, yaralanmış kişinin yaşı ve onun / onun beslenme durumu da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

YARA İZLERİ NASIL MİNİMİZE EDİLEBİLİR?

İzleri en aza indirmek için özel dermatolojik prosedürlere dayalı tedavi hekim tarafından belirlenecektir. Tedavi yapılırken yaşınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz, skarın (yara) şiddeti ve türü ve kullandığınız ilaçlar ve takviyelere bağlı olarak değişebilir.

Çoğu yara izi genellikle zaman içinde yok olurlar. Yarayı kapsayacak yada örtecek şekilde yapılacak bir makyaj onun iyileşmesine yardımcı olabilir. Fakat bazı izler ise inatçı olabilir ve yalnız bazı dermatolojik teknikler ile en aza indirilebilir. Çoğu durumda uygulanan tedavi yaranın görünümünü iyileştirebilir ama tamamen yok edemez. Aşağıda yara izlerini en aza indirmek için yapılabilecek prosedürlerin bazıları verilmiştir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • DERMABRAZYON: Dermabrazyon küçük izleri, küçük cilt yüzeyi düzensizlikleri, cerrahi yara izleri ve akne izlerini en aza indirmek için kullanılabilir. Uygulamada deri üzerine elektirik ile çalışan bir makine kullanılarak cildin üst katmanları aşındırılarak kaldırılır. Prosedürden sonra cilt iyileşir, yüzey daha düzgün ve taze görünür.
 • KİMYASAL PEELİNG: Peeling soyma demektir. Kimyasal soyma ise genellikle güneşten zarar görmüş cildin, düzensiz pigment ve yüzeysel izlerini en aza indirmek için kullanılır. Derinin en üst katmanı, deriye bir kimyasal uygulama ile soyularak çıkarılır. Üst tabaka kaldırılarak deri yenilenir ve sonrasında genellikle cildin görünümü daha iyi hale getirilmiş olur.
 • KOLAJEN ENJEKSİYONU: Saflaştırılmış sığır (inek) kollajeninden türetilmiş olan bir tür kollajen, vücudun doğal kolajeninin az yada kayıp olan bölgelerin yerine cildin altına enjekte edilir. Enjekte edilen kollajen genellikle kırışıklıklar, yara izleri ve yüz çizgilerini tedavi etmek için kullanılır.
 • KORTİZON BENZERİ ENJEKSİYONLAR: Enjeksiyonun bu türü, ağır yada zor giderilebilecek izleri yumuşatmak ve daha sonra küçültmeye yardımcı olabilir.
 • KRİYOTERAPİ: Kriyoterapide derinin üst tabakası dondurularak yara izlerinin boyutu azaltılabilir. Dondurma işlemi ciltte kabarcıklara neden olabilir.
 • LAZER İLE CİLDİN SOYULMASI: Lazer ile cildin soyulması işleminde yüksek enerjili ışık kullanılarak hasarlı cilt yakılarak uzaklaştırılır. Lazer cilt soyma işlemi kırışıklık ve ince izleri en aza indirmek için kullanılabilir.
 • CERRAHİ SKAR REVİZYONU: Cerrahi skar revizyonu cerrahi olarak tüm yaranın kaldırılmasını ve tekrardan birleşmesini hedefler. Her ne kadar yeni bir yara oluşturacak olsa da, cerrahi tekniğin amacı daha az belirgin skar oluşturmaktır. Cerrahi skar revizyonu genellikle çok görünür yerlerde geniş veya uzun yara izleri, alışılmadık bir şekilde iyileşmiş yara izlerini tedavi etmek amacı ile kullanılır.
 • OTOLOG YAĞ TRANSFERİ: Otolog yağ transferi kendi vücudunuzda başka bir bölgesinden yağ alınır ve cildinize enjekte edilir. Kullanılan yağ, çökmüş olan yaraları yükseltmek için cilt yüzeyinin altına yerleştirilir. Bu yöntem nodülokistik aknelerin oluşturmuş olduğu yaraların tedavisinde kullanılır. Yağ aylık bir süre içinde cilt içine emilir olabilmesi nedeni ile tekrar edilmesi işlemine gerek duyulabilir.

YARA İZİ VE TEDAVİLERİNİN FARKLI TÜRLERİ NELERDİR?

Yara iyileştikten sonra anormal izleri bazen oluşturur. Aşağıdaki gibi izleri birçok farklı türü vardır:

Keloid yara izi: Bu tip yara izleri deri üzerindeki yaralı alanda büyüyen kalın, yuvarlak, düzensiz skar dokusu kümeleridir ancak yara sınırlarının kenarları dışındadır. Genellikle çevreleyen normal doku ile karşılaştırıldığında kırmızı renkte veya daha koyu görünür. Keloidler, bir yara iyileştikten sonra vücudun ürettiği kollajenden oluşturulmaktadır. Bu yara izleri vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bunlar daha sık koyu tenli kişilerde görülür. Keloid izleri ciltteki orijinal travmadan bir yıl kadar sonra oluşabilir. Keloid yara izi tedavisi değişir. Keloid yara izi için basit bir tedavi yoktur. Tedavi sonrası hastalığın nüks etmesi sık görülen bir durumdur. Tedavi aşağıdaki gibi yapılabilir:

 • Steroid Enjeksiyonları
  Steroidler, yara dokusunun oluşturduğu kaşıntı, kızarıklık ve yanma hislerini azaltmaya yardımcı olmak için skar dokusuna doğrudan enjekte edilir. Bazen, yapılan enjeksiyon, skar boyutunu azaltmaya da yardımcı olur.
 • Kriyoterapi
  Kriyoterapi, bir ilaç tarafından yaranın dondurulmasıdır.
 • Basınç tedavisi
  Basınç tedavisi, skar alanının üzerine bir tür basınç cihazı giyilerek yapılan tedavidir. Bu dört ile altı ay süre ile gece gündüz giyilebilir.
 • Cerrahi
  Keloid yaraları, cerrahi olmayan tedavi seçeneklerine duyarlı değilse, ameliyat yapılabilir. Cerrahi tedavide doğrudan bir kesi ile skar oluşumu kaldırır ve dikiş yarayı kapatmak için yerleştirilir. Bazen, deri greftleri yarayı kapatmaya yardımcı olmak için kullanılır. Deri grefti, vücudun başka bir alana sağlıklı deriden bir parça alarak ve gerekli alan için takılarak yapılmaktadır.Başka bir seçenek lazer cerrahidir. Yara izlerinin altında yatan nedene bağlı olarak, farklı lazerler çeşitleri ile tedavi edilebilir. Lazerler, bir yara izinin daha pürüzsüz olması, anormal rengin giderilmesi ve yara izinin düzleştirilmesi için kullanılabilir. İzler için yapılan lazer tedavilerin çoğu steroid enjeksiyonları, özel sosların kullanımı ve bandaj kullanımı dahil olmak üzere diğer tedaviler ile birlikte yapılır.

Hipertrofik Skar: Hipertrofik izleri keloid yara izine benzer olmakla birlikte, büyüme orijinal cilt defekti sınırlarının içinde olması ile sınırlıdır. Bu yara izleri de kırmızı görünür ve genellikle kalın ve deri seviyesinden yüksektir. Hipertrofik izler genellikle cildin yaralanma sonrasındaki hafta içinde gelişmeye başlar. Hipertrofik yara izleri, doğal süreçteki gibi iyileşebilir fakat bir yıl veya daha fazla sürebilir.

Basit bir tedavi olmamasına rağmen hipertrofik skar tedavisinde, steroidlerin kullanımı skarın bu tipinde tedavinin ilk satırı olabilir. Steroidler bir enjeksiyon veya doğrudan uygulama ile verilebilir. Bu yara izleri ameliyatla da giderilebilir. Genellikle, steroid enjeksiyonu cerrahi ile birlikte kullanılır ve cerrahi iyileşmenin üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olur.

Kontraktür: Kontraktürler cildin geniş bir alanında hasar ve kayıp olduğunda meydana gelen anormal oluşumladır. Bu anormal oluşumlar ise ciltte yara izine neden olur. Skar oluşumu derinin kenarlarını çekerek deride gerginliğe neden olur. Deri alanındaki bu azalma daha sonra da kas, eklem ve tendonları etkileyebilir ve hareketlerinde bir azalmaya neden olabilir. Aşağıdaki gibi kontraktürler için birçok farklı cerrahi tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

 • Deri grefti ya da Flep
  Skar dokusu çıkarıldıktan sonra deri grefti veya cilt kapakları yapılır. Deri grefti, vücudun bir kısmının derisinin değiştirilmesi veya birleştirilmesi anlamına gelir. Deri grefti vücudun başka bir alanına sağlıklı deri bir parçasının alınması ve gerekli alana yapıştırılması ile yapılmaktadır. Cilt kapakları deri greftine benzer, ancak cilt kapaklarının kullanımında alınan derinin kendi kan akımı vardır. Kullanılan deri bölümü temel kan damarları, yağ ve kas dokuyu bulundurur.
 • Z-plasti
  Z-plasti, çevreleyen derideki kontraktür miktarını azaltmak için Z şeklinde kesi kullanarak bir yarayı düzeltmek için kullanılan işlem türüdür.
 • Doku Genişletme
  Doku genişletme kullanılan yeni bir tekniktir ve rekonstrüktif amaçlar için kullanılabilen doku miktarını arttıran bir işlemdir. Bu prosedür, genellikle kapak cerrahiye ek olarak kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet yaparken nelere dikkat etmeli!
Elma Sirkesi
KARIN ŞİŞLİĞİ YADA KARIN ŞİŞMESİ
Kalp Çarpıntısına Dikkat !
Diz Yaralanması
Güneşten Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.