Yara:

Yara vücut yüzeyindeki deri, kas ve deri altı dokularının bütünlüğünde meydana gelen bozulmalardır. Deri kas ve kemiklerimiz üzerindeki organımızdır. Görevlerinden en önemlisi kas ve deri altı dokularının dış dünya ile olan temasını kesmektir. Yara deri dokusunun zarar görmesi nedeniyle buralarda meydana gelen açıklıklar dır.

Normal sürecinde 1 hafta iyileşmesi beklenen yaralar bazı durumlara göre daha uzun sürede iyileşir.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Derinin gördüğü zararın türü,
  • Derinin enfeksiyon(mikrop) kapması,
  • Tekrarlayan temaslar,
  • Çeşitli hastalıkların etkisi(şeker hastalığı vb.)
  • Alınan ilaçların etkisi,
  • Yetersiz beslenme,
  • Yaranın olduğu bölgenin kan damarlarındaki olumsuzluklar,
  • Sigara, içki ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar,

Yaraların uzun sürede iyileşmesine neden olan olumsuzluklardır.

Yaranın  Havayla Teması:

Olumlu mudur olumsuz mudur sorusu tartışılan bir durumdur. Zira olumlu dur diyenler ile olumsuzdur diyenleri haklı çıkartacak durumlar söz konusudur. Örneğin açık yaraların havayla teması yara yüzeyinden oksijen alınımını sağlayacağından iyileşme hızlanabilir. Ancak olumsuzdur diyenler, bunun doğru olduğunu kabul etmekle birlikte açık yaranın mikrop kapma riskinin çok daha fazla olduğunu bu durumun da iyileşmeyi ciddi oranda uzatacağını savunurlar.

Genel olarak konuşulacak olursa duruma göre hareket etmek çok faydalı olacaktır. Kesikli yaralarda yüzeyin kapatılması, yaranın su almasının önlemesi çok önemlidir. Ancak sıyrıklarda durum değişir zira sıyrık bölgelerine kan damarlarının ulaşması zordur bundan dolayı yaranın açık bırakılması çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tavsiyeler:

Yara kesik şeklindeyse kapalı olmasında fayda vardır. Kesinin büyüklüğüne göre yaralı mutlaka antibiyotik almalıdır.

Çok keskin aletlerle yaralanmalar da mutlaka dikiş gerekip gerekmediği araştırılmalıdır. Çünkü düzgün kenarlı kesikler zor iyileşir. Bu yaralar kapatılmalı ve pansuman yapılmalıdır.

Sıyrık tipi açıklıklarda yara kapatılmamalı dır. Ancak vazelin veya buna benzer sıvı geçirmez ancak bir miktar hava geçirir ürünler kullanılabilir.

Bizim tavsiyemiz kesikli yaraların kapatılması yönündeyken sıyrık tipi yaraların kapatılmaması yönündedir. Ayrıca açıklığın büyüklüğüne göre mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır. Bütün bunların yanında yaranın dikiş gerektirip gerektirmediği iyice araştırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Damar Tıkanıklığı
Cilt Kanseri ve Belirtileri
Hemoglobin
Kazalar ve Korunma Yolları
MİDE ASİTLİĞİNE NE İYİ GELİR?
Lavman
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.