YARALARIN GEÇ İYİLEŞMESİNİ HAFİFE ALMAYIN!!!

Yara vücudun herhangi bir yerine alınan travma yada kazalar sonucu meydana gelen cilt bozulmalarıdır. Ek olarak, yaralar vücuttaki başka bir hafif yada ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Bu konunun en iyi değerlendirmesini sizler kendiniz de yapabilirsiniz.

YARALAR NASIL İYİLEŞİR?

Yara iyileşmesi vücudun kendi otomatik mekanizması ile olur. Yara meydana geldiğinde, ilgili kısımdaki hücre bütünlüğü bozulur. Bütünlük bozulduğunda ise hücreler arası madde adı verilen sıvı yara iyileşmesini başlatan ilk faktördür ve çok önemli vazifeleri bulunmaktadır. Yara oluştuğunda öncelikle kanın durdurulmasına yönelik kan pıhtılaşması devreye girer. Hücreler arası madde ise bu pıhtı çevre dokulara tutturmayı sağlar. Hücreler arası maddenin diğer bir görevi ise yara çevresindeki hücrelerin bölünmesini uyarmaktır. Bu uyarı sonucu hücreler hızla bölünerek yarayı kapatırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer taraftan kanda fibroblast adı verilen hücreler yer almaktadır. Fibroblastlar hücreler arası maddenin salgılanmasını uyardığı büyüme maddelerinin varlığında hızla çoğalırlar. Hızlı çoğalma ise yara dokusunun iki cephesi arasında köprü kurulmasını sağlar. Bu köprüler de yara kapanmasına destek verir. Bu süreç devamlılık arzederek ortalama 7-10 gün arasında yaraları kapatmaktadır.

YARA İYİLEŞMESİ NEDEN GECİKİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Oysa ki bu süreç her zaman 7-10 arasında sürmez. Haftalar hatta aylar kadar devam edebilir. Bu zaman uzaması dahiliye olarak bir şeylerin yolunda gitmediği anlamına geliyordur.

Bilhassa 1,5-2 ay geçtiği halde iyileşmeyen yaralarda mutlaka bir hekime görünmekte yarar var. İyileşmeyen yaralarda irinli akıntılar, renk değişimleri, kaşıntılanma gibi sizi tedirgin eden durumlarda doktora gitmekte geç kalmamalısınız. Unutmayınız ki her hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Hatta bazı hastalıklarda hayat kurtarıcı olmaktadır.

PROTEİNDEN YOKSUN DİYET
Yara iyileşmesinde proteinler sık başvurulan kaynaklardır. Eğer diyetinizde protein bakımından yoksun besleniyorsanız yaralarınızın geç iyileşmesi muhtemeldir. Bunu C vitamini kısıtlı alımı, ileri derecede su kaybı ve anemi takip eder.

ŞEKER HASTALIĞINA DİKKAT!!
Şeker hastalığı ile ilgili bilinen en önemli olumsuzluklardan biri yaraların geç iyileşmesine neden olmasıdır. Çünkü şeker hastalığı damar bütünlüğü ve kan akışının düzgünlüğünü bozmaktadır. Yetersiz kan gelen yara ise geç iyileşmektedir. Şeker yaraları genellikle ayaklarda ve üç haftadan fazla süredir iyileşmeyen yaralardır.

Aşağıda yaraların geç iyileşmesine yol açan birtakım sağlık sorunları verilmiştir:

 • Deri kanserleri
 • Hipovolemia
 • Vazokonstriksiyon
 • Kan yapışkanlığının artması
 • Yüksek doz röntgen ışınına maruz kalma
 • Damar içi kümeleşmeler
 • Eritrosit stazisi
 • Kan azlığına bağlı olarak iç organ hastalıkları
 • Uzun süreli alerji
 • Güneşte daha da belirginleşen hastalıklar
 • Behçet hastalığı
 • Herpes virüsü ve diğer virüsler, bakteri ve mantarlar da derideki var olan geç iyileşmesine yol açabilirler.
 • Sigara içilmesi yaraların geç iyileşmesine yol açar.
 • Kortizon türü ağır ilaçlarda yara iyileşme süreci yavaşlatabilir.

HANGİ TİP YARALAR ÇOK RİSKLİ
Bazı yaralar cilt kanseri gibi çok ciddi hastalıklara işarettir. Ortası çukur ve kenarlar kabarmış yaralar yada alaca renkli kırmızı kabuklu yaralar ciddi risk faktörü oluşturur. Bu belirtilerde geç kalınmaması gerekmek ve altta yatan nedene göre tedavi hemen başlatılmalıdır.

Bedendeki kapalı alanlar yada ben (nevüs) üstünden belirginleşen yaralarda diğer risk grubunu oluşturur. Bu belirtiler “melanom” diye bilinen cilt hastalığı olabilir. Bu bakımdan kendi vücudunuzu sık sık aynada kontrol edin.

YARALARIN İYİLEŞMESİNİN HIZLANMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM?
Öncelikle bir rahatsızlığınız varsa bunu tedavi ettirmelisiniz. Şayet bir hastalığınız yoksa bu durum, muhtemelen sağlıksız beslenme ve diğer koşullarla ilişkilendirilebilir.

DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENİN
Genel beden sağlığı açısından dengeli ve düzenli beslenme çok önemlidir. Bilhassa günümüzün fast-food tarzı hazır ayakta beslenme, çiğneyerek yutma yetisini azaltan beslenme neredeyse tüm hastalıklara zemin hazırlıyor.

Şimdi; öncelikli olarak diyetinize her gün sebze ve meyve eklemelisiniz. Bunu müteakip yara iyileşmesinde önemli rolü olan gıdaların alınımını artırmalısınız. Çinko, selenyum ve C ve B grubu vitaminleri açısından zengin bir diyet çok önemlidir. Bunlar yara iyileşmesini hızlandırırlar.

SARI KANTARON YARALARI İYİLEŞTİRMEDE 1 NUMARA
St.John’s wort adı verilen ve hafif antidepresan özelliği olan sarı kantaron bilimsel olarak sağladığı yararlar zaten ispatlanmış durumda. Bunlardan bir tanesi de yara iyileştirmedeki başarısıdır. Sarı kantaron genellikle çay olarak tüketilebilmektedir. Yara iyileştirmede başarının tam olarak sağlanabilmesi için sarı kantaron özütünün yara üzerine konulması gerekiyor. Hatta 144 sezeryan doğum yapan kadın üzerinde, sarı kantaron yağının yara iyileşmesi üzerindeki rolü araştırılmış. Sonuç olarak bu kadınlarda yara iyileşmesinin hızlandığı, kaşıntının azaldığı ve yara izlerinin küçüldüğü belirlenmiştir.

Yara iyileştirici özelliği bulunan diğer bitkiler arasında karakafes otu, civanperçemi, ısırgan otu, at kuyruğu ve ceviz yaprağı sayılabilir.

GÜNEŞ IŞIĞINDAN KORUNUN
Yara iyileşme sürecini yavaşlatan bir diğer faktör ise güneş ışığıdır. Yaralar eğer ellerinizde ise sürekli güneşe maruz kaldığından süreç uzayabilir. Yapmanız gereken güneşe çıkmadan yara üzerine yüksek faktörlü bir koruyucu krem kullanabilirsiniz.

YARALARINIZI KAPATARAK SÜRECİ KISALTABİLİRSİNİZ
Artık son zamanlarda yaranın iyileşmesinin hızlanması için o bölgenin vazelin yada antibiyotik bir kremle nemli tutulması öneriliyor. Yani bu kremler bir yerde yaranın hava ile temasını engelleyerek bakteri, virüs yada mantar gibi patojen saldırısına engel oluyor ve onların yaraları iyileştirmesini yavaşlatma sürecine engel oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  engin

  iyi günler bende yaklaşık 4 yıldır acık yaram var kendim faktör 5 hastası olup bide kan pırtışalma sorunum yaklışık bu hastalıgım 10 yıldır sürüyo ayamdaki acık yara hic kapanmıyo ciddi bir enfeksiyon var koku ve rengiyeşil olup devamlı akıyor sarıkantoron cayını icsem iyi gelir mii bilginiz icin teşekür edrim iyi yayınlar dileyim le

  Kurt tedavisi

  Selam ayni terd bendede vardi engin bey istb cerrah pasada kurt tedavisi aldim su an cok az kaldi uc yildir kapanmayan yara kapanir oldu dene bence

  Isimsiz

  Merhaba 4 hafta once olan kursun yaralarimda kapanma kabuk tutma oldu fakat halen ayagimda ki yanma sizlama 7gun/24 saat devam etmekte buna takriben ayak parmagimdaki sislik ve kimildatamama kimildattigimzaman yanma hissi ve sizlama yapiyor ne yapmaliyim yardimlarinizi bekliyorum dokturum egzersiz verdi ama ayagimdaki sizlama ve yanmadan dolayi yapamiyorum cunki bu sorunu hala halledemedi yanma ve sizlamayi ayagimin altinda igne batargibi kasilmalar var.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Sağlık Nedir
Çok yemek
Kas Ağrısı, Nedenleri, Nasıl Geçer?
Ani Kalp Durması
Bypass Nedir? Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.