Yara İzleri
Yara İzi nedir
Yara izi travmaya uğrayan cildin (yırtılan kesilen vb ) kendini onarmak için travamaya uğrayan bölgenin kaynaması yani onarılması için vücudun ürettiği yeni oluşan bir dokudur. Bu dokunun içinde bağ dokuları bulunur.

Vücudumuz yaraları kapatmak için kodlanmışlardır. Doktorlar ve cerrahlar bu yaraların kolay kapanması için yaraları dikerler. Bazen dikilen yaralar gelişigüzel dengesiz ve dikkatsizce dikilir bu durumda yara izleri kötü bir görüntü verebilir. O yüzden iki tür yara izi vardır

Sponsorlu Bağlantılar

İyi yara İzi Kötü yara İzi
Belli bir düzen içinde cildin eğim ve kıvrımlarına dikişlerin sıklığına ve sıkılığına dikkat edilerek atılan dikişler  sonucunda iyi yara izleri ortaya çıkar bu yaraların görünümü iyidir belli belirsizdir. Bu dikişlere estetik dikiş denir estetik dikiş yaptırmak için muhakkak doktorunuzu uyarınız. Özellikle yüz bölgesine estetik dikiş uygulanmalıdır.

Ancak kötü yara izlerinde cilt bilgisiz bir cerrah elinde hırpalanır. Gelişigüzel dikişler atılır, deri yönüne eğimine yara büyüklüğüne dikkat edilmez tek düşünce yaranın kapatılmasıdır. Bu dikişler sonucunda kötü yara izi oluşur.

Yara izi nasıl iyileşir
Yara izlerinin büyük bir kısmı oluştuktan sonra ilaç ya da merhemle düzelmez ancak estetik operasyonlarla yara görünümleri iyileştirilebilir. Ayrıca yara izi kalmaması için Contraxtubex adlı bir kremi doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Bu kremi dikişler atıldıktan sonra yara iyileşirken kullanıyorsunuz.

Bazı yaralar dirsek göz kenarı burun deliği kenarları gibi yerlerde oluştuğunda katlanmalar bükülmeler gösterebilir buralardaki yaralar özel müdahaleler gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    gokhan

    Abilerim ablalarım yardıma ihtiyacım var sağ ve sol kolumda bir çok faca jilet izleri var nasıl geçer bu lanet şeyler?

    Yara izlerinin olduğu gibi kapatılması mümkün değildir. Lazer gibi bir çok yöntem çıkmışsa da yara izleri tamamen kaybolmazlar. Ancak kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Fondöten, kapatıcılar ve renklendiriciler bu kozmetik ürünlerden bazılarıdır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boy uzatma için ilginç bir yöntem
Lazer-Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ameliyat İplikleri
Göğüs Bakımı
Karın Germe Ameliyatı
Lazer Epilasyonun Avantajları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.