YAŞLANAN ERKEKLERİN KADERİ: PROSTAT BÜYÜMESİ
Prostat bezi
, sadece erkeklere ait olan bir organ olup, idrar torbası ile idrar kanalı arasında ve makat (rektum) önünde bulunmaktadır. Sadece erkeklerde bulunan organın görevi meninin idrar kanalına iletilmesi ve meninin sıvı kısmının oluşumuna yardımcı olmaktır. Prostatın büyümesi saçların beyazlaması ve cildin kırışıklaşması kadar normal bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Prostat bezi 30’ lu yaşlardan sonra her erkekte yavaş yavaş büyümeye başlar, belirtilerini ise 50’ li yaşlardan sonra kişide hissettirir. 60’lı yaşlarındaki erkeklerin neredeyse yarısında prostat büyümesi görülür.

Yazımızda prostat büyümesi ile ilgili olarak hastalığın belirtileri, nedenleri ve tedavi metotlarını okuyacaksınız. Yararlı olması temennisi ile…

PROSTAT BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Gece sonunda sık idrara kalkmak, acil işeme durumu
 • Tuvalet sonrası tam boşalamama hissi
 • Gündüzleyin sık idrara çıkma
 • İdrar menzilinde azalma
 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrarın yavaş akması
 • İdrar yaparken başlangıç veya sonda bir damla kanama

NASIL MEYDANA GELİR?
50’li yaşlardan sonra idrar borusu etrafında bulunan doku şişmeye başlar. İlk önceleri tehlikesiz olan bu şişkinliğin etkisi ile prostat ilk önceleri büzülür. Daha sonra şişen hücrelerin etrafını sararak idrar yollarını sıkıştırır. Büyüme sonucu idrar torbası tam anlamıyla boşalmaz. Zamanla hiç idrar yapamama durumuna gelinir. Bu seviyeden sonra bir hekim müdahalesi şarttır.

Sponsorlu Bağlantılar

PROSTAT NİÇİN ŞİŞER?
Prostat büyümesine fazla içki, ayakları üşütmekten, peklikten ya da uzun süre oturmak davetiye çıkarmaktadır. Çaresi yeteri kadar hareket etmek ve bağırsakları yumuşatıcı perhiz yapmaktır. Erkeklik hormonunun ve yaşlanmanın büyütücü etki yaptığı bilinmektedir. Prostat büyümesi idrarını tutan kişilerde daha erken dönemde görülebilmektedir.

PROSTAT BÜYÜMESİNDE TEŞHİS
Prostat büyümesi teşhisinde kanda prostat özel bir protein olan PSA ölçümlerine bakılır ve rektumdan(makat=anüs) parmakla muayene edilir.

PROSTAT BÜYÜMESİNDE TEDAVİ
Prostat büyümesi
ndeki tedaviye sizin üzerinizde yapılan tetkik ve durumunuza göre doktorunuz belirleyecektir. Herkesin prostatı büyür ama hakikatte yalnızca bazıları ameliyat olmak durumundadır. Tedaviye geçmeden önce size, 30’ lu yaşlardan sonra düzenli olarak kontrollere gitmenizi öneririz. Tedavi seçenekleri arasında, üretradan girilerek prostat bezindeki tıkanıklık açılabilir. Dezavantajı,  empotans(iktidarsızlık) veya ejakülasyon(boşalma) kaybı meydana gelebilmesidir. Bir diğer seçenek ilaçla tedavidir. İlaçla tedavi, tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı yapabilir. Prostat büyümesinde tedavide kesin çözüm ise cerrahidir. Cerrahi müdahale en ağır vakalarda tercih edilmektedir. (kanaması çok olan, idrara çıkamayanlar gibi..)

Prostat büyümesi tedavi edilmediğinde idrar yolu enfeksiyonları, mesane taşları ve böbrek yetersizliğine sebep olabilir.

PROSTAT HASTALARINA ÖNERİLER

 • Hareketli bir yaşam tarzınız olsun
 • Çay ve kahveyi azaltın
 • Kabak çekirdeği domates gibi renk pigmenti olan sebzeleri tercih edin. 
 • Soğuk almayın, kasık bölgesini üşütmeyin
 • Kabızlıktan sakının, bu sebeple lifli besinleri tercih edin
 • Yatmadan önce idrarınızı yapın
 • Yatmaya 2 saat kala sıvı tüketimini bitirin
 • İdrar bittikten sonra bir süre daha bekleyin. İkinci seans idrar yaptıktan sonra kalkın.

AYRICA “PROSTATTAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN” BAŞLIKLI MAKALEMİZİ DE OKUYABİLİRSİNİZ.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Akdağ

  Dr.dan yarar göremiyoruz.Sürekli Flomaks alıyorun.
  Gece sızı oluyor.Sex bitti.Ayakta idrar tam
  akıyor.Oturunca tam boşalmıyor.Gıda seçimi yapamıyoruz.Bulabildiğimizi yiyoruz.Yasak olan gıda listesi olmalı.Uygun Dr.Bulamadık.Baştan savma muayene ediliyoruz.Hasta çok.Dr az. Onlar da haklı…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Kanseri
Düşük Sperm Sayısı Ne Anlama Geliyor? Nedenleri Nelerdir?
Penis Eğriliği
Prostat Kanserinden Korunma
Erkekte Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi Nedeni ve Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.